Po mbyllet porti më i rëndësishëm për të hapur konvikte të shtrenjta

Po mbyllet porti më i rëndësishëm për të hapur konvikte të shtrenjta

Nga Ylli Manjani - 13/08/2022

Nga gjithë sa kam lexuar deri më tani për aferën e Portit të Durrësit, më tërheqin vëmendjen dy momente:

Së pari, shteti pritet të fitojë maksimalisht (në skenarin më pozitiv) rreth 300 milionë euro, por duhet të harxhojë 2 miliardë euro për të bërë një port tjetër të ri.

Së dyti, Porti i Durrësit, të paktën për një kohë jo të shkurtër, nuk do ekzistojë. D.m.th mund të kryhen disa shërbime në një port privat, por do jenë modeste në raport me ç'shërbime kryhen sot.

Nuk e di nëse projekti është piramidë apo jo, por po e marr të mirëqenë (megjithëse 2 miliardë shteti nuk i ka) që projekti do ndërtohet ashtu siç thuhet. Mua më mjaftojnë këto dy gjetje anti-logjike ekonomike dhe pa leverdi për ne të gjithë, për të provuar edhe njëherë se sundimi i sotëm politik është grabitje e pastër e pasurisë publike.

Nuk është më çështje korrupsioni, por plaçkitje masive e pasurisë publike. Kjo e fundit jepet për qëllime private për kokërr të qejfit, pa asnjë leverdi ekonomike për publikun. Thjesht për leverdi ekonomike private.

Ndërsa durrsakëve që po ua mbyll edhe portin, zotin ua luan!

U mbyll punën, biznesin, jetën praktikisht, për t'u bërë fjetina të shtrenjta. Ua bëri Durrësin nga qytet-port në qytet-konvikt.

Ndjesë për cinizmin, po kujtoj se durrsakët e kanë blinduar me vota sundimin politik të plaçkitjes. 

Tani gjumë të ëmbël te konviktet e shtrenjta te ish porti i vetëm ndërkombëtar që kishim në ato përmasa.

Ah po,nxitoni se filluan prenotimet tek zyrat "jopolitike" të politiqenërve të Tiranës... Të atyre që shitën e blenë pushtet në zgjedhjet e fundit...

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Askushi15/08/2022 17:41

Kush te ngrihet site ngrihen kush ti ngreje.Edhe ti hartime ben.

Shqiptaro-Amerikani13/08/2022 15:40

CFARE PO BEHET KESHTU NE SHQIPERI????!!!! SRI-LANKA, SIRIA DHE IRAKU ESHTE LULE DHE DO T'JU DUKET PARAJSE!!!
KA SHUME MUNDESI QE E GJITHE QEVERISJA E VENDIT DO TE PRIVATIZOHET OSE DO TE JEPET ME PPP DHE PASTAJ NUK DO TE KETE FARE ZGJEDHJE DHE AS PARLAMENT, POR DO TE JETE NJE KOMPANI PRIVATE QE DO TE QEVERISE VENDIN PER 90 VJET!!! HAJDE SHQIPERI, KU U KATANADISE HAJDEEEEE!!!
NE SHQIPERI MARTESAT DHE LINDJET JANE PERGJYSMUAR NDERSA LARGIMET DHE BRAKTISJET E VENDIT JANE 5-FISHUAR!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT SHPOPULLIMIT!! KJO ESHTE POLITIKA ME E NDYRE DHE PLANI MË ARMIQESOR, ANTISHQIPTAR DHE ANTIKOMBETAR, TE CILEN NE SHQIPERI NUK E ZBATUAR DOT AS ARMIQTE ME TE EGER DHE ME TE URRYER TE KOMBIT SHQIPTAR NDER VITE DHE SHEKUJ!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT NJE VARREZE MASIVE GJIGANDE KOLEKTIVE!! NUK PO E NDJENI?? A NUK PO E SHIHNI GROPEN GJIGANDE SOCIALO-MORALE-FINANCIARE QE KRIMINELI ORDINER EDVIN KRISTAQ RAMA PO E THELLON DHE PO E THELLON CDO DITE QE KALON?? NESE SHQIPTARET AKOMA VAZHDOJNE DHE BEJNE SEHIR, NESE AKOMA VAZHDOJNE ME PARIMIN "Ç'ME DUHET MUA!!!", ATEHERE KY VARR GJIGAND MASIV KOLEKTIV DO TE BEHET AQ I THELLE PER TE GJITHE POPULLIN TE MAJTE, TE QENDRES DHE TE DJATHTE, SA QE NUK DO TE DALIN DOT ME KURRE AS PER 500 VJET!!! AS PUSHTUESIT OSMANE NUK IA KANE BERE KETO TE ZEZA SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR PER 5 SHEKUJ!!!
LERINI HARTIMET, FJALIMET DHE NGASHERIMET KRITIKE!!! HIDHUNI NE VEPRIM!!
NUK ESHTE VETEM PAZARI ME PORTIN E DURRESIT, POR ESHTE NXJERRE NE PAZAR E GJITHE SHQIPERIA, BASHKE ME NJEREZIT BRENDA!
SHQIPERIA PO SHNDERROHET NE NJE HUMNERE TE ZEZE SHUME TE THELLE FINANCIARQE PO GLLABERON DHE PO MERR ME VEHTE TE GJITHE SHQIPTARET!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT DHE SHPERBERJES TOTALE!!!
SI NUK PO E NDJEJNE AKOMA SHQIPTARET, QE JANE FUTUR NE NJE ARKIVOL GJIGAND DHE JANE NE RRUGETIMIN E TYRE TE FUNDIT NGA SHTEPIA DREJT VARREZES SE ZEZE QE KA HAPUR EDVIN KRISTAQ RAMA!!??? AKOMA FLENE??""
JANE 22222 TE ZEZA QE NARKO-BANDA E SEKTIT MAFIOZ-KRIMINAL SOROSIAN "RILINDJA", U KA BERE DHE PO U BEN SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE!! POR SHQIPTARET JANE ME PUSHIME, JANE NE GJUME!! KANE 9 VJET QE JANE NE GJUME! I KA DEHUR AROMA E KANABISIT DHE I KA FIKUR NDJENJAT QETESIA E VDEKJES DHE KANCERI I KORRUPSIONIT!! NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI.
ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!!
PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!!
PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!!
UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!!
U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!!
TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!!
O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!! GROPA E VARRIT MASIV PO THELLOHET CDO DITE DHE ME SHUME!!

Shqiptaro-Amerikani13/08/2022 12:17

NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI.
ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!!
PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!!
PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!!
UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!!
U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!!
TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!!
O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!!

Shto koment

Denonco