Mjekët përballë lëvizjes Anti-Vaksinë me 'çipa, zhapikë, magnetizim'

Mjekët përballë lëvizjes Anti-Vaksinë me 'çipa, zhapikë, magnetizim'

Nga Erion Dasho - 14/09/2021

Me debatet e mëdha që ka ngjallur lëvizja Anti-Vax, mjekët janë vendosur përballë trysnisë për të dhënë "prova".

Mundësisht studime nga shkencëtarë prestigjiozë, të besueshëm përtej çdo dyshimi, që të provojnë me garanci 100% se, e para, vaksina ka efekt (mundësisht magjik) që të luftojë virusin dhe, e dyta, se personat që marrin vaksinën nuk do të kenë asnjë efekt anësor, as sot, as për pjesën e mbetur të jetës!

Dhe këto studime të jenë aq të thjeshta dhe të kuptueshme sa çdokush t'i kuptojë dhe të bindet!

Dhe mjekët ta shpjegojnë këtë në ato pak minuta kohë televizive përballë Anti-Vax-ëve të eksituar që flasin me patos për çipat, zhapikët jeshilë, magnetizimin e gjakut nga vaksina, konspiracionin botëror maltusian kundër jetës dhe pjellorisë, luftën e establishmentit kundër lirive dhe të drejtave të njeriut, etj., etj.

Më vjen keq si për ata që më ndjekin në facebook, ashtu edhe për ata që më ndjekin në studio. Kjo është e pamundur! Nuk mund t'u mbushësh mendjen të indoktrinuarve dhe të sqarosh kuriozët në pak minuta për një temë kaq serioze!

Por ama ka një argument që çdo njeri me mend e kupton. Në se marrim 1,000 persona të vaksinuar dhe 1,000 persona të pavaksinuar në çdo vend të botës sot, numri i shtrimeve në spital dhe vdekjeve është shumë herë më i ulët midis të vaksinuarve. Kjo ndodh në Izrael, në Gjermani, në Angli, në SHBA dhe, gjithashtu, edhe në Shqipëri.

Për një person që ka mendjen e hapur ky është argument se vaksina mbron. Ky person, me mendjen e vet, le të analizojë të gjithë rreziqet e vaksinës dhe le të vendosë vetë nëse do të vaksinohet apo jo!

Vaksina nuk është perfekte, ajo nuk ofron mbrojtje 100%, ajo ka efekte anësore (ato efekte që mund të përkufizohen si "rreziqe" janë fatmirësisht shumë të rralla), kërkimet e deritanishme japin garanci të arsyeshme se vaksina nuk do të ketë efekte anësore afatgjata (por këtë mund ta garantojë me 100% vetëm një terminator nga e ardhmja), etj.

Me këto fakte në mendje, le të vendosë kushdo i qetë nëse do ta bëjë apo jo vaksinën. Nëse e bën e ul ndjeshëm riskun për komplikacione dhe vdekje nga COVID-i. Nëse nuk e bën, e merr parasysh këtë risk. Kaq e thjeshtë është! Spitalet ama në Shqipëri dhe në botë janë të mbushur me pacientë që thonë "Ah sikur ta kisha bërë vaksinën! Ndoshta sot nuk dontë isha këtu ku jam sot..."

Ama, çdo vendim për t'u vaksinuar ose jo duhet të merret me vullnetin e lirë të gjithsecilit dhe pa detyrim...
 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shaba14/09/2021 15:36

Çfarë i ke këto karlliqe o mamuth tullac, se vetëm doktor nuk mund të jesh kurrë!!!
Kush qenkan këta të sëmurë të shtruar që paskan thënë: Ah sikur ta kisha bërë vaksinën!! Ndoshta sot nuk do të isha këtu!!! O idiot! kaq idiotë sa je vetë i din shqiptarët ti o koqe!!! Po ata që kanë bërë nga dy doza dhe janë shtruar në spital, janë në terapi intensive, janë në intubim apo vdiqën fare, njësoj me të pavaksinuarit, çfarë po thonë? Po unë që u infektova kur asnjë nga vaksinat vrasëse nuk kishte dalë akoma, u shtrova në spital, kalova në terapi intensive dhe shpëtova???!!! Kush më garanton mua që po ta kisha bërë atë "gjënë" që ka ajo shiringë brenda, nuk do të kish vdekur fare???!!!
Kush na garanton neve që të gjithë ju që nxisni dhe mbroni shpimin dhe futjen në trup të asaj "gjësë" së panjohur, të gjithë politikanët dhe qeveritarët që po detyrojnë njerëzit të shpohen, e keni bërë për vete???!! Apo keni dalë përpara ekraneve dhe bërë sikur e keni bërë atë "vaksinë", por në fakt keni bërë vetëm ujë fiziologjik???!!!
Nëse ti o kërmë, banda e kriminelëve teknik dhe Edvin Rama besoni tek ajo "gjëja" ejani dhe bëjeni edhe një herë publikisht bashkë me fëmijët tuaj. Sipas jush mirë ju bën edhe sikur ta bëni për herë të 3 apo të 4!!! Ju sfidoj për këtë!!!

