FOTO/ Pas votës në OKB, SHBA u nis nga një letër të fortë shteteve që i dolën kundër

FOTO/ Pas votës në OKB, SHBA u nis nga një letër të fortë shteteve që i dolën kundër

11:12, 24/12/2017
A+ Aa A-

‘Ambasadorja e SHBA në OKB i ka shkruar një letër të fortë qeverive në lidhje me votën kundër që u dha në OKB. Një letër të tillë mund ta ketë marrë edhe qeveria shqiptare’.

Kështu shkruan në Facebook, deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi.

Më pas deputeti shkruan se, ‘pas këtij lajmi në BBC, ‎lexova shkrimin e një analisti që e vlerësoj dhe respektoj. Thoshte në thelb se së paku kësaj here Rama nuk u bë qesharak duke iu lëpirë Trump e duke u rreshtuar me disa shtete të vogla dhe se kishte bërë mire që u rreshtuam si shumica dërrmuese, përfshirë aleatët e mëdhenj të Amerikës, Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Japoninë e Gjermaninë. Pra pragmatizëm diplomatik për tu lavdëruar‎’.

  Ja çfarë shkruan deputeti Oerd Bylykbashi:

  Ambasadorja e SHBA ne OKB i ka shkruar leter te forte qeverive ne lidhje me voten kunder SHBA. Nje leter te tille mund ta kete marre edhe qeveria shqiptare.

  Pas ketij lajmi ne BBC, ‎lexova shkrimin e nje analisti qe e vleresoj dhe respektoj. Thoshte ne thelb se se paku kesaj here Rama nuk u be qesharak duke iu lepire Trump e duke u rreshtuar me disa shtete te vogla dhe se kishte bere mire qe u rreshtuam si shumica derrmuese, perfshire aleatet e medhenj te Amerikes, Mbreterine e Bashkuar, Francen, Japonine e Gjermanine. Pra pragmatizem diplomatik per tu lavderuar‎.

  Para pak ditesh, me 28 nentor, pata mundesine qe te bej nje fotografi perpara shtepise se familjes sime, me sakte asaj qe ka mbetur, ne Prizren. E kerkova per rreth nje ore duke pyetur rrugeve derisa e gjeta me nje kenaqesi te brendeshme sikur c'kisha bere. Diku nje shekull me pare stergjyshi im, mbiemrin e te cilit mbaj, u detyrua te largohej per shkak te serbeve, ate shtepi e grabiti nje familje serbe, e me pas kurre nuk mundem te kthehemi ne shtepine dhe pronat tona. Si shume te tjere.

  Besa eshte nje koncept themelor ne identitetin tone. Eshte nje element qe u dha shqiptareve doza romanticizmi ne pershkrimet e te huajve, dhe ndoshta eshte nje nga barkat me te cilat dolem ne breg te historise me identitetin qe kemi. ‎Ne thelb, besa nuk ka asgje racionale, por ka gjithshka burrerore.

  Per shkak te beses, shqiptari ka pranuar t'i digjet shtepia por mikun nuk e ka lene vetem. Per shkak te beses, ka pranuar hasmin kur i ka trokitur ne dere ne mes te nates e i ka kerkuar strehe si mik.‎ Kete beri edhe kur nuk dorezoi asnje hebre tek nazistet, por do ta bente edhe per palestinezet nese halli do t'i kishte sjelle ne bese dhe ne dere te shtepise se shqiptareve.

  Pikerisht, besen na e njohen edhe hebrenjte ne Luften e Dyte Boterore dhe per te na nderojne ne menyre te vecante jo vetem ata, por kushdo. Nese do te kishim bere si shumica e vendeve europiane, perkunder iracionalitetit qe na imponon ky kod moral, sot do te kujtoheshim ndryshe dhe per turp me te gjithe ata qe deportuan hebrenjte ne kampet e shfarosjes.

  Besoj se po te mos kishte qene SHBA dhe veprimet e saj ne 1999, une ate foto ‎para shtepise se vjeter te familjes sime ne Prizren nuk do ta kisha bere kurre. Madje besoj se po te mos kishin qene SHBA plot 80 vjet me heret, ne Konferencen e Paqes ne1919, une ndoshta as ne Durres nuk do te mundesha te beja foto perpara shtepise sime dhe rrugicat e Durresit do te kishin tabela adresash ne sllavisht a ne nje gjuhe tjeter.

