Të poshtëruar, të udhëruar, të vjedhur dhe padurimisht të bindur

Të poshtëruar, të udhëruar, të vjedhur dhe padurimisht të bindur

Nga Elona Caslli - 18/04/2020

Gjuha e Ramës, nuk është veçse provë e delirit të tij tragjik, por është njëkohësisht provë e bindjes sonë të padurueshme.

Rama, më kujton figurën e kujdestarit tek “Lulëkuqe mbi mure” dhe asgjë më shumë.

Një shpirt i kalbur dhe i qelbëzuar nga dëshira e ethshme për pushtet dhe për para, bën grafikun e jetës për një popull të tërë.

Nga ana tjetër, shtojca njerëzore në krye të bashkisë, komplimenton pensionistet për festivalin e qytetarisë dhe sjelljen e mirë sot në rrugët e Tiranës.

Një gjuhë poshtëruese që të rrënqeth. Na pështyjnë çdo ditë në surrat dhe ne fshijmë pështymën e tyre dhe vazhdojmë të marrim frymë.
Nëse nuk rifitojmë dinjitetin tonë qytetar, poshtërimi nuk do të ndalet.

Dinjiteti qytetar nuk ka të bëjë me logo partie. Ai quhet dinjitet partiak dhe në shumicën e rasteve është thjesht logo që ndryshon nga skllavi në skllav.

Dinjiteti qytetar është sfida jonë. Po rifituam atë dinjitet kemi mposhtur frikën dhe mbi të gjitha kemi kuptuar thelbin e gjendjes ku jemi.

Mungesa e dinjitetit qytetar na solli ketu ku jemi. Jemi partiakë para se të jemi qytetarë, ndërkohë duhet të ishte e kundërta – Duhet të jemi fillimisht qytetarë.

Post Scriptum- Vetëm rifitimi i dinjitetit qytetar mund të na shpëtojë.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Eni19/04/2020 15:38

Une menoj qe nuk eshte problemi tek dinjiteti i popullit shqiptar se kane sa te duash.

SA PERSONA NE SHQIPERI KE NEPER DYER GJYKATASH E PROKURORISH VETEM SA PER TI RRJEPUR APO TE BURGOSUR TE PAFAJSHEM?!

SA TE VRARE NGA ATENTATE MAFJOZE KE NE VIT NE KETE VEND, SHUMICA NGJARJE TE PAZBARDHURA?!

SA RASTE KE QE JANE NGRITUR NE PROTESTA NE SHQIPERI DHE PERVEQ SE NUK KANE ZGJIDHUR ASGJE, KANE PERFUNDUAR NE ARREST, KONFLIKT ME ZAGARET E SHTETIT APO KUSH KA QENE NE PUNE JANE HEQUR NGA PUNA?!

Nga nje person ne shqiperi qe e ka ndare mendjen te vdese cfar nuk pret, por deri sa ta marre ate vendim nuk mund te beje asgje pasi ketu nuk ke shum zgjidhje ose te nenshtrohesh ose te ikesh fare nga ky vend.

Nuk mungon dijniteti por sado edhe kur do qe te vije ajo dite qe te oragnizohet populli shqiptare nuk do ja dale sepse kriminelat me apo pa pushtet kane filluar organizimin qe para 30 vjetsh edhe tani e kane gjithcka nen kontroll.

Osumi19/04/2020 14:59

O Joni? O idiot pa dimensione. Fatkeqesi qe si ty nje cope mish me dy sy Shqiperia ka me shumice. Mjere ky vend dhe ky popull cka per te vuajtur per sa kohe raca e Jonerve do te dominoje ne kete hapesire.

Daj Jaku19/04/2020 14:57

Më sipër komentova që duhet ta njohi qeni të zonë. Nga komentet mbi shkrimin ekselent të Zj. Elona Caslli shikoj se qeni Joni e njeh të zonë edvin drama dhe qeni leh për ti treguar të zotit se e meriton kockën.

Tomy19/04/2020 14:29

Per komentuesin joni qe na thote se jeten e kemi nga rama....jo mor zoteri e ke gabim jeten e kemi nga zoti ai na i ka dhene dhe ai do te na i mare,urdherat e rames dhe menyra e tij ne po na i zene frymen,(ty e shum si puna jote ndoshta po kenaqeni)por
jo te gjith mendojne si ju se jemi ne demokraci...e mira do ishte qe kete pune ta bente nje specialist i fushes dhe jo c do komunikim me popullin te dali nga goja e lartmadhnis se thjesht na u neverit..ju qe e keni idhudh printojani foton dhe mbajeni te koka e krevatit na lini ne te tjereve te kemi mendjen tone ...

