Moska po avancon me politikat e saj nĂ« Ballkan: ËshtĂ« koha ta ndalojmĂ« atĂ«

Moska po avancon me politikat e saj nĂ« Ballkan: ËshtĂ« koha ta ndalojmĂ« atĂ«

Nga Agim Nesho - 26/09/2022

Marrëveshja e nënshkruar midis Serbisë dhe Rusisë në fushën e politikës së jashtme, gjatë punimeve të Debatit të Përgjithshëm në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ishte një goditje e

rëndë për politikën perëndimore, në një kohë krize që po thellohet nga dita në ditë me kërcënimet e Putin për të përdorur armët bërthamore në qoftë se interesat e Rusisë e kërkojnë një gjë të tillë. Kjo marrëveshje ishte një goditje ndaj politikës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Presidentit Biden, që në fjalimin e tij ju bëri thirrje vendeve të botës për tu bashkuar kundër një rreziku eminent që kërkon të shkatërrojë funksionimin e rendit ndërkombëtar të bazuar në ligj

dhe institucione dhe krijimin e një rendi të bazuar në përdorimin e forcës dhe ndarjen e zonave të influencës midis fuqive të mëdha. Ky veprim i Aleksandër Vucic të Serbisë, një vendi kandidat dhe negociator për tu pranuar në BE, ka tronditur naivët e politikës amerikane, ata që entuziazmohen nga lobistët dhe aktorët që duan të luajnë një rol në Ballkan, pa e ditur se me kë kanë të bëjnë; ka acaruar ligjvënësit europianë dhe raporterët e BE-së që ndjehen të keqpërdorur në vlerësimet e tyre; ka tronditur vasalët dhe argatët politikë të Vuçiç që sillen si prostituta politike në projektet e tij ballkanike, si ndryshimi i kufijve dhe Ballkani i Hapur, për të ruajtur pushtetet e tyre autokratikë.

TĂ« vetmit qĂ« nuk u surprizuan nga kjo marrĂ«veshje ishin opinioni publik nĂ« Ballkan, opozitat demokratike ballkanike qĂ« gjithmonĂ« kanĂ« parashtruar rrezikun qĂ« po i vjen Ballkanit nga nacionalizmi i ri serb dhe regjimet kleptokratike dhe autoritare tĂ« Ballkanit qĂ« bashkĂ«punojnĂ« me VuçiĂ« pĂ«r tĂ« ashtuquajturĂ«n paqe dhe stabilitet ballkanik. Por fatkeqĂ«sisht zĂ«rit qytetar dhe kĂ«rkesave tĂ« opozitĂ«s pĂ«r rivendosjen e rendit demokratik nĂ« Ballkan, si bazĂ« e funksionimit tĂ« shtetit ligjor, burokratĂ«t e perĂ«ndimit i janĂ« pĂ«rgjigjur nĂ« heshtje, duke justifikuar status-quo dhe protagonizmin e tyre se duhet pĂ«rkrahur Serbia, duke harruar se me veprimet e saj Serbia ishte vetĂ«m njĂ« satelit i RusisĂ« dhe i kishte hapur kĂ«saj tĂ« fundit dyert e Ballkanit pĂ«r tĂ« shtrirĂ« ambiciet e saj revizioniste. NĂ« takimin e tij tĂ« fundit me ambasadorĂ«t e vendeve tĂ« akredituara nĂ« MoskĂ«, Putini çmoi politikĂ«n e jashtme tĂ« SerbisĂ«, madje pĂ«rkrahu dhe politikĂ«n e saj tĂ« paangazhuar, duke e ditur mirĂ« qĂ« politikat e saj tĂ« ‘paangazhuara’ ishin kundĂ«r BE-sĂ«, PerĂ«ndimit dhe pĂ«r krijimin e zonave tĂ« reja tĂ« influencĂ«s nĂ« zemĂ«r tĂ« kontinentit europian.

Projekti Rama-Vuçiç i Ballkanit të Hapur është një projekt anti-europian, që e afron Ballkanin Perëndimor më shumë me influencën ruse. Vetëm mediokrit, naivët dhe ata që pëlqejnë shpjegimet e lobistëve të paguar mund të besojnë se Ballkani i Hapur është një iniciativë komplementare e Procesit të Berlinit dhe Tregut të Përbashkët Rajonal.

