'Po u trajtua marrëveshja e 5 qershorit ‘si çështje nderi’, për të mira e gëzime'

'Po u trajtua marrëveshja e 5 qershorit ‘si çështje nderi’, për të mira e gëzime'

Nga Andi Bejtja - 28/09/2020

Sot Ambasadorja Juri Kim, duke folur për respektimin e marrëveshjes së 5 qershorit, midis të tjerave e etiketoi atë si ‘çështje nderi’, duke nënvizuar në mënyrë eksplicite dhe që po pret qe ‘palët ta nderojnë atë’.

Madje u kujdes të thotë që nuk e ka firmën e vet.

Fjala ‘nder’ e ‘nderim’ ja ul vlerën kësaj marrëveshjeje, si në anglisht dhe në shqip.

E dashur Ambasadore, po ja latë këtë marrëveshje, për ju kaq të rëndësishme, aq sa nxorët dhe Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeu të prononcohet publikisht, nderit për të mira e gëzime…

Kot paska dale Pompeu, kot i mblodhët palët në Ambasadë të firmosnit dhe kot e ngritët gishtin aq lart, duke thënë fillimisht se topi është në fushën e Lulit…

Nejse, tashme nuk na ngelet gje tjetër veçse maxhoranca që theu hapur këtë marrëveshje, të ketë besim ‘tek nderi vet’ aq sa keni ju besim ‘tek nderi i saj’.

Edhe njëherë për të mira e gëzime.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

dulla29/09/2020 11:37

O Andi Bejtja!
O person qe rrezaton ne ket ven. Je nga te paktet shqiptare qe vlen te vleresohesh, per thjeshtesine dhe spontanitetin.
Padyshim, qe llogjika mbizotron.
Shkurt fare je pozitiv!

RESPEKTE PLAKO!

tarasi29/09/2020 10:05

Eshte njesoj si te kerkosh nder prostitutes ne bordello!!!!!!!! Nuk e kuptoj kete lloj dipllomacie!!!!????? Me Bashen te ashper e te prere , ndersa me Rame gjirizin gjithe lajka e lule!!!!!!!!!

Daj Jaku29/09/2020 01:02

Edhe ti e hëngre peshkun si Spiropali? Të bëftë mirë! Këta janë kurva dhe bax-hella, ndërsa ti moj "Zonjë e nderuar" na flet për çështje nderi. Nga vjen ti moj "Zonjë e nderuar, nga çinemaçini? Nuk është aq larg sa të mos e kesh ndëgjuar se çfarë karakurve është Edvin Drama, madje edhe paraardhësi yt patriot nga çinemaçini duhet të të ketë dhënë disa instruksione se kush është Edvini dhe si të leverdis më mirë personalisht ta dredhësh bishtin me të, të zbukurohet dhe të pasurohet jeta. Mjafton të shikosh si kanë ardhur në Shqipëri dhe si kanë ikur dhjepllomatët e akredituar këto 7 vite të mbretërimit të sulltan Edvinit, që nga kurvi DonLu, kurva Vllahutin, Kmut Fekalestein, bax- hella Mogherini që na kënaqi me llokum mafioz Gigi Sorekën e antimafjes italiane etj etj etj... Asnjë shtet në botë nuk pjerdh për ambasadorët, prandaj përfito nga rasti edhe ti sa kohë je në Shqipëri, me karakurvën Edvin, mbush ato valixhet si gjithë kolegët paraardhës dhe prezentë, sepse po ra Edvini, mbaroi El Dorado. Mos e çaj b**** për Shqipërinë, kur nuk e duan shqiptarët, nuk ka shans që ta duan kinezët, siamezët, kuqot e kuqet e rradhës, mafiozët pa numërim nëpër këtë botë të mbrapshtë.

Daj Jaku29/09/2020 01:02

Edhe ti e hëngre peshkun si Spiropali? Të bëftë mirë! Këta janë kurva dhe bax-hella, ndërsa ti moj "Zonjë e nderuar" na flet për çështje nderi. Nga vjen ti moj "Zonjë e nderuar, nga çinemaçini? Nuk është aq larg sa të mos e kesh ndëgjuar se çfarë karakurve është Edvin Drama, madje edhe paraardhësi yt patriot nga çinemaçini duhet të të ketë dhënë disa instruksione se kush është Edvini dhe si të leverdis më mirë personalisht ta dredhësh bishtin me të, të zbukurohet dhe të pasurohet jeta. Mjafton të shikosh si kanë ardhur në Shqipëri dhe si kanë ikur dhjepllomatët e akredituar këto 7 vite të mbretërimit të sulltan Edvinit, që nga kurvi DonLu, kurva Vllahutin, Kmut Fekalestein, bax- hella Mogherini që na kënaqi me llokum mafioz Gigi Sorekën e antimafjes italiane etj etj etj... Asnjë shtet në botë nuk pjerdh për ambasadorët, prandaj përfito nga rasti edhe ti sa kohë je në Shqipëri, me karakurvën Edvin, mbush ato valixhet si gjithë kolegët paraardhës dhe prezentë, sepse po ra Edvini, mbaroi El Dorado. Mos e çaj b**** për Shqipërinë, kur nuk e duan shqiptarët, nuk ka shans që ta duan kinezët, siamezët, kuqot e kuqet e rradhës, mafiozët pa numërim nëpër këtë botë të mbrapshtë.

Shto koment

Denonco