Joni19/04/2020 13:55

Rama ta hapi. Deshira me e madhe eshte ta hapi dilni shetisni dhe paketohuni ne darke si ne New York . Rama eshte
Idiot qe merret me nje popull te cmendur. Ajo shqiperi ne keto kafshe qe po lexoj Une meriton zhduket. Ju nga Rama po merrni fryme se do ishit te vdekur te gjitje dhe do ishte shum mire. Legena

Gladiator.19/04/2020 13:37

Te pershendes o ''Askush'' dhe nuk i luaj asnje presje komentit tend. ...po ashtu dhe ''Arberit''

Gladiator.19/04/2020 13:32

Te pershendes o ''Askush'' dhe nuk i luaj asnje presje komentit tend. ...po ashtu dhe ''Arberi''t

Skrapari19/04/2020 13:10

Nje shpirt i kalbur dhe i qelbezuar nga deshira e etheshme per pushtet dhe para ben grafikun e jetes se nje populli te tere. Me ket fjale Z. Elona ke thene gjithcka. Bravo. Tani kam nje pyetje: Te kauza Mbro Teatrin Ju ishit nje nga me aktivet. Pse Ju bashke me regjizorin Kastroit Cipi u larguat nga kjo kauze? Kaq.

kadri hasbiu19/04/2020 12:52

keni shume te drejte zonja gazetare po kujt ja thua nje popull qe per 45 vjet utrajtua si kafshe nga klyshet komunist dhe ne akoma i votojm

Askushi19/04/2020 05:51

Ky popull nuk ka dinjitet, ky popull nuk e do dinjitetin. Ky popull nuk e pelqene lirine, ketij populli i pelqen druri, dora e forte, tja mbledhesh. Leri pa ngrene, leri pa vedhur, kyci gojen, lidhi duart, dhe ai te do me shume. Ky popull nuk merzitet se ska te haj, ky popull merzitet pse ti ke me shume. Ky popull nuk kenaqet kur ti e ndihmon, kenaqet me dhume kur atij qe ka me shume, te ja marrin. Horri Rama e ka psikollogjisur kete popull, dhe po i bene ate qe atij i pelqen, po e cnderon, perdhunon, poshteron,po eksperimenton me te. E ka quajtur koqe, dhe populli e pranon, i ka nxjerre gishtin e mesit, dhe populli e pranon... (skeni pare gje akoma) Fatkeqesisht ne do te vuajm se i tille popull jemi. Horri, mafjozi, perbindeshi, hajduti, i pamoraleshmi, perversi, deliri, diktatori, i pafeu, perdhunuesi, pederasti, i plotefuqieshmi, milioneri, sheiku, pashaj, eshte sot ne ditet me te mira te tij.

piere19/04/2020 01:59

e komplimentoj zonjen per kurajon qytetare.prej nje specie te tille mund te presesh cdo gje.mire po faji nuk eshte gjith i tije.fajin me te madh e kane shqiptaret i japin me shume te drejte e merita se cmund te kene e lejojne te tadhet si ti doje qefi.ne asnje vend te botes nuk behet si ne shqiperi;e perseri njerzit binden .e tmrrshme.

Toni18/04/2020 23:45

Shum idegjeneruar?.akoma mundohen te mberthehen pas potureve te gjysherve, ku vetem asfalt dhe beton ju shkel kemba.? E cuditeshme, (tani qe shtohet numri i te infektuarve,,,,,, inxjerrin pensjonistet per pasagjt shetitje ).

Shqipo18/04/2020 23:37

Po ku e gjeti qytetarine ky popull shpellar qe mbi vete ka vene nje te semur mendor ,nje drogaxhi qe nga mengjesi jep urdhera se si te sillen e si te jetojne njerezit dhe kur vjen darka korr kenaqesine ,dhe eksitohet nga tallja e trapit qe ka ber me shqiptaret,si skizoid qe eshte ai me zi e ka pritur kete dite fatlume per te kenaqur epshin e tij,prandaj e respetuar Elona me kete qe po ndodh per 1000 vjet e fitojme qytetarine ,perpara virusit ne thoshim qe Shqiperia nuk behet por tani nuk behet fare po fare fare.

Daj Jaku18/04/2020 23:28

Duhet ta njohi qeni të zonë !!!

Nje qytetar qe po plas.18/04/2020 23:24

Bravo! Po kush degjon?

Arber18/04/2020 23:24

Tirana ishte 200,000. Nga keta afersisht 150,000 emigruan. Sot Tirana eshte gati nje milion dhe vetem 50,000 pra 5% jane qytetare Tiranas te tjeret nuk e dime cfare jane. Prandaj mos ju drejtoni qytetareve te Tiranes se nuk ka. Fakti qe nje fshatar halabak e rrenacak e ardhacak nga Ura Vajgurore eshte Kryetar Bashkie e verteton kete.

Shpellar,lab,lal,laluc,malok18/04/2020 23:09

Me fal zonja Caslli,por Ju bani nji gabim!Ju keni te drejte kur u drejtohesh njerezve!!
Delet nuk mendoj se jane qenje te ndergjegjshme.
Thjeshte hajne bare.

Shpellar,lab,lal,laluc,malok18/04/2020 23:08

Me zonja Caslli,por Ju bani nji gabim!Ju keni te drejte kur u drejtohesh njerezve!!
Delet nuk mendoj se jane qenje te ndergjegjshme.
Thjeshte hajne bare.

Shto koment

Denonco