Korridori i Vjedhjes së madhe!

Korridori i Vjedhjes së madhe!

Nga Sali Berisha - 02/07/2020

Ai nuk është as Adriatik dhe as Jonian, por i megavjedhjes më të madhe të shqiptarëve.

Ky Korridor nuk është as blu as jeshil, po korridori i plaçkitjes me kamionë të qindra milionë euro të shqiptareve.

Ai është akti i fundit i një bande hajnash me në krye Edvin Hajdutin, të pashembullt në botë.

Fatura që do të paguajnë qytetaret këtë herë është 1.2 miliardë euro për një rrugë e tëra në terren fushor në të cilën vetëm 53 kilometra janë në gjurmë të re, ndërsa 62 të tjerat kalojnë në rrugë ekzistuese pra thjesht prerje barërash. Nga këto 62 km, 28 është bypass-i i Fierit i sapopërfundar

Rruga e Kombit me 114 km gjurmë të re në terrenin malor më të vështirë të Europës me 11,5 km tunel dhe rreth 8 km ura dhe vepra arti kushtoi rreth 1,2 miliardë euro.

Pra 53 km rrugë fushore do të kushtojnë për km mbi dyfishin e Rrugës së Kombit. Ato do të kushtojnë mbi 20 milionë euro për km.

Edvin Hajduti nuk i kërkon para BE-së për ndërtimin e Korridorit të vjedhjes së Madhe vetëm e vetëm se me paratë e BE-s ai nuk mundet të mbushe baulet me euro.

Kështu Bypass-i i Fierit 28 km gjurmë e re që po ndërtohet me kredi të bankave europiane u kontraktua me një vlerë 1,2 milionë euro për km që është dhe standardi i BE.

Një vit më parë në Poznan të Polonisë u prezantua ndër të tjera dhe projekti i financuar nga BE që do te lidhë Mesdheun dhe Adriatikun plus Jonin me një autostradë. Sipas këtij projekti të madh segmenti që lidh Kroacinë me Bosnjën prej 333 km do të kushtojë 430 mln euro.

Kostoja e 1 km rrugë sipas standardeve të BE është 1.29 mln euro, një shifër 17 herë më e ulët se sa kostoja e PPP-së për rrugën Milot-Fier. Kjo është vjedhja më e madhe në një vepër publike në Europë dhe botë e Edvin Hajdutit dhe bandës së tij.

Ftoj shqiptarët të bllokojnë me të gjitha mjetet e mosbindjes civile këtë megavjedhje të pashembullt në historinë e veprave publike në botë!  

© SYRI.net

Lexo edhe

Tags

Komentet

Selman Dervishi-Mani,USA.poet02/07/2020 21:22

KORIDORI I VJEDHJES SË MADHE;HORRIHORRI I RRJEDHJES GËRRMADHE;SE NGA
KËSO BANDA,QE SA PËSO TRANDA;BANDA GJAKPIRËSA,TRANDA PRAGSHIRËSA;OH,
QË TERË POPULLKOMBIT DUKE NA PIRË GJAKUN,SI LUKURI BISHA;AH,GJERË KORE
RROPULL LOBIT,DUKE NA NXIRË PRAGUN SHI,DUKURI ISHA,TRISHA;BISHA KARPATE,
RUSO SERBO GREKË JUGOSLLAVË;ISHA,TRISHA, TRAKTATE;PUSO VERBË VDEKË AH,
TUGOSHKAVË;O,ME PLANE,KLANE,MISTERIOZE,KRIZERKRIOZE;MES MINI SHENGENI,
GRINI LEGENI;PËR ÇFARROSJEN,ÇRRANOSJEN,E TERË TROJEVE,SKETRR PLOJEVË;
VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKAVRRISË,OUUU,PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPT-
ARISË;AHIII,MBARË SHQIPTARISË:POR,TËRË KËTA,PËR HATA;O SKANON RIRENGENI;
A, LE TË MABRON MINI SHENGENI;DHE PLANI MINI SHENGENA;LË TË SHTYPËN OUH,
LE TË MBYTËN,NË TRINI LEGENA;OH,MINI SHENGENA;AH,TRINI LEGENA!!.MANI,USA.