Shqiptari14/09/2021 15:18

O DR. DASHO!!!
NUK PO QUHEN MË VAKSINA AS PFIZER, AS ASTRA ZENEC, AS MODERNA DHE AS JOHNSON&JOHNSON, POR PO QUHEN THJESHT PRAPARATE MODIFIKUESE TË RNA!!
O I MEÇUR QË TË PASKAN PAGUAR MIRË EDHE TY, LËRI PORDHËT E MENÇURISË, APO TALLJET ME TEORITË KONSPIRATIVE ME ÇIMKA, ME ÇIPA, ME ZHAPIKË E KROKODILË. POR A MË JEP PËRGJIGJE SHKENCORE DHE ME PROVA KONKRETE PËR PYETJET E MËPOSHTME, SE ÇFARË MUND TË NDODHË NESËR?
1) A MUND TË LINDIN FËMIJË NJË ÇIFT I SHPUAR DHE QË U KANË ZBRAZUR NË TRUP ATË "GJËNË" QË KA SHIRINGA BRENDA, APO JO?
2) NËSE KËTA PRINDËR E LINDIN NJË FËMIJË, A DO TË JETË AI NJË FEMIJË NORMAL?
3) FËMIJËT E LINDUR NGA 2 PRINDËR TË SHPUAR DHE TË INJEKTUAR MË ATË "GJËNË" QË KA BRENDA SHIRINGA, A DO TË KENË AFTËSI RIPRODHUESE?
4) A KA GARANCI QË TË RINJTË E DETYRUAR SOT QË TË SHPOHEN DHE QË IU INJEKTOHET NË TRUP AJO "GJEJA" QË KA BRENDA SHIRINGA, DO TË KENË AFTËSI RIPRODHUESE NESËR?? APO MUND TË LINDIN NJË MAJMUN?????
5) NËSE NDODHIN TË GJITHA KËTO PAS 5, 10 APO 15 VITESH KUSH E MBAN PËRGJEGJËSINË?
6) KUR KOMPANITË PRODHUESE, OBSH, CDC, FDA, EMA DHE QEVERITË E BOTËS QË E NXISIN DHE E DETYROJNË INJEKTIMIN E KËSAJ "GJËSË", DHE DEKLAROJNË SE KJO "GJËJA" NUK PËRBËN RREZIK, NUK KA ATO EFEKTET ANËSORE DHE PASOJAT E TMERRSHME TË MËSIPËRME, NUK KA QËLLIM ATO QË THONË KONSPIRACIONISTËT DHE KUNDËRSHTARËT E PËRDORIMIT TË KËSAJ "GJËSË", ATËHERË PSE NUK JAPIN GARACI LIGJORE ME PËRGJEGJËSI PENALE NË RASTE PASOJASH TË TILLA??
KUR BLEN NJË MAKINË FABRIKA TË JEP GARANCI 5 VJET!
KUR BLEN NJË DYSHEK KREVATI DORMEO, GARANCIA ËSHTË 10 VJET!
KUR BLEN NJË LAVATRIÇE, FRIGORIFER, TELEVIZOR GARACIA ËSHTË 3-5 VJET!
POR KUR TË INJEKTOJNË NË TRUP ME DETYRIM KËTË "GJËNË", KËTË PREPARATIN QË TË NDRYSHON ADN, PSE NUK JEPET ASNJË GARANCI???!!! O DR. DASHO!!! SEPSE TI NUK KE AS FLOKË QË TË TI SHKUL PO TË PASH NË RRUGË!!!

