2,5 miliardë euro, gjoba e skizofrenit sadist të Surrelit për shqiptarët!

2,5 miliardë euro, gjoba e skizofrenit sadist të Surrelit për shqiptarët!

Nga Sali Berisha - 25/05/2020

Humbjet mujore të ekonomisë shqiptare nga mbyllja për shkak të koronavirusit, sipas specialistëve vendas dhe të huaj, janë minimalisht 1,25 miliardë euro. Kështu që gjatë këtyre tre muajve, ekonomia shqiptare ka humbur afërsisht rreth 3,7 miliardë euro. Kjo humbje është edhe më e madhe po të shtojmë këtu efektet afatgjata nga humbjet e kontratave të prishura.

Unë jam i bindur se mbyllja në muajin mars me njohuritë e asaj kohe për pandeminë dhe virusin e saj ishte e domosdoshme. Por vazhdimi i mbylljes në muajt prill dhe maj ishte kriminale dhe shkatërrimtare. Pse kjo?

Kjo, sepse që nga fundi i marsit doli e qartë se ecuria e pandemisë në 90% të vendeve të botës ishte ajo e një gripi të zakonshëm dhe dallonte si nata me ditën nga ecuria e saj në 10 përqind të vendeve të tjera si Italia, Franca, Mbretëria e Bashkuar, SHBA etj.

Në këtë grup prej 90 përqind të vendeve me pandemi, sipas statistikës së Matësit Botëror të 'Coronavirus' në 145 vende, doli e qarte se pandemia pati një vdekshmëri për 1 milion banorë më të ulët se sa Shqipëria, pra një vdekshmëri fare të zakonshme për një epidemi gripi joproblematike. Kështu, vdekshmëria në këto vende ishte 40-80 herë më e ulët se sa në 10 përqind të vendeve të tjera të pandemisë.

Por, se cilat janë shkaqet e kësaj diference midis dy grupeve prej mesatarisht 60 herësh në vdekshmërinë për 1 milion banorë, kjo mbetet për t’u studiuar nga shkencëtarët. Por, për Shqipërinë, të vazhdosh mbylljen e ekonomisë edhe pas konsolidimit të kësaj diference, do të thotë të kryesh një krim të përmasave shkatërruese të një lufte, do të thotë të shkatërrosh me qëllim dhe me dorën tënde, ekonominë dhe vendin tënd.

Kjo mbyllje kriminale e skizoidit sadist është akti më shkatërrimtar ekonomik për Shqipërinë pas hiperkolektivizimit të Enver Hoxhës. Kjo mbyllje përbën terrorin më të madh psikologjik, dhunimin më të rëndë të lirive dhe të drejtave njerëzore të shqiptarëve që nga vitet 1944-1954 të diktaturës hoxhiste.

Prandaj dhe një herë iu bëj thirrje qytetarëve shqiptarë, të hedhin në kosh të plehrave çdo udhëzim dhe përpjekje për ndalim dhe bllokim apo ndryrje të tyre dhe veprimtarive, bizneseve të tyre si kusht për të shpëtuar veten dhe vendin nga urrejtja patologjike shkatërrimtare e një skizofreni sadist, i cili, njëlloj siç i gëzohet zjarrit, manjaku zjarrvënës, i gëzohet shkatërrimit të ekonomisë dhe pasojave të këtij shkatërrimi mbi shqiptarët, i gëzohet dhimbjeve dhe vuajtjeve që u shkakton shqiptarëve!

