Lul çikorja

Lul çikorja

Nga Agim Xhafka - 11/01/2022

Erdhi plot humor mëngjesi sot. Lul Basha bashkë me shokët e shoqet e tij kishin vendosur që Sali Berisha të përjashtohej nga PD.

Madje përgjithnjë, jo për dy a tre vjet. Ky gaz u bë kombëtar, largoi për ca orë stresin e shqiptarëve që nuk kanë punë, që i mbyt në dru qeveria, që ikin natën edhe ditën, që borxhet u bënë male, që pensionet nuk mjaftojnë për një javë, që trafiku është si ujë i ndenjur makinash, që përmbytjet nuk na ndahen,q ë koncesionet shtohen e shumohen, që droga mbillet, shitet e pihet, që...

Nuk na bënë përshtypje hallet. E qeshura na kaploi. Luli dëboi Saliun. Kaq u desh e nuk mbahet loti i të qeshurës. Lumë, ore, lumë.

Ky Bashë ziu Sali Berishën e di person real. Si psh Gazmend Bardhin apo Grida Dumën. Si Salianjin apo Alibeajn. Si Gjekmarkajn apo Tabakun. Harron që Berisha është më shumë.

Se është frymë, është ajër, është pasion dhe frymëzim për dhjetëra mijëra shqiptarë. Ai gjendet atje te rruga e Kombit, te Rinasi kur i hypim avionit pa viza.

Te sigla NATO, te pragu i anëtarësimit në Evropë. Kudo e ndjen frymën Berisha. Njësoj psh si Dalai Lama për tibetianët, si Mandela për jugafrikanët, si Rugova pér kosovarët. Kush nuk do qeshte në se do lexonte diku se Rugova u përjashtua nga LDK, ose psh që Robert Ndrenika nuk lejohet të hyjë në teatër?!

Paradokset bashiste janë me okë dhe sjellin gajasjen e popullit. Ndërsa ata dhe ato që dalin ekraneve dhe i bëjnë hosana Lulëzimit më sjellin nder mend vitet ‘80. Qeveria komuniste e atëhershme nuk kishte buxhet të blinte ushqime për popullin. Dhe për më keq as ca kv kafe nuk blinte dot.

E ashtu si Luli e gjeti zgjidhjen. Nxori në ekran ca të pafytyrë, por që ishin doktorë, shkrimtarë, juristë, ekonomistë, pedagogë të çirreshin pa u lodhur. Thonin se çikorja, një bimë që rritet e kacaviret shkëmbinjve të maleve, qe ku e ku më e mirë se kafja, madje më e dobishme, më e shëndetshme. Gati sa nuk u mallkua kafja braziliane.

Njësoj edhe pas 40 vjetësh. Lul çikorja thotë, unë o popull edhe pas katër thyerje qafe jam e ardhmja juaj. Ndërsa Berisha edhe pse krijon frymë,edhe pse ngre njerëzit peshë qenka e shkuara.

Lul Çikorja përjashtoi Berishë Kafen. Hahahaha, nuk mbahem dot.

Mëngjesi sot na solli humor me shumicë. T’u shtoftë inati, o Bashë dordoleci!

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

lul i thon 16/01/2022 08:42

E kush mund ta dinte se luli do shkonte deri ketu, ku nuk kavend per me tej .Te nderuar demokrat e demokrate kur fofim per lulin me duket sikur e perkedhelim at palo njeri se nuk di me shum ti them , merru mor njeri ha me edin sa te lejoj se do te haj edi prap ty por leri demokratet te ecin ne rrugen e tyre se nuk do dish nga del kur te vi radha,karakteri juaj eshte "0"

