President Meta decorates resigned intelligence chief Visho Ajazi for his war against drugs

President Meta decorates resigned intelligence chief Visho Ajazi for his war against drugs

13:59, 05/12/2017

Albanian President Ilir Meta will decorate the resigned chief of the State Intelligence Service (SHISH) Visho Ajazi for the agency’s contribution under his lead in the war against drugs, sources from the President’s Office told Syri.net. Ajazi will receive the Golden Eagle decoration. 

The decoration, in addition to the appreciation to Ajazi, is another indication Ajazi’s resignation came after pressure from Premier Edi Rama for SHISH reports on drugs traffic and former IM Saimir Tahiri’s implication.

The decoration will also open the way for Ajazi to be appointed as Albania’s Ambassador to NATO. Ajazi’s decoration seems to be also a message from President Meta to the silent organ of the accusation, foreign ambassadors and for the implication of Rama’s government in the traffic.

Ajazi will be honored in the 105th anniversary of the foundation of the intelligence agency, on December 17.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Edlir Rameta05/12/2017 20:31

Cfare di ose me mire cfare ka ne dore Visho Lika,qe Meta dhe Rama ja kane kaq shume "friken"qe Meta &Rama mezi priten te jepte doreheqjen,dhe te behesh ambassador ne NATO?Visho e zgjodhi vete postin e ambassador ne NATO per kete te jeni te sigurte,dhe dyshja Rama Meta ishin dakord,Visho ka mbi 750 biseda telefonike te Metes me persona te botes see krimit,dhe e sigurte ka nje video te Rames ,nuk PO them cfare video,ka mundesi do Dale shpejt,sepse pervec Vishos kete video e ka dhe Sajmir Tahiri dhe D.Lu ambassadori American,gjithashtu Vishua ka pergjuar Klement Balilin ne biseda me ......dhe Visho e di ku ndodhet Balili sepse e Lane e pajisen me passport tjeter Qe te Moss kapej,se po te kapej Balili do dilnin shume gjera.Pra Vishon presidenti e dekoron e pergezon bashke me Ramen sepse ja kane friken te pergjimeve,tani sa e sigurte eshte qe Vishua sia ka sherbyer sherbimeve amerikane Apo gjermane pergjimet per Ramen dhe Meten?!smund te them gje?!sepse ne mess eshte dhe Sajmir Tahiri dhe ai I ka pergjuar te dy dhe Ramen dhe Meten.Vishua ka nje problem te madhe sepse KGB e ka ne these Vishon I kan fut nje agjente dhe e kane filmuar Vishon,pra Pune e ngateruar,Visho ka video per Ramen Meten ,Tahiri ka Video per Ramen Meten,sherbimet sekrete te huaja kane per Ramen Meten Tahirin dhe Vishon.Pra shqiperia eshte ne dore te KGB sepse keta I kane pergjuar Tere kohen politikanet shqipetare dhe Vishon.Prandaj dhe Luan Rama takoi Gospadin Vladimir Putin dhe pas ketij takimi Vladimir Putin "pershendet"Ilir Meten per zgjedhjen si president I shqiperise,(I dergoi message te koduar Metes)ku I thote ju kam ne dore., prandaj beheni Vishon cfare do Vishua te behet.Pra ish shefi sherbimeve sekrete shqipetare eshte I Kapur nga KGB ka punuar per ta dhe tani ne NATO do beje te njejten gje,amerikanet e dine forte mire kete gje thjesht per qellimet e Tyre bejne marveshje CIA & KGB.deri ku do shkojne koha do e tregoje,por nga info qe kam Ruset po kerkojne te jene pale ne bisedimet Kosove Serbi gjithashtu amerikanet ,se fundmi Haradinaj kryeministri Kosoves kerkoi qe amerikanet te jene pjese e bisedimeve Kosove Serbi.Se ca roli do luaj Visho ne NATO kete se di?!Se cfare roli do luaj Rama Meta kete se dime,pritet te presim cfare do ndodhe.

sonja05/12/2017 15:25

Visho-ja nuk e ka luftuar drogen, e ka mbrojtur ate. Nese ai do te ishte njeri me dinjitet, nuk duhet te jepte dorheje dhe te bente pazare duke heshtur per gjitheshka qe ai di per cka ka ndodhur ketu, ne kembim te nje pozicioni me te rehatshem. Por ndoshta heshtja e tije i intereson te gjithve, si majtas e djathtas,....

Eli05/12/2017 14:41

Ilir Meta perseri me bllok ne dore. Kete rradhe po pret flete dekorata. Qefli blloku ky djale. Po Monika ,a e pelqen bllokun?

Shto koment