Takimi me presidenten Kroate/ Ja çfarë kërkoi Meta për Ballist Morinën

Takimi me presidenten Kroate/ Ja çfarë kërkoi Meta për Ballist Morinën

19:48, 12/01/2018

Që prej ditës së djeshme, Presidenti i Republikës Ilir Meta ndodhet në një vizitë zyrtare në Kroaci ku është takuar me homologen e tij , Kolinda Grabar-Kitarovic.

Përveç marrëdhënies mes dy shteteve, në fokus të takimit ka qenë dhe Ballist Morina, i cili ndodhet i arrestuar në ketë vend.

Gjetja e një zgjidhjeje për rastin në fjalë u disktutua mes Presidentit Meta dhe Kitarovic deri në pritje të vendimit të radhës.

Meta kërkoi takim ambasadoren kroate në Shqipëri kur Ballist Morina ishte drejt ekstradimit në Serbi.Pas këtij takimi Pas këtij takimi, Kroacia anuloi vendimin për esktradim. /BW.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

fery12/01/2018 20:07

Pala shqiptare , duke shprehur moseinteresim te skajeshem per Ismail Morinen qe gjendet ne burgjet kroate , don qe ne heshtje Kroaacia z.Morina te ia dorzoje autoriteteve serbe ne menyre qe ta akuzoje pastaj palen kroate dhe ti prishe raportet miqesore Kroaci- Kosove qe eshte edhe qellim i fundit i Serbise ...!

Shto koment