  Sigurisht, ky eshte arsyetim emocional, por besoj plotesisht racional ne lidhje me thelbin tone identitar. Nese kerkojme ne kete thelb tonin, cdokush do te gjente arsyen per te qene "irracional" e per te mbeshtetur aleatin tone ne ate vote ne OKB. Qofte edhe duke u radhitur me ato 7 shtete te vegjel si ne, qe e mbeshteten aleatin e tyre te madh apo me ato 35 shtete edhe te medha qe abstenuan.‎

  Vota e Shqiperise duhej te reflektonte thelbin "irracional" identitar jo vetem te shqiptareve te Shqiperise por edhe te Kosoves qe ende nuk kane nje vote ne OKB e qe me siguri do te votonte pro mikut te madh qe i detyrohen aq shume. E per ndokend qe mbeshtet te kunderten mbi baza fetare, sot e kesaj dite duhet te ule koken perpara devizes qe Vaso Pasha na la per nderin tone: feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

  Qeveria duhet te publikoje letren e ambasadores se SHBA ne OKB, ose te mohoje qe ka marre nje te tille. Nese kemi marre nje te tille, nuk ka rendesi sanksioni me nderprerje ndihmash apo cfaredo tjeter. Ne duhet te na beje te skuqemi fakti qe kemi marre nje te tille nga nje mik qe na ka dale ne krah ne ditet me te zeza te ekzistences sone jo sepse kishim ushtri te madhe, financa, nafte apo interesa per te kembyer, por thjesht sepse na kercenohej identiteti.

  Nese nuk kemi marre nje leter, duhet te skuqemi dyfish sepse miku yne na e ka falur me nje buzeqeshje te hidhur manine e te berit diplomaci te madhe.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  fery24/12/2017 16:56

  I nderuar , ordibylykbashi eshte turk ..vetem te skjarroje se ne Prizren as ne Kosove apsolutishte nuk ka qytetar te komunitetit turk.Keta qe ti i ka rastise ne Prizren jane produkt i indoktrinimit te gjate sllavoserb , shqiptar te dikureshem te asimiluar ne turq.Ka patur edhe shume shqiptar ortodoks ne Prizren te cilet u asimuan ne serb shkaku i Kishes Ortodokse serbe dhe martesave te perziera pasi ne Kosove , veprimi i Kishes Ortodokse Shqiptare ishte i ndaluar me ligj.Gjithe kjo i nderuar mik , kishte nji qellim te vetem, qe ne dam te shqiptareve te krijoheshin komunitete tjera dhe qe numri i tyre regjistrim pase regjistrimi te popullesise ( cdo 10 vite) te bie ku si pasoje serbet do td dilnin me tezen se " Kosova eshte toke serbe pasi ne Kosove ka shume pake shqiptar " .Kure me 1912 u terhoq pushtuesi otoman nga Ballkani dhe trojet Shqiptare , ai nuk la ketu as gomer te vetin e lere per njerez te tije qe s behet fjale .Sot minoritetin turk ne Kosove, dhe Prizren , u pelqeje atyre " turqeve " ose jo, eshte produkt artific i regjimit serb dhe ka preardhje shqiptare qe lehtesishte mund te faktohen me mbiemrat e tyre qe mbajne.Por, kushtet ekonomike , sociale dhe koha e gjate nen pushtimin serb e ka be te vehten dhe sot vertete , ne Prizren flitet nji turqishte e Prizrenit , gjuhe e cila asnji lidhje s ka ne turqishten e vertete por eshte nii gjuhe mikse me shqipen dhe serbishten te cilen e kuptojne vetem qytetaret Prizrenit dhe ndokush tjeter ne Kosove ...e verteta eshte kjo i nderuar ordibykyjvashi eshte turk, te tjerat jane gjitha manipulim...!!

  oerd bylykbashi eshte turk24/12/2017 14:54

  Bylykbash, ti nuk je shqiptar, por turk Prizreni. Ai mbiemer me te cilin edhe krenohesh tregon shume per origjinen tende pervec pigmentit te shtuar ne lekure. Pyet me mire dhe germo se do te kuptosh qe nuk te genjej. Je turk, pushtues i shqiptareve. Pse harruat turqishten neper breza dhe mesuat shqip nuk te ben shqiptar ty apo Kreshnik Spahiun. Nuk ka patur shqiptare ezmere ne Prizren, mos e harro.

