Shifrat/ Shqipëria, e humbura  e madhe e ‘Open Balkan’ të Ramës

Shifrat/ Shqipëria, e humbura e madhe e ‘Open Balkan’ të Ramës

Nga Pano Soko - 30/07/2021

Shiko, për një moment do zgjedh ta shoh ftohtë këtë çështjen e Open-Balkan. Pra larg politikës, patriotizmit, emocionit etj. etj..

Thjesht matematikë e pastër gjirokastriti.

Marrëveshja kryesore e firmosur sot në Shkup është ajo e lehtësimit të import eksporteve.

Për ta qartësuar - në garën tregtare ndërkombëtare çdo vend synon që të fuqizojë eksportet e veta. Pra të shesë mallrat e veta jashtë dhe të sjellë para nga jashtë dhe t’i fusë ato brenda vendit. Dhe natyrisht ‘yzmeti’ diplomatik iu bëhet atyre vendeve ku eksportohen mallra, sepse natyrisht aty është ‘brumi’ nga ku zhvillohet ekonomia e një shteti.

Tani çfarë ndodh me tregun e tre vendeve që firmosën marrëveshjen sot, duke i marrë në referencë me Shqipërinë.

Serbia në vitin 2020 ka shitur në Shqipëri rreth 280 milionë Euro mallra.

Shqipëria ka shitur në Serbi rreth 55 milionë Euro.

Maqedonia ka shitur në Shqipëri rreth 210 milionë Euro mallra.

Shqipëria ka shitur në Maqedoni 70 milionë Euro.

Tani, çfarë po bëjmë, po i bëjmë yzmetin ekonomive të Serbisë dhe Maqedonisë?  Sepse ne gjithë-gjithë 125 milionë Euro (Serbi+Maqedoni) shesim në këto dy vende, ndërkohë që ato të dyja bashkë shesin në Shqipëri në vit 490 milionë Euro.

Pra i bie që 365 milionë Euro cash dalin neto nga Shqipëria dhe shkojnë në Serbi dhe Maqedoni.

Natyrisht që marrëveshja do të lehtësoje tregtinë dhe do të rrisë volumet, po nëse rritja e tregëtisë do të jete 2%, trashë-trashë i bie që Shqipëria të shesë 2.5 milionë Euro më shumë në Serbi dhe Maqedoni (pra nga 125 të shkojë 127 milionë), ndërsa Serbia dhe Maqedonia do të shesin 10 milionë Euro më shumë në Shqipëri (nga 490 me përafërsi të shkojë gati 500).

Fitojnë ata, ne humbasim. Është e thjeshtë. Do nxjerrim më shumë Euro nga vendi. Futja kot me një llaf..

Dhe më e padurueshmja pastaj është fakti që Kosovës, që është një ndër vendet që shqiptarët eksportojnë më shumë, ne i vendosim traun në Kukës dhe i marrim 22 Euro për trajler.

Kosova sot që flasim blen rreth 1.1 milion ton mallra në Shqipëri. Shqipëria eksporton rreth 4 milion Ton mallra gjithsej në gjithë botën dhe ¼ e gjithë mallrave (si peshë volumetrike) që shesim jashtë, e merr Kosova. Pra ¼-a e të gjithë trajlerave, mauneve, kamionëve dhe autobotëve transportuese që shesin mallra shqiptare shkojnë në Kosovë. Ndërkohë që Shqipëria, në vend që të vrasë mendjen sesi t’a lehtësojë punën këtyre kamionëve koosovarë, si t’ua bëjë më të lehtë, si mund t’i ndihmojë ata që mos kenë pengesa, shkon dhe merret me Serbinë dhe Maqedoninë.

Apo të merremi me Italinë, Greqinë apo Gjermaninë që janë vendet kryesore të eksporteve. Joo mearzallah...

Dhe tjetra.

Çfarë përfitojmë ne nga kalimi i lirë i mallrave në Serbi apo Maqedoni? Shumë pak mallra që vijnë në Shqipëri apo që dalin nga Shqipëria kalojnë nga Serbia apo Maqedonia (përveç mallrave serbe dhe maqedonase).

Ne i kemi rrugët. Italia vjen në Durrës apo Vlorë, Greqia vjen në Kakavijë dhe Kapshticë, Kina vjen në Durrës, Turqia vjen në Durrës apo në Kapshticë, Spanja vjen në Durrës, Gjermania vjen në Durrës, Franca në Durrës.