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shqiptari25/05/2020 17:12

PATJETER! PATJETER!!!! KESHTU BENI TE GJITHE JU KUR JENI NE OPOZITE!! PUSHTETI ESHTE GOGOLI I NJEREZVE! PUSHTETARET JANE ME TE KEQINJTE! TE KORRUPTUAR! HAJDUTE! MASKARENJ!! KESHTU THOSHIN EDHE PER TY SOCIALISTET!!! TANI JU TE BEHENI NENE DHE BABA, SHOK, MIK, QARES HALLESH, VELLA E KALUAR VELLAIT!!! PASTAJ SAPO VINI NE PUSHTET, I HARRONI TE GJITHA PAS 1 JAVE QE KENI VENE BYTHEN NE KOLLTUK E NE MAKINEN LLUKSOZE!!! TE SHKELNI ME KEMBE, TE INJORONI, TE MBYLLNI DYERT, TELEFONAT, DRITARET DHE RRUGET!!! PASTAJ RENDESI PER JU KANE VETEM MIKU, SHOKU, VELLAI, OLIGARKU, VETEM BYTHA JUAJ!!!
KESHTU I GENJYET NE 2005, NE 2009, KESHTU GENJEU SATRAPI I SURRELIT RAMA NE 2013? KESHTU GENJEU LALI PLEHU NE 2013, NE 2015!!!!
QE JENI TE GJITHE MASHTRUESA KJO DUKET QE KUR KENI RENE DAKORD TE MOS VENDOSNI SISTEMIN ZGJEDHOR PROPORCIONAL KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA!!
KETIJ SISTEMI ZGJEDHOR JUVE I TREMBENI SI DJALLI TEMJANIT!!!
JUVE JENI DJAJTE E POLITIKES DHE SISTEMI ZGJEDHOR PORPORCIONAL KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA ESHTE TEMJANI!
PRANDAJ LERINI DENGLAT POLITIKE, LERINI DEKLARATAT DHE MASHTRIMET ELEKTORALE!! ATO I HANE VETEM IDIOTET, TE PAAFTET DHE INJORANTET!!! PRANDAJ 70% TE POPULLSISE E KENI KTHYER NE SERVILE, TE PAAFTE, IDIOTE, ANALFABETE DHE INJORANTE!!!! QE T'JU VIJNE NGA MBRAPA SI QORRAT!!!
BOLL MBAJTET PENG KETE VEND!!!