Lek 14/09/2021 13:37

Vaksinimi është një eksperiment mbi njerëzit është një mashtrim i madh ,kini kujdes lutuni të shpëtoni nga antikrishti dhe profeti i rremë. Lexoni Librin e së Vërtetës dhënë Marias së Mëshirës Hyjnore që profetizon ngjarjet e ardhshme dhe komplotin që po përgatitet kundër popujve të botës për kontrollin mbarë botëror mbi paratë shëndetin dhe besimin.Merrni Vulën e Hyjit të Gjallë dhe medaljen e Shpëtimit për mbrojtje pasi pushteti i antikrishtit po vedoset kudo në botë.

liu 14/09/2021 13:19

BQ BURRE. EDHE ATA SENATORE AMERIKANE QE E BOJN PER NJI LEK ATE MIUN E HALES FAUCIN MERREN ME ZHAPIKE. LEGEN BURR

Daktorri14/09/2021 11:46

Ketu me fjaline e fundit jam dakort, por mos perhapni panik dhe frike per covidin. Ka disa te verteta qe ju "ProVax" nuk i thoni, ose sepse jeni te verber nga propoganda, ose jeni te paguar.
1. Edhe vete kompanite qe kane prodhuar vaksinen, nuk mbajne pergjegjesi per efektet anesore te vaksines, te cilat edhe ata vete nuk i dine...
2. Edhe te vaksinuarit jane "ngjites", shperndares te virusit, por nese ke deshmi vaksinimi lejohet te jetosh normalish, nese nuk e ke, te behet jeta e veshtire.
3. Kufizimi i levizjes ne orare te caktuara eshte nje idiotesi
4. Mosmbajtja e maskes kur rri ulur ne restorant dhe vendosja e maskes kur cohesh ne kembe eshte idiotesi
5. Asnje qeveri nuk po jep informacion se kush, ku dhe perse e modifikoi dhe perhapi c19
6. Rreziku per tu semurur femijet dhe te rrinjte eshte minimal, por perseri thirjet per vaksina me detyrim tek keto grupmosha i gjen ne rrethin e mjekeve te verbuar nga politika ose bythelepires te saj.
7. Dhe e fundit kjo perpjekje e madhe, se gjoja gjithshka po behet per te ruajtur shendetin e njerezve eshte hipokrizi.

Mondi14/09/2021 11:14

Kerkimet e deritanishme jane te pamjaftueshme per te na dhene siguri se nje i ri (e re) 18-25 vjecar (e) nuk do te kete asnje efekt anesor mbas 15 apo 20 vitesh kur ai do te jete ne kulmin e moshes. Tani ne moshen qe eshte ai (ajo) nuk ka ASNJE RREZIK PER JETEN. Perse duhet te nderrmare nje aventure te rrezikshme ? Edhe sikur te vaksinohet ai do te kete te njejten ngarkese si te pavaksinuarit, pra nuk sjell asnje ndryshim as per vete as per te tjeret. Doktor mjeket e tjere neper bote (dhe jane me qindra) qe kundershtojne kete eksperiment gjenetik nuk jane me te paafte se ju, perkundrazi. Mjekesia eshte kthyer ne biznes dhe biznesi komandohet nga politika.

Julian14/09/2021 10:41

Po ndermjet ty dhe Montagnier ,ke duhet te besojme o intrigante i lodhur

Anonim14/09/2021 10:03

Si ka mundesi mor funderine qe ne Israel ata qe jane vaksinuar po e kalojne edhe me keq semundjen??
Si ka mundesi mor plehre qe fizioterapisti i kombetares sone pas 2 dozash vaksine pfizer gjeti vdekjen nga covid??
O rrace e keqe mos fol me.
Dhe ju o portale kurva mos publikoni me propagande pro vaksine o shkerdhata!

Fredi14/09/2021 08:59

O mjek LEGEN , a nuk e sheh se mjeksia ka ik per lesh dhe i ka dale cdo gje jashte kontrolli. Ju e keni mendjen vetem me grabite pacientat u keni marr jeten vetem per lek. Dhe tani delni si LEGENA ME MASHTRUA POPULLIN per me u vaksinua se u kan paguar per kete pune. Kam fakte more mjek legen e mashtrues se VAKSINA PO VRET NJEREZ ÇDO DITE DHE TI MORE LEGEN E DIN SHUUUUM MIRE SE VAKSINA O MERR JETE O TE LEN ME PASOJA TE RENDA! Prandaj ju jeni KURVA LEGENA E PEDERASTA, ZOTI DO UA KTHEJ NE FAMILJET TUAJA ! MALLKUAR QOFSHI O MJEKE KURVA. Ka dhe mjeke shuuuuume te mire qe kan dale ne mbrojtje te popullit ,RESPEKTE TE VEÇANTE PER TA.

Shto koment

Denonco