MANI USA11/01/2022 22:37

HEU, LUL ÇIKORJA; EU, SHUL RIHORRJA!!. SIKUR DIKUR, NJË TUFË KRIMINELË PORSI ARDHACAKË, GARDHALAKË; ME PLANE O, KLANE, NGA PUSO VERBO KARPATESH OH,
MU RUSO SERBO TRAKTATESH; QË ME POROSIRA, HORRORZIRA, NJË LYPSAR DUKE
U PARAQITUR, HARAQNGRITUR, SI LYPSAR BOTË, GËRRYSAR SQOTE; TROKET MU NË
DERËN E NJË MALSORI SHQIPTAR TË VARËFËR, POR TË PASTËR; DHE SHUMË BUJAR!
I HAPET DERA DUKE PRANUAR NË KONAK, MOS TA LENË NË SOKAK; QË TË NGRIHEJ
NË BORË E ACAR TË DIMËRIT! AT BUJARIE SHQIPTARE, KISHIN TRADITË QË T'I BEHËJ
KONAK, ÇDO NJERIUT QË IA MËSYN PËR KONAK; ME BUKË-KRYPË DHE ZEMËR; POR,
NËSE AI ËSHTË I PANJOHUR?! DHE, PËR DARKË KISHIN PASUR PASUL E, PASI HANË
DARKË; PO E PYESIN MUSAFIRIN: SI TË QUAJNË ME EMËR" AI KRIMINELI TERRORIST
PO U THOT SE: EMRIN E KAM PASUL! KUR BIEN PËR T'FJETUR, PASI MALSORI KISHTE
VETËM DY DHOMA GJUMI; MUSAFIRI RA AFËR VAJZES SË VETME TË SHTËPISË,E CILA
ISHTE BUKUROSHE SI HYJNORE; A, NË DHOMË RANË BABË E NENË OR, MU ZOTËT E
SHTEPISË; KUR GJATË NATËS KRIMINELI E DHUNOI VAJZEN, VAJZA PO GJËMON DHE
KËRKON NDIHMË, NGA PRINDET; SE PASULI PO E DHUNON; PRINDET DUKE MENDUAR
SE PASULI DIÇKA IA KA PRISHUR BARKUN, I KA BERË DËMË; PO PËSHPERISIN: SHUAJ
SE TË KALON DHIMBJA NGA PASULI, QË TË KA BËR DËMË NGA DARKA PREJ MBRËMË;
MOS NA E PRISH GJUMIN NE, DHE MUSAFIRIT?! DHE, TERROSTI PARA TERRIT, FERRIT,
TË MENGJESIT, KONAKUT UA VJEDHI DHE ATA PAK DUKAT QË KISHIN, DUKE IKUR NGA
KONAKU, DUKE HUMBUR PA SHENJË PA DOKË!" AH, MOJ E SHËNJTA LOKË; NA VRETË
BUKA JONË, NËSE PRANOJMË GJITHFARË KRIMINELI, DUKE BERË KONAK SHTËPIA O,
E AI, ME PLANE O KLANE, TERRORIZMA O FERRORKRIZMA, GJËR HOLOKAUSTE GJEN-
OCIDALË, DUKE ÇFARROSUR ËH, ÇRRANOSUR TERË T'MJERËN SHQIPTARI! MANI USA

Molla e dijes11/01/2022 21:37

Kështu do vini në pushtet ju, duke çensuruar komentet? S'vihet në pushtet me sahanlëpirje si artikulli i xhafkës. Të çensurosh të vërtetën, siç bëni ju, ose jeni gomerë ose fundërina leshi, mjeranë të paguar për servilizma ndaj Saliut. Vazhdoni çensuroni se keq e më keq do veni. Mbajeni mend!

beni11/01/2022 18:37

Shum koment i sakt. Grupi prej 29 Deputetesh i dale nga Foltorja ka sot si detyre imediate te organizoje popullin ne revolte te pandaleshme deri ne rrezimin e kesaj narkoqeverie. Te kerkoje krijimin e nje Qeverie Teknike dhe te shkohet ne zgjedhje te parakoshme. KY eshte misioni,revolucioni paqesor qe duhet te realizoje Sali Berisha,sepse Lul Gazi & kompani jane tanime te vdekur te pa kallur.

