Ra Qeveria – zhvatësit proamerikanë nuk e japin Kosovën!

Ra Qeveria – zhvatësit proamerikanë nuk e japin Kosovën!

Nga Kim Mehmeti - 26/03/2020

 "Të zgjedhurit nuk e shpërfaqin vetëm fytyrën dhe mendësinë e vet, por edhe atë të votuesve të tyre. Andaj perversiteti i djeshëm në parlamentin e Kosovës, si asgjë tjetër shpërfaqte mendësinë politike bajraktareske si dhe të vërtetën se në Kosovë e sotme më lehtë mbijeton trimi hajdut dhe i pandershmi i pasur, se sa i politikani i mençuri që dinë të turpërohet!

Turpi i djeshëm në parlamentin e Kosovës shpjegon edhe diçka përtej hajdutokracisë: atë se përpos qaforeve dhe veshjeve firmato, shumica e politikanëve të sotëm të Kosovës, kanë mendësinë ‘vasale’, mendësi që i bënë të mos kenë hallin çmendon populli, por çka thonë “Portat e Larta” për ta!

Dhe kjo ndodh sepse edhe ne, nuk i vlerësojmë ata nëpërmjet asaj sa janë të përgjegjshëm ndaj vendit e popillit, as nëpërmjet asaj sa u skuqet fytyra kur gënjejnë dhe sa u dridhet dora kur vjedhin, por vetëm me atë se sa janë proamerikanë, properëndimorë, prolindorë..., e që atyre u lejon të jenë vetëm pro xhepit të vet. Për çka nuk na e ka fajin as Perëndimi as Lindja, por prirja që hajdutin e ‘lagjes’ tonë që na jep edhe neve, ta çmojmë më shumë se të ndershmin e ‘mëhallës’ tjetër.

Po pra, në parlamentin e Kosovës dje u shpërfaq portreti grupor i politikanëve që ka kjo “Shqipëri” e jona dhe u pa qartë sa vështirë do e ketë Kosova të çlirohet nga pleqtë e LDK-së dhe nga politikanët e dalë nga ‘Strofulli i Gjarprit”!

Pra u pa qartë se Qeveria ra sepse zhvatësit dhe hajdutët proamerikanë janë shumë të fort dhe, nuk e japin Kosovën."

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

ai28/03/2020 12:19

Ndonëse si një shqiptar me bindje të djathta, nuk kam qenë fort entuziast për fitoren e Albin Kurtit , një politikan me bindje të majta, duke mos gjetur në personin e tij si një lider opozitar, asnjë fakt që ai të ketë qenë i korruptuar apo që të bëjë dredha në parimet patriotike për hir të konjukturave politike, prisja me shpresë prej tij se më në fund Kosova e gjeti një lider të mirë.
Jo vetëm unë, por edhe pjesa dërmuese e shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni por edhe në diasporë, përshëndeti si një rast të rrallë ndër shqiptarët, zhvillimin e zgjedhjeve të fundit në Kosovë, të zhvilluara mbrenda normave demokratike e të pranuara nga të gjitha partitë.
E keqj shqiptare filloi ta ngrejë kokën pas zgjedhjeve, kur dy partitë në koalicion, VV e LDK dolën fituese me rezultate pothuajse të barabarta.e PDK edhe ajo jo shumë larg dy të parave.
Pamvarësisht se VV e lideri i saj Kurti shihej si një shpresë e së resë në politike, prej saj u duken të kjarta tendencat për të marë më shumë pushtet sesa i takonte nga rezultati i tgjedhjeve.
U deshën 100 ditë që dy partitë në koalicion, të mund të krijonin sëbashku qeverinë e shumëpritur.
Pa i paragjykuar asnjerin nga liderët partiake, nëse do të niseshim nga rezultatet e pranuara nga të gjithë, prisja që që dy partitë fituese të gjenin shpejtë gjuhën e bashkëpunimit për të krijuar qeverinë e re.
Ndërkaq kisha dëgjuar që retorika antiamerikane e z.Kurti, gjatë fushatës elektorale e pas saj kishte ndryshuar dukshëm.
Bile në diskursin politik, po vihej në pikpyetje qëndrimi i dyshimtë i BE ndaj Kosovës, e caktimi nga presidenti Trump i ambasadorit të SHBA në Gjermani, si një dipllomat energjik që do të ndërmjetësonte duke zëvëndësuar italianen Mogherini në bisedimet midis Serbisë e Kosovës, , u pa me shpresën që do të jetë Amerika përsëri ajo që do të përkrahë shqiptarët.
Pikën kulmore të përplasjes politike në Kosovë, e pati dyshimi se Thaçi me përkrahjen e Mogherinit e të Ramës..po bënte një marëveshje të fshehtë me Vuçiçin, për ndarjen e teritoreve të Kosovës veriore.
Propoganda e mediave të majta përgjithësisht, e ka komentuar se DASH është vënë në një linjë me socialisten italiane Mogherini e bile edhe Thaçi ka lënë të nënkuptojë se edhe qeveria amerikane i ka dhënë "carta bianca" idesë së ndryshimit të teritoreve.
Ndërkaq , përfaqësuesit tyrtarë të DASH, që nga Palmer, Pompei e deri Granell, kanë deklaruar publikisht se SHBA nuk ka pranuar të vejë në tryezën e bisedimeve problemin e ndarjes teritoriale.
Megjithate propoganda majtiste e ka bërë punën e saj, e dyshimi është pranuar si realitet e po nxiten shqiptarët që ti kthehen luftës së vjetër kundë "imperializmit amerikan"

