Për deputetët, që ende nuk e dinë se nuk i ka votuar Kryetari, por shqiptarët, militantë a jo

Për deputetët, që ende nuk e dinë se nuk i ka votuar Kryetari, por shqiptarët, militantë a jo

Nga Sonila Meço - 11/01/2022

Nuk besoj se ka ngjarje më të rëndë për një vend demokratik se shkërmoqja e opozitës, pasi janë kapur institucione, shoqëria civile, media e pushtete të tjera.

Se kush ka faj e kush e provokoi këtë situatë, kush e dëshiroi zhbërjen nuk mund të jenë diskutime mbi dy emra, Berisha a Basha. 

Por qysh prej se kur ndodhi ngjarja e shpalljes non grata të liderit historik të PD-së jam përpjekur të kuptoj rolin e të zgjedhurve nga populli në atë parti.

Deputetë te Kuvendit, zgjedhur me votën e demokratëve e shqiptarëve edhe jopartiakë, vijojnë që prej datës 9 shtator të mos kërkojnë llogari se përse kryetari i partisë vë veton mbi atë që duhet të ndodhë në Grupin Parlamentar. 

Si mundet që një deputet, i cili në parim duhet të mbrojë interesat dhe të drejtat e çdo shqiptari, nuk mbron dot dinjitetin e tij, duke mos ushtruar as të drejtën minimale për të vendosur nëse një koleg i Grupit Parlamentar duhet të jetë, ose jo pjesë e tij në të ardhmen?

Si nuk mund të shprehen përfaqësuesit më të lartë ligjvënës se ç'mendojnë, qoftë edhe kur vendos USA, apo BE? 

Po si mundet në tempullin e demokracisë të cënohet kjo e drejtë, pavarësisht arsyeve të kryetarit të partisë (që le të supozojmë se mund të jenë shumë të drejta) dhe si mundet të vërë veto ky kryetar kur është një anëtar i thjeshtë i Grupit Parlamentar?

Ku janë zërat e deputetëve të PD-së si përfaqësues të popullit që i votoi, partiak a jo partiak, për të dhënë mendimin e tyre në këtë kauzë? 

Si ka mundësi deputetët, Kryesia e Partisë dhe Kryetari nuk u përballën me bazën, derë më derë, prej disa muajsh nga trokitja e vendimit për Berishën?

Nëse demokratët sot kërkojnë të "zgjidhin" problemin e Selisë, të gjithë shqiptarët sot duhet të kërkojnë më së pakti që Deputetët e tyre, të çdo lloj Partie, të rifitojnë dinjitetin e fjalës së lirë, e të  përballjes demokratike me njëri-tjetrin dhe kundershtarët politikë, por mbi të gjitha, të jenë pulsi dhe zëdhënësit e atyre që i kanë zgjedhur.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