Ballkani i Hapur është një iniciativë që i shërben dominimit serb në rajon, i kontrolluar nga Rusia, që kërkon prishjen e kordonit të sigurisë europiane në Ballkan dhe prishjen e perspektivës europianiste të vendeve të rajonit.

Marrëveshja e fundit politike midis Moskës dhe Beogradit zbeh të gjitha pritshmëritë që Vuçiç dhe klika e tij mund të bëhen pjesë e vendeve perëndimore. Perëndimi duhet të heqë dorë sa më

shpejt nga ideja se Vuçiç-Rama janĂ« agjentĂ«t e ndryshimit dhe stabilitetit nĂ« rajon. Ata u rritĂ«n dhe u pĂ«rkĂ«dhelĂ«n si tĂ« zgjedhurit e PerĂ«ndimit dhe pĂ«rfunduan si argatĂ«t dhe vasalĂ«t e autokratĂ«ve tĂ« EuropĂ«s, Putin e Erdogan. QĂ«llimet e tyre mbeten pushtetet e korruptuara dhe jo ambiciet e popujve pĂ«r t’ju bashkuar EuropĂ«s.

Ka ardhur koha që Perëndimi të mos humbë kohë me sugjerime dhe propozime se çfarë duhet të bëjmë. Moska ka avancuar në pozicionet e saj në Ballkanin Perëndimor, jo vetëm me projekte por edhe me strukturë qeverisje të modelit putinesk.

Ne duhet t’i bashkohemi PerĂ«ndimit nĂ« kĂ«tĂ« veprim se e ardhmja jonĂ« perĂ«ndimore vihet nĂ« rrezik. ËshtĂ« populli qĂ« duhet tĂ« vendosĂ« pĂ«r fatet e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

MANI USA26/09/2022 20:16

HEU, MOSKA PO AVANSON NË POLITIKAT E SAJ NË BALLKAN; ËSHTË KOHA TA NDALO-
JMË ATË!" EU, KOCKA DO KASAPRON MË HORRIFIKAT HË VAJ, NË KALLKAN!! A, FJALA
BALLKAN NË LINDORE: GJUHË HORRIGRIKE RUSO TURKO ARABE-PUSO FURKO BAR-
ABE; AHIII VALLË, QË ME SHEKUJ DHE TEMPUJ A NUK U NGOPËT AS NUK U KOPET ËH
ME GJAK E PRAG TË TERË PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARISË HEEJ, VELLAZËRO
RIHIRO FARË SHKRIPKA VËRRISË! OUH, A PAK QË NGA KËTA PËR HATA O, POSI BISHA
KANIBALE; HANË MISH E ASHTA TERË NJË POPULLI, GJERË GRIA HORRBULLI; GLLAB-
ËRUAN MBI 80% A, ENDE KËRKOJNË 100% ËËH, PËR ÇUDI, PËR KËTE LUBI DHEMPIRE
TRËMBNXIRE, QË PËRKRAH O FERRAH EDHE EUROPA OH, BASHKË VRAZHDË A KËSO
FERRZO KASAPRIME, MASAKRIME TË KASAPËVE SATRAPËVE, BANDA POLITIKE E HO-
RRIGRIKE: RUSO TURKO ARABE-PUSO FURKO BARABE; KËRKOJNË, TENTOJNË OUUH
TË NA SHKATRROJNË,SHPARTALLOJNË, TERË POPUJ JO RUSO JUGOSLLAVË AHIII O,
A VEÇANTË PELLAZGO ILIRO SHQIPTARINË: T'ZOTË PËRJETË E MOT TË GADISHULLIT
ILIRO SHQIPTARINË; QË MË KANIBALE, KATASTROFALË, GLOBALE, NA LIKUDOHËN OR
NGA SIPËEFAQJA E DHEUT; EDHE NGA KRITER PAQJA E KREUT; DUKE FUTUR, MRTUR,
SI XHOKER AH, KORBER KANIBALIZMIN, KATRANIZMIN, RUSO SERBO TURKO GREKE-
PUSO VERBO FURKO FERRKË!! TË FALA REFUGJATË LUFTË NGA TROJET SHQIPTARE!
MANI USA

Shto koment

Denonco