  Lu shqiptari24/12/2017 13:51

  A thu se u lodhet ju duke besuar ameriken. Pabesia eshte thelbi i shqiptarizmit dhe jenui ju qe e keni prer ne bes. me servillekun tuaj Mallkuar qofshi

  Daj Jaku24/12/2017 12:46

  Si gjithmonë i saktë dhe i thellë në emocione Z. Bylykbashi. Por kam dëshirë të të rikujtoj që komunistët shqiptarë ishin shërbëtorët e Miladinëve dhe Dushanëve, po kështu edhe këlyshët e tyre që qeverisin sot Shqipërinë nën hyqmin e neomarksistit hebreut Soros. Bashkë me kurvën Europë duan Jugosllavinë e Re që inkuadron brenda Shqipëri - Kosovë. Ndërsa barba pilo kristaq, edvin nuk janë shqiptarë. Prandaj shkrimi yt mbi besën, mikpritjen dhe të tjera cilësi të ndritura të kombit tonë, nuk i bëjnë asnjë lloj përshtypje, nuk i krijojnë asnjë lloj emocioni.

  Nebil24/12/2017 12:25

  Ku eshte biri i kurves Aneta dhe pushtit Kristaq, ku eshte buri i kurves Linda????? Le te behet trim bashke me Gramoz Rucin. Rilindas ju pafshim ne kazan te plehrave!

  fery24/12/2017 12:22

  Ehhh ambasadore e nderuar.Ne dikur kishim rethe 150.000 Km2 teritore te pastra me popullate autoktone shqiptare kurse sot zor se mund te mblidhen 40-50 mij Km2.Stergjyshi juaj iku nga Prizreni ne Dures dhe pastaj ne Amerike .Dhe sa e sa baballar, gjysher , stergjysher e katragjysher u detyruan te largohen nga tokat e tyre dhe te marrin dheun neper kembe ne te kater anet e botes ne rend te pare per arsye te ketyre shqiptareve te pabese, te shqiptareve qe shiten lekuren e tyre te piste per nji grusht dollar ne i humben mbi 100.000 Km2 teritore te pastra shqiptare , u shkaperderdhem ne 6 parcela dhe jemi ne rruge te mire qe te asimiloheni akoma me shume si , ne Greqi , Maqedoni , Serbi dhe Mal te Zi kurse , per raportet mes Shqipërisë e Kosoves as mose te flasin e nderuar znj.ambasadore ngase , si u pa , vetem ne harkun kohor prej dy ditesh Shqipëria voton kunder mikut naryrore te saje kurse tre bimbashet e Kosoves provokojne cfucizimib eigjit te gjykates Speciale qe eshte po aqe kunder Amerikes sa edhe votimi kunder i Shqipërisë per Jerusalemi. Kryeqytet te Izraelit .Per arsye te ketij llumi shqiptar znj.amvasadore shume shqiptar sikur edhe stergjyshi juaj u detyruan ti leshojne trojet e tyre te cilat tani ati jane te populkuara me armiq te shqiptareve dhe armiq te Amerikes

  engjell24/12/2017 11:57

  Evolucioni nder vite, disa gjalles i ka zhdukur,me kckat e tyre jane ngrit ngrehina te reja..Ne cdo moment ka rendesi funksionaliteti i ngerhines se re.Ne nrehinen e Re, kur shihet dicka qe nuk shkon ,rikthimi ne godinen e vjeter ,nuk i shkon pershtat trendit te kohes.ZMADDHIMIT.

  lushingabarbullushi24/12/2017 11:37

  Analisti LU! ca thot?

  Shto koment

  Denonco