Projekti i paraqitur nga Rama për Teatrin Kombëtar/ Arkitektja ukrainase nxjerr bllof Kryeministrin...

Projekti i paraqitur nga Rama për Teatrin Kombëtar/ Arkitektja ukrainase nxjerr bllof Kryeministrin...

18:15, 13/03/2018

Kryeministri Edi Rama paraqiti ditën e djeshme projektin për godinën e re të Teatrit Kombëtar, duke e paraqitur atë si vepër të arkitektit danez, Bjarke Ingels.

Por sot janë publikuar foto dhe dokumente që hedhin dritë se i gjithë projekti i paraqitur është një plagjaturë.

Vecc disa prej artistëve dhe aktorëve shqiptarë, ka reaguar në rrjetet sociale edhe Ira Miroshnikova, partnere e studios ukrahinase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut”

 “Koiçidencë? Nuk besoj”, shkruan Miroshnikova në rrjetet sociale, lidhur me projektin e paraqitur në Tiranë.

Për ta demostruar akoma dhe më qartë ukrahinasja në fjalë ka publikuar edhe dy linqe në të cilat vihet re qartë projekti.

Po të shihni projektin e studion ukrainase dhe ta krahasoni me veprën e arkitektit danez, mund të gjeni ngjashmeri, por nëse ajo është plagjiaturë, i takon ekspertëve të vendosin.

http://formaarchitects.com/projects.php?i=56 (projketi ukrahinas dhe faqja e studios Forma).

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

BenetBeci13/03/2018 19:20

Po Rama tere jeten ka kopjuar te tjere hapur, per cdo gje, kurdo. Personaliteti 0 absolute ne fuqi deN. Dhe cfare e gjeti? Eshte sot KM i Narko-Shtetit me mandat pa kufi-timon-tepsi !!!!. Plagjiatura eshte emri biologjik i Shkrelit, Eftimit, atij debilit autist te Deas-te gjithe keta gurute pabythsa te "arkitektures" se Edvinit shterpe. Ci gjeti? Sot bluajne euro te padeklaruara, prona, poste zvministri, bonuse nga asete publike. Bjarke Ingels si danez i ritur komunist pse su dashka te kopjoje? E kujt ja vodhi idene? Ukrainases Ira. Sikur sa u pagua per kete vjedhje nga parate tona? Vetem 800 000 euro ?! Asgje per Republiken e BananoCocain. Plus qe do i ndaje me Eftimin dhe Rea Xhillarin. Kjo e fundit do e hedhe ne gjyq ukrainasen. E akuzon per kopje te idese nga koka e Reas para se mami Linda te lidhej me Ylli Cabirin. Eh prisni Lali Erin si do ta ftilloje kete histori suksesi. Rrofte PPSH e Rilindjes

Shto koment