Ambasadori i Austrisë Sattler, kundër qeverisë: Të ndalohet ndërtimi i HEC-eve në parqet kombëtare

Ambasadori i Austrisë Sattler, kundër qeverisë: Të ndalohet ndërtimi i HEC-eve në parqet kombëtare

15:51, 23/11/2016
A+ Aa A-

Ambasadori i Austrisë në Tiranë Johann Sattler ka kërkuar sot nga qeveria shqiptare që të mos ndërhyjë në parqet kombëtare dhe të bllokojë planet për ndërtimin e HEC-ve në këto zona. Ai u shpreh se hidrocentralet të cilat do të ndërtohen në parqet kombëtare do të kenë ndikim negativ në turizëm.

“Për qytetarin evropian që kërkon pastërtinë dhe natyrën, HEC-et janë ndërhyrje të gabuara”, tha ai gjatë fjalës së mbajtur në tryezën për zhvillimin e turizmit në vend të organizuar nga Shoqata e “Konsujve të Nderit”.

Statteri theksoi se ndërtimi i HEC-eve nuk do të dëmtonte vetëm luginën e Valbonës, por edhe imazhin e Shqipërisë si një vend turistik në Europë.

Ambasadori nuk është i vetmi që është shprehur kundra ndërtimit të HEC-eve, më herët edhe Parlamenti Evropian (PE) i ka kërkuar qeverisë shqiptare të ndalojë ndërtimet e hidrocentraleve në zonat e mbrojtura, veçanërisht në parqet kombëtare.

Gjithashtu, ekspertë të fondacioneve evropiane për mbrojtjen e natyrës janë shprehur se këto hidrocentrale janë të paligjshme.

Por pavarësisht protestave dhe thirrjeve nga organizatat dhe institucionet ndërkombëtare, qeveria nuk është tërhequr nga vendimi për të ndërtuar hidrocentrale në Parqet Kombëtare të Vjosës dhe Valbonës, nën argumentin se dëmi në Arbitrazh do të jetë i madh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco