Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi - 18/01/2021

Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për shtyp dhe porsi gjeli majë plehut kakariste dhe u fryhej gazetarëve duke thënë: “Unë jam njish!”. Duke ndjenjur gjithë ditën me “të fortë” lideri global flet si ata, bën humor si ata, kanos si ata me të njëjtat ngjyrime emocionale të fjalës, me të njëjtin fjalor të shpendit që e bëjnë therror për Vit’ të Ri.

Me një fjalë, ai po u tregonte njerëzve se është më i miri për të lypur (përherë për të mirën e vendit të tij). Pas këtyre fjalëve si një udhëheqës i përmasës së madhe që po vendos paqen në botë nga konflikti në Nargono-Karabak e deri Turqi-Greqi, ju lëshua Bashkimit Europian.

Në mendjen e tij të vogël sa të një zogu kapadai BE-ja është Luigj Soreka apo ndonjë si ai që i ka në librin e pagës. Natyrisht dhe zotni Luigji dikur ia shprehte me sms që ishte “njish”, por nuk e çon dot më tej ullukun e ujit.

Edi Rama gjendet sot në krye të vendit me përqindjen më të ulët të vaksinimit në Europë. Valixhia magjike kontrabandë me ato pak doza ia vlejti vetëm sa të ngjiste pullën në ballë doktor Tritan Kalo. Të tjerat “me kismet”.

Edi Rama udhëheq qeverinë e Nusretit, e cila nuk e ka idenë kur, si qysh, tek do nisë e do të vazhdojë me vaksinimin. Ka reaguar me vonesë, është sjellë në tregun e madh botëror si maçok që këndellet në diell. Në Serbi vaksinat erdhën në një sasi të konsiderueshme nga Kina, ndërsa vëllami Vuçiç as lypi, as sulmoi Europën. Askush në BE nuk e ka për zemër që ai po bën diversion të hapur me Kinën a Rusinë, por asnjeri në këto kohë nuk shihet me sy të keq, nëse dëshiron që të ndihmojë popullin e tij.

Edi Rama është ndrysh’, ai nuk do që ta ndihmojë, por që ta gënjejë. Gënjeu qysh në krye, kur thoshte se kreu punë me COVAX, gënjeu kur shkoi në SHBA për të bërë shopping dhe doli në foto me drejtorin e Pfizer, po gënjen edhe sot me BE-në. Në kohën kur shtetet fqinje hynin në trativa direkte me kompanitë që mund të prodhonin vaksinat, ky kursente parapagesat, se kishte hallin e PPP-ve. Sot, nuk ka për shqiptarët, jo sepse Macron-i mban vaksina kot në magazet e tij, por sepse nuk je në planin e prodhimit, meqë nuk ke bërë më parë rezervimet.

Spanja do e vaksinojë 70 për qind të popullsisë deri në qershor, Italia po ashtu. Janë shtete që kanë popullsi 20 deri në 30 herë më të madhe se Shqipëria, e cila sipas “njishit të lypësave” ka nevojë për 14 muaj që t’i kryejë vaksinat.

Natyrisht, “vaksinimi” do të vazhdojë me parrullën lozonjare “Shqipëria buzëqesh”, shoqëruar me propagandën e ethshme të stadiumit. Që tani po e çmojmë shumë faktin që me një valixhe kontrabandë Edi Rama ka vaksinuar tre milionë e gjysëm shqiptarë. A e mendon njeri se sa do të arrijë me 10 mijë dozat e para që do i vijnë?

Nejse, rëndësi ka që ai është “njishi”, i cili po u nevrikos edhe pak e pushton Francën. Madje, në një drekë që pati me “të fortët” u tha atyre me të folmen e tij të rafinuar: “A t’i bim’ Francës?”. “Po ‘re – ju përgjigjën ata – bjeri q… robt! U bo Franca!”.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

luli19/01/2021 14:43

shkrim shum i dobet.

Zri i shqiptarve 19/01/2021 06:32

I duhet me u zgjuar se është në ëndërr fatkeqësi e madhe për të pasi me shqiptarët nuk ka më asnjë lidhje

Selman Dervishi-Mani,USA.poet19/01/2021 00:41

HEU,TI NUK DINË AS ME LYP;EU,SI TUK GRINË QAS ME SHTYP;ËH,NISHI SHQIPËRISË
HË,TRISHI SHTIPËGRISË;FRANCA MIKE SHEKULLORE RUSO SERBO JUGOSLLAVISË;
GRANCA FIKE TEMPULLORE PUSO VËRBO TUGOSHKAVISË;POSI HORËZI;NISHI ISHË
QYTET I PARË ILIRO SHQIPTAR;PRISHI KISHË,HISHE;PYRTETI ZARË RIHIRO SHKRIPAR
ME NDIHMËN FRANÇEZË,O BRIMNËN PLAÇKREZE,OKUPIM,UZURPIM;ASIMILIM,VARRË-
ZIMIKRIM;DUKE NA ÇFARROSUR,ÇRRANOSUR,MBI 80% A PRAP,TEPRAP,KËRKOJNË O,
TENTOJNË,100% VËLLAZËRO RIHORO FARË SHKRIPKAVRRISË;OUUUH MORE HEEEJ,
PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARISË;MORE,ARRITI MOHA;ORE,NA MBËRRITI KOHA;
THIRRJA NGA QIEELI,MOOOJ GJENË TOKËS;SHTRIRJA NA DIELLI,OOOJ NËNË LOKËS;
PËRGJEGJA NGA MOTI KËTI DHEU;NDËRGJEGJA NA ZOTI GJERGJI KASTRIOTI OUUU,
SKËNDËRBEU;BASHKË,DASHKË,ME ADEM KRYLEGJENDARIN,HYREGJENDARIN;AHIII,
RIGUFI,TRIUMFI KUSHTRIMIN,ÇPRUSHKRIMIN;DUKE RIBASHKUR SHTAT COPAT TERË
TRUNGUT,PELLAZGO ILIRO SHQIPTARISË;DUKE RITRASHËGUAR SHTAT ROPAT GJËR
VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKAVRRISË;DHE,NA VOLI DUQI;EDHE NA DOLI PUQI;
TERË TREGTISË,GËRDISË,KËRDISË;ME TROJET OUH,NËN PLOJET;MË KATASTROFALË
KAQ HË PLAQ,MË KANIBALË;ME TERGTARËT,MERCENARËT,AHIII,MË GJAK E PRAG,AH,
ME POPULL E HORRBULL,ME MASAKRA,KASAPRA,HOLOKAUSTE,RROLOMAUZDE;AUH
ÇFARROSJE,ÇRRANOSJE,TERË ILIRO SHQIPTARISË,GJERË RIHIRO SHKRIPKAVRRISË!
MANI,USA.

nga trendafili ferre e nga ferra trendafil18/01/2021 23:34

Ky eshte spektakolar ne disa raste...por sot kaloj edhe veten. i madh

Shto koment

Denonco