The Democrats denounce the agreement between General Prosecutor and Interior Minister as anti-constitutional

The Democrats denounce the agreement between General Prosecutor and Interior Minister as anti-constitutional

14:52, 02/02/2018

The Democratic Party has condemned today the agreement between Interior Minister Fatmir Xhafaj and the temporary General Prosecutor Arta Marku as an agreement that puts the General Prosecution totally at the service of the disgraced former IM Saimir Tahiri and destroying the investigation over him.

Deputies Oerd Bylykbashi and Enkelejd Alibeaj, and the juridical adviser Gazmend Bardhi denounced the heavy legal violations and the backstage of the agreement.

"The appointment of prosecutors against the organized crime and corruption should be done after scanning their integrity by the vetting organs, but this rule is avoided by today’s agreement of cooperation, because the prosecutors will have to be certified by the High Council of Prosecution, which is under Premier’s guide”, the Democrats said in the press conference.  

“Also, Saimir Tahiri’s file will no longer be in the prosecutors’ hands, but it will pass to prosecutors who are loyal to the government per order of the General Prosecutor”.

“The state of right based on the Constitution and the written law has fallen and is based only in memos that circulate in the offices of power. Rama is creating a private SPAK (the Special Anti-Corruption Structure), because it will be the Interior Minister, based on the agreement, that will tell the job to the General Prosecution. This will guarantee Rama’s immunity for the years to come”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Drin02/02/2018 15:50

Obobo kta bej zhurme per asgje o shoku , skan ca bejn e bejn zhurme

Anxhela02/02/2018 15:44

Hajde mendje hajde SPAK privat a thua eshte kopsht SPAKU

Lea02/02/2018 15:38

Epo kur flasin kta sikur duan reformen, kta qe nuk firmosnin dhe nuk votonin kur erdhi puna per te firmos per reformen, hej zot i madh sot na dalin dhe na bejn si dashnor te Drejtesise

shefqet02/02/2018 15:20

jemi te friksuar rinia eshte e gjitha duke pir drog e beri popullin e nxori nga shinat dhe te presesh te bej drejtesi rama apo veting un per vete sja lejoj kete te tallet me ne do vij ajo dit qe do e hedh ne koshin e plerave kete kryeminister ordiner drogmen

danush 02/02/2018 15:16

syt i kemi te opozita duam drejtesi tregojani vendin qelbesires se e ktheu vendin ne munizem

daku02/02/2018 15:15

hajde drejtesi dhe veting qe beri rama ah mor legen si e bleve kete popull do te tallesh bythen tani do ti paguash keto padrejtesi qe po u ben

daut02/02/2018 15:12

shtet leshi opozita duhet te nmgrihet prap dhe ta shporri kete qeveri qe po tallet me popullin

dejvi02/02/2018 15:05

mjer populli qe pret te bej shtet rama e katandisi drejtesin ne nje vend mjeran e ka ver drejtesin sikur eshte guzhin gatimi apo lojra futbolli tallet me popullin

majus02/02/2018 15:04

e ka mar ne dor ramakete drejtesi te ketej shtet te shpetoj habilajt dhe ministrat e tij

zaim02/02/2018 15:02

edi rama ka mar cdo gje ne dor vet ta kontrolloj vet gjithcka eshte nje drogmen nje hajdut nje laro rrugesh

juli02/02/2018 15:01

qeveri droge qeveri qe ka kapur drejtesin

hamit02/02/2018 15:00

nuk ka me shtet te se drejtes dhe shtet ligjor ka vetem shtetb droge dhe banadash

vendim02/02/2018 14:59

dosja e tahirit u mbyll me kete prokurore qe zgjodhen e vendosi rama vet per te mbyllur kete ceshtje

dionis02/02/2018 14:58

e zgjodhi pa veting prokuroren dhe presin Shqipetaret te bej drejtesi rama me kete

fiqo02/02/2018 14:56

me kete prokuror te pergjithshme qe sa po zgjodhi ra ben xcte doj vet nxier na burgu ke do dhe fut ne burg ke po e ben shtet munist

Shto koment