DEMOKRATI I BAZES11/01/2022 18:01

Lulzim Brava nuk jep kurre doreheqjen dhe nuk do te beje kurre zgjedhje ne PD, as sot, as nese, as vitin tjeter dhe as pas 10 vjetesh!! Kete duhet ta kemi shume te qarte!
Nga keto ngjarje humbi thelle dhe rende Lulzim Basha, fitoi perkohesisht Edi Rama, por fitoi perfundimisht demokracia! Pas kesaj do te kemi nje parti te vertete demokratike dhe nje opozite shume te forte, unike dhe me te bashkuar se kurre, qe do te perballet fuqishem me rregjimin e aleances se qelbesirave Rama-Basha, dhe do ta rrezoje ate perfundimisht.
PD nuk vdiq ne 8 janar 2022, por vdiq ne vitin 2013, ne 8 Janar 2022 thjesht Lulzim Brava i beri funeralin! Perleshja e fundit e pergjakshme dhe me gaz lotsjelles dhe helmues, me granata shurdhuese me ndihmen e mercenareve kriminele pa asnje lidhje me PD-ne, dhe me ndihmen e policise se Edvin Rames, e Lul Bashes kunder demokratet e vet, i dha fund perjetesisht bashkejeteses se tyre ne PD. Basha nuk eshte pengu apo skllavi i Rames por Rama eshte kryetari i PD-se qe nga viti 2014! Edvin Rama eshte padroni dhe tutori i Bashes! Kjo lufte mori fund me turp per Lulzim Braven!! Keshtu qe Rama nuk mbrojti Bashen, por mbrojti postin e tij ne krye te PD, si kryetar i saj. Basha nuk eshte as minorance ne politike por ka vetem 8 servile dhe vetem votat e familjareve te tyre. Me shume vota ne cdo zgjedhje te ardheshme do te marre Kujtim Gjuzi se sa partia e Lulzim Braves.
Prandaj, objektivi i kundershtareve te Lulit eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike, jo si ajo qe kishim keto 30 vite! Nuk ka nevoje per revolucione dhe beteja te pergjakshme! Nuk ka nevoje per beteja ligjore dhe te humbasim kohen pa fund neper gjykata! Perndryshe demokratet do te lodhen ne beteja boshe. Ne tashme betejen tone e fituam sepse dolen qarte fekalet qe kishte mbledhur Partia Demokratike dhe doli qarte per te gjithe boten aleanca e krimit dhe korrupsionit Rama-Basha! Perplasja e pergjakshme tek selia e PD-se e arriti qellimin e saj final. Nuk ka nevoje qe te harxhohet akoma kohe dhe energji per seline dhe vulen e vulehumburit!
Nuk ka nevoje qe demokratet, antaret dhe simpatizantet e Partise Demokratike te vazhdojne kot me kot perplasjet e pergjakshme fizike per zyrat tek oborri i selise se PD me forcat policore te narko-shtetit dhe me banditet mercenare te Lul Braves. Apo nuk ka pse te vazhdojne perplasjet demokrate me demokrate neper rrethet dhe qytetet e Shqiperise. PD-ja tashme po mbrohet nga vete kryetari i saj Edvin Kristaq Rama dhe n/kryetari Lul Brava! PD-ja vdiq qe ne vitin 2013 kur iu dhurua Lulzim Bashes. Edvin Rama e ka marre De-Facto drejtimin e PD-se qysh pas takimit ne zyren e Lulit me Xhorxh Soros ne vitin 2014. Qe nga viti 2014, pas cdo vendimi dhe veprimi personal te Lul Braves qendron vete Edvin Kristaq Rama dhe jo Sali Berisha, sic perhapte fjale Luli. Kjo tashme doli fare e qarte si drita e diellit!
Sfida e vertete e demokracise eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike e tipit konservator amerikan dhe perendimor, qe do te coje perpara reformat demokratike.
E vetmja zgjidhje ne kete situate eshte qe i ashtuquajturi Komisioni i Rithemelimit te PD te kthehet ne Komisionin e Themelimit te Partise se re "Foltorja Demokratike". Nese qe te gjithe demokratet mbi 100 mije antaret dhe mbi 500 mije simpatizantet aktuale te Partise Demokratike ikin nga partia e Lul Braves dhe krijojne partine e tyre te re, te paster, demokratike, pa gabime dhe e tipit konservator, Lul Braves vulehumbur, i mbetet vetem selia, vula dhe Gaz Bardhi, Gridarja Oh-oh-oh me Salijanjin dhe 5-6 qelbesire te tjere interesaxhinj te paskrupull, pa antare dhe lakuriq fare. Ne kete rast Lul Brava nuk ka se si te perfaqesoje me demokratet as moralisht, as realisht dhe as ligjerisht. Secili mbeshtetes te shkoje tek partia e vet, keshtu qe evitohet dhe perfundon cdo perplasje fizike midis mbeshtetesve perkates te Lul Braves dhe Dr. Berishes. Midis Lul Braves dhe demokrateve nuk ka me asnje lidhje dhe asgje qe t'i bashkoje me ne te ardhmen. Ndarja tashme eshte historike!
Lul Brava le ta mbaje edhe seline edhe vulen, qe iu dhuruan ne vitin 2013! Partia nuk eshte as selia, as vula, as emri dhe as flamuri, por eshte antaresia! Nje kryetari po i more antaresine dhe simpatizantet, ia ke marre komplet partine. Prandaj nuk kane pse te humbasin kohen kot, mundin dhe djersen e tyre duke u perpleshur dhe duke u perplasur perpara selise se PD-se, por te vazhdojne punen per themelimin, regjistrimin dhe strukturimin e te gjitha niveleve ne qender dhe ne baze te partise se re "Foltorja Demokratike". Le te themelohet partia e re "Foltorja Demokratike". Te gjitha i ka gati, mbi 100 mije antaret, strukturat dhe mbi 500 mije mbeshtetesit e saj! Ky eshte Revolucioni Demokratik dhe jo perleshje dhe perplasje fizike pa fund! Sa me shume te vazhdoje kjo perplasje aq me teper i leverdis Edvin Rames!
Pas kesaj, pyetja e pare qe do t'i bejne kudo dhe gjithmone gazetaret Lul Braves, do te jete: Ku i ke antaret? Ku i ke demokratet? Ata iken, ty te mbeti vetem selia, emri dhe vula, ata kane partine e tyre tani!
Keshtu qe Lulzim Brava nga nje vulembajtes u kthye shume shpejt ne nje vulehumbur, prostitute, vasal dhe uturak i Edvin Kristaq Rames.

Shto koment

Denonco