Shqiptari25/05/2020 13:55

KU JE O SALI BERISHA I VITEVE '90!!!!
ISHE VERTETE DEMOKRAT TRIM, I PATREMBUR, OPOZITAR ANTIKOMUNIST NE ATE KOHE, APO TE KISHTE FUTUR RAMIZ ALIAJ QE T'UA MERRJE POPULLIT DEMOKRAT PARTINE DEMOKRATIKE??? SI KA MUNDESI QE SOT KEMI NJE OPOZITE KAQ TE TREMBUR, KAQ TE BINDUR, KAQ PULE, KAQ FRIKACAKE???!!!
SOT KEMI TE NJEJTAT STRUKTURA SI NE KOHEN E KOMUNIZMIT!! MINISTRA - ANTARE TE BYROSE POLITIKE DHE TE KOMITETIT QENDROR TE PPSH!!! KY ESHTE PARADOKSI I DEMOKRACISE SHQIPTARE NE VITIN 2020!!!!
PO PSE ME FB, ME SHKRIME NEPER PORTALE DHE ME FJALE DO TA RREZOSH SATRAPIN SIKIZOFREN SADIST TE SURRELIT????!!!
SOT KEMI NJE OPOZITE PA KELLQE, TE PABESUESHME SEPSE KEMI PO ATA NJEREZ QE DESHTUAN NE 2013, NE 2015, NE 2017 DHE NE 2019!!!
EDHE ENVER HOXHA KETE I BERI SHQIPTAREVE, I MBYLLI NE KOTEC SI PULAT, U MBYLLI GOJEN, I SHPERDOROI KOT PARATE E POPULLIT NGA FRIKA E PUSHTIMIT IMPERIALIST AMERIKAN, POR NUK I VODHI!!! POR SOT NARKO-SATRAPI SADIST I SURRELIT NUK I BURGOS KUNDERSHTARET POR I TALL, I PERQESH, I INJORON DHE I OFENDON, PO NA VJEDH GJITHCKA DERI NE EKSTREMIN E NJE RRUGACI DHE HAJDUTI ORDINER DHE PERSERI ATA HESHTIN!! TANI NA VODHI EDHE LIRINE!!!
KRYEMINISTRI, EKZEKUTIVI DHE LALI PLEHU PO I SHERBEJNE POPULLIT POLITIKISHT, DUKE I DISKRIMINUAR DHE DISKREDITUAR KUNDERSHTARET.
EKSPERIMENTET QESHARAKE TE RAMES NUK JANE PROVE PER DIKTATUREN E RE, POR PO TREGOJNE SE SA OPOZITE DHE POPULL I MBARUAR DHE PULA TE TREMBURA JANE SHQIPTARET!!! PO TREGON SE OPOZITA NUK EKZISTON DHE VETE POPULLI SHQIPTAR E DO DIKTATUREN, E ADHURON, PA DIKTATURE NUK JETON DOT!!! PO TREGON QE JEMI POPULLI ME I NENSHTRUAR, PA DINJITET DHE ME EGOIST NE BOTE!!! KJO TREGON SE SHQIPTARIA DHE OPOZITA KA VDEKUR QYSH NE 2013!!! SOT OPOZITA DHE SHQIPTARET PROTESTOJNE DHE NGREJNE KRYE VETEM ME ARTIKUJ NEPER GAZETA, NEPER PORTALE, NE TWITER DHE NE FB!!! VETEM DUKE BERE GAM-GAM E GAM=GAM NEPER BANAQET TELEVIZIVE DHE PERPARA KAMERAVE!!!
NIVELI KULTUROR, ARSIMOR, NJEREZOR DHE INTELEKTUAL I SHQIPTAREVE PO SHKON DREJT ZEROS!!! INJORANCA PO SHKON DREJT RRITJES! SKLLAVERIMI, VETEIZOLIMI, NENSHTRIMI DHE FRIKA JANE TREGUES TE NIVELIT NE RRITJE TE INJORANCES!!
ESHTE GALLATE FARE ME SHQIPTARET!!! TE GJITHE NEPER KOMENTE SHKRUAJNE: SI NUK DOLI NJE, DY APO TRE SHQIPTARE, SI AVNI RUSTEMI DIKUR, QE T'IA NUMEROJNE NE LULE TE BALLIT KETIJ SATRAPIT TE SURRELIT!!!!??? OPOZITA DHE TE GJITHE SHQIPTARET PRESIN QE SATRAPIN SADIST TE SURRELIT T'UA VRASE ZOTI, T'UA RREZOJE NGA PUSHTETI SHBA, BE, MERKEL APO NDONJE FORCE E MBINATYRSHME!!!!
KOMUNISTET TE MARRIN GJAK NE VETULL, O SALIIIII! TI I PROVOVE VETE SI NE 1997 EDHE NE 2011!!! SHPERTHYEN DEPOT DHE REPARTET E TUA USHTARAKE, RREMBYEN ARMET DHE TE RREZUAN ME DHUNE!!
KU JANE SOT TRIMAT DEMOKRATE??? KJO E VE SHUME NE DYSHIM OPOZITEN E 1990!!!! ISHTE OPOZITE POPULLORE APO VEGLA E KORRUPTUAR E RAMIZ ALISE??
DEMOKRACIA SHQIPTARE ISHTE MASHTRIMI ME I MADH PER POPULLIN SHQIPTAR!
SHQIPERIA NUK U BE KURRE DEMOKRATIKE!!
NUK ESHTE LIRI DHE DEMOKRACI VETEM HAPJA E KUFIJEVE, HEQJA E VIZAVE, IKJA E SHQIPTAREVE, LEJIMI I GAM-GAMAVE DHE LLAPAQENLLIQEVE TELEVIZIVE, MEDIATIKE DHE GAZETARESKE!
DEMOKRACI JANE ZGJEDHJET E LIRA DHE TE NDERSHME! VLERESIMI DHE MARRJA NE KONSIDERATE E MENDIMIT TE LIRE!! DEMOKRACI ESHTE KUFIZIMI I MANDATEVE! RROTACIONI POLITIK DHE FRAKSIONET BRENDA PARTIVE, TE CILAT NUK EKZISTOJNE KURRE!!! SOT KEMI TE NJEJETET KRYETARE PARTISH DHE TE NJEJTES SURRETE NE POLITIKE QYSH PREJ 1990!!!! KJO NUK ESHTE DEMOKRACI!!!
DIKTATURA EKZISTON NE CDO PARTI, SIDOMOS TEK PARTIA DEMOKRATIKE!!!
SHQIPTARET JANE TE DENUAR TE VUAJNE PER SHUME KOHE NGA VETVETJA!!!
SHQIPTARET NUK E KANE KULTUREN DEMOKRATIKE!!
SHQIPTARET NUK E DUAN DEMOKRACINE SEPSE JANE SERVILA, SHUSHUNJA DHE PARAZITE PARTISH!!
TI VETE SOT E KE HARRUAR PROFESIONIN E KARDIOLOGUT SEPSE DUHEJ T'I ISHE KTHYER PROFESIONIT QYSH NE 1997, PAS SHKERRMOQJES SE SHTETIT!!!
SOT TE GJITHE POLITIKANET SHQIPTARE I KANE HARRUAR PROFESIONET E TYRE!
I KANE HARRUAR SEPSE POLITIKA E NDYRE DHE E MBRAPSHTE I BERI PADREJTESISHT MILIARDERE, SEPSE MUNGESA E DEMOKRACISE DHE INJORANCA E POPULLIT SHQIPTAR I BERI TE GJITHPUSHTETSHEM!!!

Shto koment

Denonco