Lidhini qentë Besiana Kadare!

Lidhini qentë Besiana Kadare!

Nga Elona Caslli - 09/09/2021

Në gjuhën shqipe përftimi i çmendurisë është një nga më të pamëshirshmit. Mendja përfytyrohet shpesh si diçka që do të dalë nga kafka, gati-gati si një bishë e lidhur, më së shumti qen, që preket të shkallmojë vargonjtë. Ndaj dhe shprehjet ‘ mblidhi mendtë’, aq shumë e afërt, me ‘ lidhi qentë’, ose ‘ thirri mendjes’ të çojnë tek ky përfytyrim.

Shkëputur nga- Mosmarrëveshja- Ismail Kadare

Besiana Kadare, duhet të mblidhni mendtë, pasi ndonëse keni mbiemrin Kadare, nuk mund t’i trajtoni shqiptarët si njerëz të sëmurë nga verbëria mendore.

Të dalësh krah Erion Veliajt dhe t’ua servirësh shqiptarëve si njeri vizionar dhe energjik, duhet të jesh ose e verbër nga trutë ose e kthjellët prej interesit.

Tirana që ju pretendoni se do të shpallet Kryeqytet i Rinisë në vitin 2022, është një qytet krejt i betonizuar dhe i shkatërruar dhe brenda këtij qyteti mund të ndiesh gjithçka veç freskinë që pretendoni ju, nuk mund ta ndiesh.

Që mbiemri Kadare ju ka shërbyer shumë shpesh si pasaportë për të tjetërsuar të zezën në të bardhë në shumë situata në jetë, për këtë nuk kultivoj më të voglin dyshim, por këtë herë është nga të paktat raste që mbiemri nuk ju hyn punë.

Nuk ju hyn në punë se kullat çajnë shikimin e çdo banori në Tiranë.

Nuk ju hyn në punë se analfabeti dhe rrugaçi që keni në krahë e shfaq paditurinë dhe rrugaçërinë e tij çdo çast që komunikon me qytetarët e këtij vendi.

Ndaj Besiana Kadare nëse mendoni se me shfaqjen tuaj pranë Veliajt, do t’i mbushni mendjen shqiptarëve se ai është vizionari dhe energjiku, atëherë gaboheni rëndë.

Shfaqja juaj pranë Veliajt dëshmon veçse paaftësinë tipike të një individi për të parë përtej vetes. Kjo është tragjike për një individ që ka prekur dhe ka jetuar në botën e qytetëruar, pasi tregon qartazi se nuk keni brendësuar dhe nuk keni asimiluar asgjë nga vlerat e mirēfillta të qytetarisë.

Post Scriptum- Kryeni veçse aktin e frymëmarrjes dhe frymënxjerrjes në botën e qytetëruar, pasi mendimi juaj duket krejt i largët dhe krejt i huaj nga kjo botë.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

genti10/09/2021 16:11

bravo te qofte besiana kadare

Gjergji 10/09/2021 05:06

Besiana eshte antare e se njejtes parti me Erin , ajo eshte antare e partise se Sorrosit.

Drejtesi09/09/2021 21:33

Sa bukur ja ke qendisur! Respekte!

Arber09/09/2021 21:30

Nje njeri qe del e i lepihet nje injoranti dhe genjeshtari patologjik qe ne fakt edhe genjeshtrat i ka krejt ordinere, (as ate sdi te beje), me fytyren gjithnje ne menyren zgerdhimore eshte shume i ulet.
Mjafton nje xhiro rreth e qark Sheshit Skenderbej per te kuptuar maskarallekun dhe injorancen e thelle te Velise.

hana09/09/2021 20:25

ambasadore e shqiperise ne un tjetra si mos lepije kjo

Gresa09/09/2021 17:10

Kjo eshte varianti femer i mender Ismail spiunit, qe githmone ka lujt rolin e viktimes.
Paska ardh me u zbukuru ne Tirane me ca operacione plastike se ne USA nuk ia mban xhepi.

Gjimnazi Qemal Stafa09/09/2021 17:06

Kjo ishte copa e mishit ne gjimnaz, tyçe i therrisnin. Kur u be dhe kjo ambasadore, mos ngelte njeri pa u bere. Megjithse e bija e babait, qe mbahej me hater, nuk shkonte me shume se nota 7,8 apo 9. Tyçe komplet.

Durrsi09/09/2021 16:57

Bravo Elona bukur dhe drejt menimi juaj. Po si ka ca palaço e dalin e folin për ate ndyrsir ku diet që ai është ma i dëgjënerum s'ka.

Antirilindas09/09/2021 15:47

Bravo, shumë shumë bravo Zonja Caslli.

Të duam shuuuumë!

Koha ka treguar se patriotët e vërtetë të këtij vendi nuk janë ata që i lexojmë në librat e historisë, por njerëz të thjeshtë e të kulturuar që e duan me zemër këtë Atdhe të shpërfytyruar.
Ti e do atdheun tënd!
Paç shëndet e suksese në misionin tënd!

t09/09/2021 15:43

Besiana kadare,bija kurves dhe kurvarit politik

t09/09/2021 15:43

Besiana kadare,bija kurves dhe kurvarit politik

t09/09/2021 15:35

Bravo!

NESEBE09/09/2021 15:32

BRAVO. QENI DUHET LIDHUR SE ESHTE I TERBUAR DHE DO TE NA KAFSHOJE FEMIJET, NIPRAT DHE MBESAT, DHE DO TE NA TERBOJE TE GJITHEVE.

Shqiptari09/09/2021 14:49

BESIANA ËSHTË THJESHT SHURRA E KADARESË QË KËRKON TË SHPËLAJË SADO PAK MUTIN E MADH, LËTYRËN, PËSHTYMËN DHE GËLBAZËN VELIAJ!!!
BESIANA ME PASAPORTËN "KADARE" PO E VË VETEN NË SHËRBIM TË TË NJËJTIN REGJIM QË E VURI EDHE VETË KADAREA ORIGJINAL!!! KADAREA, SI BYTHA E KOMBIT QË ËSHTË VETË, DIHET QË DO TË PRODHOJË VETËM MUT!!!

Shto koment

Denonco