DEMOKRATI I BAZES11/01/2022 18:00

Lulzim Brava nuk jep kurre doreheqjen dhe nuk do te beje kurre zgjedhje ne PD, as sot, as nese, as vitin tjeter dhe as pas 10 vjetesh!! Kete duhet ta kemi shume te qarte!
Nga keto ngjarje humbi thelle dhe rende Lulzim Basha, fitoi perkohesisht Edi Rama, por fitoi perfundimisht demokracia! Pas kesaj do te kemi nje parti te vertete demokratike dhe nje opozite shume te forte, unike dhe me te bashkuar se kurre, qe do te perballet fuqishem me rregjimin e aleances se qelbesirave Rama-Basha, dhe do ta rrezoje ate perfundimisht.
PD nuk vdiq ne 8 janar 2022, por vdiq ne vitin 2013, ne 8 Janar 2022 thjesht Lulzim Brava i beri funeralin! Perleshja e fundit e pergjakshme dhe me gaz lotsjelles dhe helmues, me granata shurdhuese me ndihmen e mercenareve kriminele pa asnje lidhje me PD-ne, dhe me ndihmen e policise se Edvin Rames, e Lul Bashes kunder demokratet e vet, i dha fund perjetesisht bashkejeteses se tyre ne PD. Basha nuk eshte pengu apo skllavi i Rames por Rama eshte kryetari i PD-se qe nga viti 2014! Edvin Rama eshte padroni dhe tutori i Bashes! Kjo lufte mori fund me turp per Lulzim Braven!! Keshtu qe Rama nuk mbrojti Bashen, por mbrojti postin e tij ne krye te PD, si kryetar i saj. Basha nuk eshte as minorance ne politike por ka vetem 8 servile dhe vetem votat e familjareve te tyre. Me shume vota ne cdo zgjedhje te ardheshme do te marre Kujtim Gjuzi se sa partia e Lulzim Braves.
Prandaj, objektivi i kundershtareve te Lulit eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike, jo si ajo qe kishim keto 30 vite! Nuk ka nevoje per revolucione dhe beteja te pergjakshme! Nuk ka nevoje per beteja ligjore dhe te humbasim kohen pa fund neper gjykata! Perndryshe demokratet do te lodhen ne beteja boshe. Ne tashme betejen tone e fituam sepse dolen qarte fekalet qe kishte mbledhur Partia Demokratike dhe doli qarte per te gjithe boten aleanca e krimit dhe korrupsionit Rama-Basha! Perplasja e pergjakshme tek selia e PD-se e arriti qellimin e saj final. Nuk ka nevoje qe te harxhohet akoma kohe dhe energji per seline dhe vulen e vulehumburit!
Nuk ka nevoje qe demokratet, antaret dhe simpatizantet e Partise Demokratike te vazhdojne kot me kot perplasjet e pergjakshme fizike per zyrat tek oborri i selise se PD me forcat policore te narko-shtetit dhe me banditet mercenare te Lul Braves. Apo nuk ka pse te vazhdojne perplasjet demokrate me demokrate neper rrethet dhe qytetet e Shqiperise. PD-ja tashme po mbrohet nga vete kryetari i saj Edvin Kristaq Rama dhe n/kryetari Lul Brava! PD-ja vdiq qe ne vitin 2013 kur iu dhurua Lulzim Bashes. Edvin Rama e ka marre De-Facto drejtimin e PD-se qysh pas takimit ne zyren e Lulit me Xhorxh Soros ne vitin 2014. Qe nga viti 2014, pas cdo vendimi dhe veprimi personal te Lul Braves qendron vete Edvin Kristaq Rama dhe jo Sali Berisha, sic perhapte fjale Luli. Kjo tashme doli fare e qarte si drita e diellit!
Sfida e vertete e demokracise eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike e tipit konservator amerikan dhe perendimor, qe do te coje perpara reformat demokratike.
E vetmja zgjidhje ne kete situate eshte qe i ashtuquajturi Komisioni i Rithemelimit te PD te kthehet ne Komisionin e Themelimit te Partise se re "Foltorja Demokratike". Nese qe te gjithe demokratet mbi 100 mije antaret dhe mbi 500 mije simpatizantet aktuale te Partise Demokratike ikin nga partia e Lul Braves dhe krijojne partine e tyre te re, te paster, demokratike, pa gabime dhe e tipit konservator, Lul Braves vulehumbur, i mbetet vetem selia, vula dhe Gaz Bardhi, Gridarja Oh-oh-oh me Salijanjin dhe 5-6 qelbesire te tjere interesaxhinj te paskrupull, pa antare dhe lakuriq fare. Ne kete rast Lul Brava nuk ka se si te perfaqesoje me demokratet as moralisht, as realisht dhe as ligjerisht. Secili mbeshtetes te shkoje tek partia e vet, keshtu qe evitohet dhe perfundon cdo perplasje fizike midis mbeshtetesve perkates te Lul Braves dhe Dr. Berishes. Midis Lul Braves dhe demokrateve nuk ka me asnje lidhje dhe asgje qe t'i bashkoje me ne te ardhmen. Ndarja tashme eshte historike!
Lul Brava le ta mbaje edhe seline edhe vulen, qe iu dhuruan ne vitin 2013! Partia nuk eshte as selia, as vula, as emri dhe as flamuri, por eshte antaresia! Nje kryetari po i more antaresine dhe simpatizantet, ia ke marre komplet partine. Prandaj nuk kane pse te humbasin kohen kot, mundin dhe djersen e tyre duke u perpleshur dhe duke u perplasur perpara selise se PD-se, por te vazhdojne punen per themelimin, regjistrimin dhe strukturimin e te gjitha niveleve ne qender dhe ne baze te partise se re "Foltorja Demokratike". Le te themelohet partia e re "Foltorja Demokratike". Te gjitha i ka gati, mbi 100 mije antaret, strukturat dhe mbi 500 mije mbeshtetesit e saj! Ky eshte Revolucioni Demokratik dhe jo perleshje dhe perplasje fizike pa fund! Sa me shume te vazhdoje kjo perplasje aq me teper i leverdis Edvin Rames!
Pas kesaj, pyetja e pare qe do t'i bejne kudo dhe gjithmone gazetaret Lul Braves, do te jete: Ku i ke antaret? Ku i ke demokratet? Ata iken, ty te mbeti vetem selia, emri dhe vula, ata kane partine e tyre tani!
Keshtu qe Lulzim Brava nga nje vulembajtes u kthye shume shpejt ne nje vulehumbur, prostitute, vasal dhe uturak i Edvin Kristaq Rames.

Shto koment

Denonco