N 27/03/2020 10:24

Shqiptaret kane shume armiq por me i madhi nga keta armiq, jane vet shqiptaret.

Selman Dervishi-Mani,USA.poet27/03/2020 00:36

HEU,RA QEVERIA,ZHATËSIT ANTISHQITARË,NUK E JAPIN KOSOVËN;EU,PRA NEVERIA,
ZGRAPËSIT TRANDIZGRIPZGARË TUK E ZGJATIN HORRPROVËN;PROFITERË LUFTËS,
GROKRITER FUTËS;DUKE SHITUR,KUKE SHKITUR;PASURI,DASHURI,TRASHËGIMI,OH,
VRAZHDËKRIMI;DUKE U PASURUAR,KUKE U DRASHËKURUAR;SHKELUR,NGELUR,MBI
GJAKUN O PRAGUN,MBI VARRE,ZJARRE;MBI VARRET MASIVE;O,GRI ZJARRE MAFIVE,
MARRZIVE;DUKE U LIDHË,ME DJALL BIR DJALLI;KUKE U NGRIDHË,KALL NXIR STRALLI;
PA I VRARË NDERGJEGJJA,PA I ZVARË PËRGJEGJJA;PËR SERVLIZIMIN,VRER STERILI-
ZIMIN,NGRER SERBILIZIMIN;MARRËVESHJE SEKRETË,VARRËRESHJE DEKRTETË;OUH
KËTA TRADHËTARË,SA BARËBARË;SE PAK U DUKËN,QË NA ZHDUKËN,NA NDUKËN;OH
MBI 80% PO,KËRKOJNË,TENTOJNË,100% MBARË VËLLAZËRO RIHIRO FARE SHKRIPKA
VËRRIA;OUUUH,PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIA;PORSE;OH,HORRSE;KAFSHATA
E TRADHËTISË;AHIII,RRAFSHGATA E TRAGJEDISË;DO U MBETEJ N'FYT,HORRE,ÇDO I
TRETEJ DHE,I MBYT;SHTYTJE BARBARE,MBYTJE TRADHTARE;DIGJENI N'PRUSH,OUH,
SI QENI NË RRUSH;AHIII HORREEE,SI QENI N'RRUSH!!!"SHUMË T'FALA NGA MANI USA.

