Prishja e çdo shprese: Edi Rama duhet të japë dorëheqjen!

Prishja e çdo shprese: Edi Rama duhet të japë dorëheqjen!

Nga Harry Bajraktari - 19/05/2020

Shqiptarët, të cilët krenohen me historinë e tyre kulturore, kanë dënuar pa asnjë mëdyshje prishjen e Teatrit Kombëtar Shqiptar.

Unë bashkohem me ta në zemërimin e tyre të dhimbshëm dhe të ligjshëm. Kjo ishte një nga godinat më të njohura të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Artistët dhe drejtuesit e shoqërisë civile luftuan për më shumë se dy vjet për ta ruajtur atë, por zëri i tyre u injorua, dhe protesta e tyre u shtyp me forcë.

Ndërsa vendet dhe qytetet në të gjithë botën investojnë në ruajtjen e monumenteve të tyre, bashkia e Tiranës ka një rekord të shkatërrimit dhe zëvendësimit të tyre me struktura të mëdha tregtare pa shpirt. Pas kësaj tendence dhe trendi janë lidhjet e dyshimta midis biznesit dhe politikës. Specialistët dhe ligjet urbane injorohen tërësisht.

Sidoqoftë, fajtori kryesor është përsëri Kryeministri Edi Rama, i cili u përfshi personalisht në këtë projekt. Ai shfrytëzoi ditën e fundit të bllokimit të imponuar nga kriza COVID-19 për rrënimin e teatrit, duke injoruar në mënyrë të qartë thirrjen e Bashkimit Evropian për dialog dhe mirëkuptim me komunitetin e artistëve.

Ai veproi si një hajdut në errësirë, duke planifikuar prishjen në mënyrë të fshehtë në orën 3:00 të mëngjesit, kur Tirana ishte në gjumë. Kryeqyteti u zgjua mes pranisë së rëndë të policisë dhe bllokimit të hyrjes për në qytet. Nuk është hera e parë që ai e përdori epideminë si justifikim për lëvizjet e tij.

Gjatë sundimit të tij, demokracia në vend është dobësuar, korrupsioni është rritur dhe fjala e lirë është shtypur. Kryeministri Rama e ka shkatërruar përtokë vendin dhe qeveria e tij ka humbur të drejtën morale për të drejtuar Shqipërinë.

Ky agresion i fundit kundër trashëgimisë historike dhe kulturore të kombit arriti kulmin. Kjo ishte prishja e çdo shprese të qëndrueshme për kthimin në normalitet nën qeverinë e tij. Kjo sjellje diktatoriale që injoron vullnetin e njerëzve dhe autonominë e institucioneve duhet të ndalet. 

Paligjshmëria e këtij akti shton krizën e thellë politike që po vazhdon në Shqipëri.

Është koha që Edi Rama dhe qeveria e tij të japin dorëheqjen dhe të largohen. Një qeveri teknike duhet të marrë përsipër Shqipërinë teksa vendi përgatitet për zgjedhje të parakohshme. Kjo është mënyra e vetme që vendi të kthehet në rrugën e demokracisë pas viteve të mosbesimit të thellë, ndarjes dhe korrupsionit. Rama, ik!

Nga Harry Bajraktari, ILLYRIA

ttp://illyriapress.com/the-demolition-of-any-hope-edi-rama-should-resign/

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

tui 19/05/2020 16:26

Vetem me pjesen e dyte te titullit te shkrimit, ke bere te qeshe jo vetem hajdutin por gjithe shqiptaret! Dengla te thena deri ne merzi, e asgje nuk ndryshon! Ps; e kam per te gjithe ata qe mundohen te na tregojne kinse kulturen, por jo rrugen e shpetimit! Ate kurrsesi jo, kane frike!...... "Nga lutjet doli, ne lutje po shkon...pa lutjet e saj kushedi ç'fat do kishte bota , por dhe nga lutjet e saja; ende nuk i zbardhi drita"

Krist19/05/2020 16:23

Ka te drejte Harry,jeton ne Amerike,e nuk e ka idene,si jetohet ketu.....

Shqiptari19/05/2020 14:41

PO CFARE PO NA THUA I NDERUAR HARRY!!!
A E KE PARASYSH SE ME CILIN GJALLESE KE TE BESH???
A E JEPTE DOREHEQJEN ENVER HOXHA, STALINI, PINOCETI APO HITLETI?? SADAMI, GEDAFI, BASHAR AL ASAADI, PUTINI APO ERDOGANI!!!!????
SATRAPI I SURRELIT EDHE SIKUR TE JETEN NE MINUTAT E FUNDIT TE JETES, NE BUZE TE VDEKJES APO TE VARRIT, VETEM DOREHEQJEN NUK E JEP KURRE!!!
AI RREZOHET VETEM ME KRYENGRITJE TE EGER POPULLORE!!! POR MJERISHT, KY NUK ESHTE RASTI I SHQIPTAREVE. JANE TE TJERE KOMBE ATA QE NGREJNE KRYE DHE PRESIN KOKA MBRETERISH!!!
HARROJE DOREHEQJEN E SATRAPIT TE SURRELIT!! NA THUEJ NDONJE OPSION TJETER!

antidiktature19/05/2020 12:26

Ke shume te drejte o zoteri, po kush ta beje? Kush t'i prije protestave per rrezimin e Rames, ata qe e shiten teatrin, apo ata qe shiten vijen e kuqe?

Shto koment

Denonco