Kryeminister rame vucic bergovic cubrollovici 02/07/2020 16:31

Ky eshte ta degdisesh ne afrike se ky lloj sorollopi kryeminister bandit dhe kusar nuk ka mr vend ne shqiperi. Ky vemje me gjithe konet e e ps partise sume vrimuese nuk lane gje pa bere, protesta te tuneli, namik dokle, erion brace etj me be krye tradhetarin gjenetik edver peder ramen. Ky birbo I pa shoq, ky drogaxhi I ndyre, ky laper bythelepires I vucicit, ky arrogant dhe kancerogjen I kombit nuk la shpifje dhe baltosje kunder rruges she kombit, rruges se gjakut, RRUGES SE BASHKIMIT KOMBETAR dhe tani veremliu na tregon rruge imagjinare 3D. Patjeter se e kane mbeshtetur gjithe gazetarucet kunder rruges se kombit. Ylli rakipi tipik servil dhe mbrojtes I rames ndervite, nuk linte vrime me rrugen e kombit pa e denancuar-tani jargavitet neper studio duke I kerkuar opozites-Bashes qe te ngref dyfeqet kunder Rames se semure psiqik. Harram juve Dr Berisha, Lulzim Basha, SHPETIM IDRIZI etj qe jane be anen tjeter te historise nese nuk e flakerojne pagesen ne rrugen e kombit nga nje vampir, qylxhi dhe servil si firma kastrati. Kush eshte ky biznezmen I lindur me kemishe, naten e kadrit apo krishtlindje qe vjel, rrjep, zhvat edhe me dite fatkeqesije sic ishte termeti. Nese nuk beni kete gje be ferr vafshi te tere. Ky pis I ndyre nuk eshte Zoti mbi toke per Shqiptaret

Sehiri02/07/2020 15:46

Mos u shqetesoni, opozita e Lul Olandezit, e ka mekanizmin e luftes ndaj vjedhjeve dhe abuzimeve skandaloze të Edvin Mifijes!:
“Do ta luftoje me cdo mjet demokratik, qofshi keto edhe rrotkarlliqe të bisedimit me populli

Anton Mara02/07/2020 15:02

Dua t'i kujtoj parafolsit "Shqiptari" se Z Berisha aktualisht eshte qytetar i republikes se Shqiperise dhe nuk ka asnje pozicjon zyrtar tjeter apo qe pritet te vije ne pushtet. Ai eshte dhe mbetet nje person publik per funksionet qe ka pasur ne te kaluaren dhe nje qytetar I nderuar per kurajon qe tregon duke denoncuar cdo korrupsion qe po ndodh ne Shqiperi aktualisht. Prandaj ai thjesht duhet falenderuar

Daj Jaku02/07/2020 14:51

200 € për çdo shqiptar. Po të shtosh edhe nja pesë a gjashtë konçesione e PPP të tjera të batërdisura nga Edvin krimi, bëhen nja dy mijë € për kokë shiptari. Pa llogaritur kuçedrën tjetër të urës vajgurore që ka një bilanc të përafërt me padronin e vet që na çon drejt 4000 € për kokë. Kjo është mënyra e përdorur nga "filan turpi" Soros për vjedhjen e pasurive kombëtare të vëndeve që komandon nëpërmjet qeveritarëve të emëruar prej tij. Por batërdisja më e madhe është ajo e grabitjes së çdo prone të vlefshme të Shqipërisë në favor të politikanëve. Shqipëria duhet kthyer në vitin zero të demokracisë, dmth 1990 dhe të fillohet nga fillimi, duke konfiskuar çdo pasuri të krijuar nga lidhjet me politikën ose me sistemin e pa"drejtësisë". Sigurisht o "SHQIPTARI", këtë nuk mund ta bëjë as Berisha, as Meta, as Kaptinmadhi, as Basha, ashtu sikundër këtë koment që nuk mundet ta publikojë as "Syri" i Çimi Pekës.

Shqiptari02/07/2020 14:06

Z. BERISHA! BOLL ME DEKLARATA, ME THIRRJE DHE DENONCIME MEDIATIKE!!!
NGRINI PADI PENALE TEK SPAK, PROKURORI I PERGJITHSHEM, KLSH DHE TEK GJYKATA KUSHTETUESE!!!
SI PREMTIME QE PO BEN DHE DO TE BESH DERI NE ZGJEDHJET POLITIKE JANE TEPER BRILANTE, PATRIOTIKE DHE ME INTERES FINANCIAR MJAFT TE MADH KOMBETAR DHE POPULLOR. PRANDAJ EDHE PD ESHTE ANTARE E GRUPIMIT POLITIK TE PARTIVE POPULLORE EVROPIANE (PPE).
TE SHIKOJME MBAJTJEN E KETYRE PREMTIMEVE! SE MOS NA THUA NESER NE PUSHTET QE JO KESHTU E JO ASHTU, NUK NA LENE KETA E NUK NA LENE ATA!!!! JO NUK NA LE BE, NUK NA LE SHBA E NUK LE BOTA T'I ANULLOJME APO T'I RISHIKOJME SIPAS KOSTOVE TE TYRE REALE. INVESTIME TE TILLA DUHEN, POR PA I FRYRE KOSTOT DHE PA NA VJEDHUR GJAKUN DHE DJERSEN TONE!!! MENDOJE SHQIPERINE NJESOJ SI SHTEPINE TENDE!!! KONSIDEROJE BUXHETIN E SHQIPERISE NJESOJ SI XHEPI I FAMILJES TENDE!!! KESHTU MENDON NJE PATRIOT DHE LIDER I VERTETE ATDHETAR I KOMBIT!!!

Shto koment

Denonco