Ushtaraku26/03/2020 23:33

Me pelqen shkrimi i Kimit .Po parlamenti i Kosoves mori noten 0 me veprimin qe beri ne vende te mirnin vendime si te mbrohemi nga armiku i KOV-19 u moren me ore te tera te hiqnin Kryeministri kish kohe ta benin dhe kete me argumenta te forta dhe si te donin votat i kishin te prisnin turp turp o dallkauk kaq kishit ne dore dhe beret po pastaj do ta mbroni dot ministrin e mbrenshem apo kryetarin e partise do ziheni me keq ne te arthmen po c'kusur kane shqiptaret ne kete situate qe kerkojne te mbrohen nga KOV-19 dhe ju doni pushtet TURP TURP .Ne zgjedhjet e ardhshme do humbisni populli Kosovar nuk do t'ju fali kete qe beret ne kete kohe lufte kunder armikut KOV-19

Ushtaraku26/03/2020 23:31

Une qe bera kete koment banoj ne Sarande dhe jam ushtarak nuk me erdhi mire qe ndodhi kjo ne Parlamentin e Kosoves ne kete situate lufte une jam me popullin e Kosoves dhe i uroj ta kalojne me sukses luften kunder KOV-19290

Ushtaraku26/03/2020 23:29

Une qe bera kete koment banoj ne Sarande dhe jam ushtarak nuk me erdhi mire qe ndodhi kjo ne Parlamentin e Kosoves ne kete situate lufte une jam me popullin e Kosoves dhe i uroj ta kalojne me sukses luften kunder KOV-19290

Ushtaraku26/03/2020 23:24

Me pelqen shkrimi i Kimit .Po parlamenti i Kosoves mori noten 0 me veprimin qe beri ne vende te mirnin vendime si te mbrohemi nga armiku i KOV-19 u moren me ore te tera te hiqnin Kryeministri kish kohe ta benin dhe kete me argumenta te forta dhe si te donin votat i kishin te prisnin turp turp o dallkauk kaq kishit ne dore dhe beret po pastaj do ta mbroni dot ministrin e mbrenshem apo kryetarin e partise do ziheni me keq ne te arthmen po c'kusur kane shqiptaret ne kete situate qe kerkojne te mbrohen nga KOV-19 dhe ju doni pushtet TURP TURP .Ne zgjedhjet e ardhshme do humbisni populli Kosovar nuk do t'ju fali kete qe beret ne kete kohe lufte kunder armikut KOV-19

Shqiptari26/03/2020 18:09

KOSOVA NUK BEN HAJER SA KOHE KA ALEANCEN E SPIUNEVE TE SERBISE THACI-MUSTAFA!
KOSOVA KAQ E PATI! KOSOVA E PERFUNDOI ME TURP!
U VERTETUA KATERCIPERISHT QE SHQIPTARET JANE TE VETMIT ARMIQ TE SHQIPTAREVE!
KJO TREGI QE SHQIPTARI PER PUSHTET SHET EDHE GRUAN EDHE FEMINE E VET! SHQIPTARI PER PUSHTET VRET EDHE VLLAUN E VET! KOSOVA ESHTE ZHGENJIMI ME I MADH! QEVERIA ME E MIRE DHE ME JETESHKURTER E KOSOVES RA PER TURPIN E KOSOVAREVE! ENDRRA E BUKUR KOSOVARE PERFUNDOI ME TURP! FATKEQESISHT SHQIPTAREVE GJATE GJITHE HISTORISE NUK IU KANE MUNGUAR KURRE TRADHETARET E RENEGATET E VET. PRANDAJ JEMI TE NDARE ME LEHTESI NE 5 SHTETE, SI ASKUSH NE BOTE. AH PIKA QE NUK IU BIE POLITIKANEVE! JAZEK JU QOFTE! BRAVO I QOFTE SERBISE! GJITHMONE KA PATUR SHERBETORE SHQIPTATE! DHE THONI PASTAJ QE FAJIN KOSOVES UA KA SHKJAU! FAJIN UA KA SERBIA! JU I BETE NDERIN ME TE MADH SHQIPERISE! U TURPERUAT NE SY TE TE GJITHE BOTES! KOSOVA NUK DI TE BEJ NJE QEVERI PER KOSOVEN! CFARE PO PRISNI QE SHTETET SKEPTIKE T'IU NJOHIN SI SHTET? EDHE PER HERE TE PARE QE KOSOVARET KISHIN NJE QEVERI TE SHKELQYER, E RREZUAN PO VETE. TAMAM ASHTU SIC DONTE ALEKSANDRI I SERBISE! RRINI EDHE 1 SHEKULL TJETER! SHPRESONI SE DO T'UA ZGJIDHI HALLET SHBA? JA CFARE PO BEN SHBA PER SHQIPERINE QE IA KA HAPUR E SHQYEE DYER E DRITARE, U KA NXJERR EDHE BYTHEN AMERIKANEVE DHE SHQIPERIA ESHTE COPE-COPE! SHQIPERIA DHE KOSOVA JANE NGJITUR THJESHT SI MUTI PAS KEPUCEVE TE SHBA! SHBA E PERDORIN THJESHT PER TE MBULUAR MASKARALLIQET E TYRE!
U MBURREM E U KRENUAM TE GJITHE SHQIPTARET ME ZGJEDHJET MODEL QE BENE SHQIPTARET E KOSOVES! POR PASKA QENE KOT!
SHQIPTARET NUK NDRYSHOJNE KURRE DHE TROJET SHQIPTARE NUK KANE PER TE PARE KURRE DITE TE BARDHA PER FAJIN E VET SHQIPTAREVE DHE JO TE SERBISE!
CFARE TE KEQE IU KANE BERE SHQIPTAREVE TE HUAJT ME SHUME SE SA VETE SHQIPTARET????!!!!
KEQARDHJE PER KOSOVEN DHE TE GJITHE SHQIPTARINE!