Ku është përfitimi?

Ahhhh, po iu japim Durrësin dhe Serbisë dhe Maqedonisë, që ta kenë dhe ata aksesin në Adriatik? Që të ulim kostot e eksporteve serbe dhe maqedonase? Kjo është tjetër çështje pastaj... Jemi bërë bamirës..

Natyrisht ata gjithmonë, në jetë të jetëve, e kanë ëndërruar një dalje ‘falas’ në Adriatik dhe ne po ua japim sot...falas.

Por, që ta përmbledh, problemi që kam unë me marrëveshjen, është strikshmërisht ekonomik.

Aritmetikë ekonomike e pastër.

Ne humbasim. Kaq!

Ata fitojnë në kurrizin tonë.

Ata shesin më shumë mallra tek ne, fitojnë më shumë parà nga ne, ata përdorin infrastrukturë portuale që sot nuk e kanë, ndërsa ne..Ne asgjë.

Ne iu mbajmë pishtarin që ta gjejnë vrimën kollaj.

P.S. Se nuk më lë miza rehat... njerëzit kur bëjnë ortakëri në biznes, e bëjnë me vëllain apo kushëririn. Ndonjëherë e bëjnë dhe me shokun. Po s’kam parë ndonjëherë ortakëri mes dy hasmëve që bëjnë gjoja sikur janë miq, po që s’kanë hequr akoma fashon nga plagët.

Në të tillë ortakëri, njëri e ha - tjetri fiton. Dhe, nuk e di ju, po mua më dhemb pak që tani..

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

x kot fare31/07/2021 18:09

Sic vure nick je ( dhe me ngjan se shkruar Tigri Ben Ametaj, ministri).
se paku Pano beri nje argumentim shifror. Ti demagogji. Serbet e Maqedonasit nuk e kishin te mbyllur kufirin e traun per te ardhur per turizem. Nga khjo mareveshje, sepse liria e levizjes mes ketyre vendeve ish, pa taksa e pa tarifa, cfare te mire i solli turizmit?!
Jepi Cezarit ate te tijin djalosh

Daj Jaku30/07/2021 13:56

Po të ishte pozitive kjo Jugosllavi e re do të kishin pas ngut me u bashku kroatë, sllovenë, boshnjakë, malazezë, maqedonë të veriut ... serbë, të cilët janë edhe një rracë, një gjuhë, një fe.... përkundrazi u ndanë me luftëra të gjata, me shumë viktima, me shumë horror, me shumë genocide, të fundit në Kosovë me krime të llahtarëshme kundër njerzimit, kundër popullit shqiptar nga Hitler Millosheviçi me ministër këshilltar Gebels Vuçiqin. Hitler Millosheviçit nuk i janë tretur akoma indet ndërsa Gebels Vuçiqi ka nis rikrijimin e Jugosllavisë nën kujdesin e Rusisë dhe Sorosit (sorrës së zezë antishqiptare). Ta harrojë E Drama se bashkohet shqiptari me serbin për xhepin e këtyre tradhëtarëve të mallkuar. Është derdhur shumë gjak për tu ndarë, nuk e arrin gjallë E Drama vitin e zi 2023.

Kot Fare30/07/2021 13:11

O Pano djali,
Ndoshta ke te drejte per kete punen e mallrave
Por duhet te bejme llogarite edhe te turizmit te njerezve.
Jashte idiotesive te Rames, padiskutim qe ne do te jemi edhe per nje 10-vjecar min nje treg perfekt per shtresen e mesme te Ballkanit Perendimor (mesues, ing, etj) dhe jo vetem
Keshtu qe duhet te fusesh ne llogari potencialisht edhe kete pjese.
Sigurisht, qe duhet te heqim traun ne Kukes per shqiptaret....

Gj30/07/2021 12:52

Organizoni popullin që të ngrihemi kundër kësaj të keqe që e ka kap vendin tonë ose më saktë kombin tonë si mundet një pianos të na shkeli me këmbë, të ngrihemi në protesta popullore.

Gj30/07/2021 12:52

Organizoni popullin që të ngrihemi kundër kësaj të keqe që e ka kap vendin tonë ose më saktë kombin tonë si mundet një pianos të na shkeli me këmbë, të ngrihemi në protesta popullore.

Shto koment

Denonco