Shqiptari26/03/2020 18:03

KOSOVA KAQ E PATI! KOSOVA E PERFUNDOI ME TURP!
U VERTETUA KATERCIPERISHT QE SHQIPTARET JANE TE VETMIT ARMIQ TE SHQIPTAREVE!
KJO TREGI QE SHQIPTARI PER PUSHTET SHET EDHE GRUAN EDHE FEMINE E VET! SHQIPTARI PER PUSHTET VRET EDHE VLLAUN E VET! KOSOVA ESHTE ZHGENJIMI ME I MADH! QEVERIA ME E MIRE DHE ME JETESHKURTER E KOSOVES RA PER TURPIN E KOSOVAREVE! ENDRRA E BUKUR KOSOVARE PERFUNDOI ME TURP! FATKEQESISHT SHQIPTAREVE GJATE GJITHE HISTORISE NUK IU KANE MUNGUAR KURRE TRADHETARET E RENEGATET E VET. PRANDAJ JEMI TE NDARE ME LEHTESI NE 5 SHTETE, SI ASKUSH NE BOTE. AH PIKA QE NUK IU BIE POLITIKANEVE! JAZEK JU QOFTE! BRAVO I QOFTE SERBISE! GJITHMONE KA PATUR SHERBETORE SHQIPTATE! DHE THONI PASTAJ QE FAJIN KOSOVES UA KA SHKJAU! FAJIN UA KA SERBIA! JU I BETE NDERIN ME TE MADH SHQIPERISE! U TURPERUAT NE SY TE TE GJITHE BOTES! KOSOVA NUK DI TE BEJ NJE QEVERI PER KOSOVEN! CFARE PO PRISNI QE SHTETET SKEPTIKE T'IU NJOHIN SI SHTET? EDHE PER HERE TE PARE QE KOSOVARET KISHIN NJE QEVERI TE SHKELQYER, E RREZUAN PO VETE. TAMAM ASHTU SIC DONTE ALEKSANDRI I SERBISE! RRINI EDHE 1 SHEKULL TJETER! SHPRESONI SE DO T'UA ZGJIDHI HALLET SHBA? JA CFARE PO BEN SHBA PER SHQIPERINE QE IA KA HAPUR E SHQYEE DYER E DRITARE, U KA NXJERR EDHE BYTHEN AMERIKANEVE DHE SHQIPERIA ESHTE COPE-COPE! SHQIPERIA DHE KOSOVA JANE NGJITUR THJESHT SI MUTI PAS KEPUCEVE TE SHBA! SHBA E PERDORIN THJESHT PER TE MBULUAR MASKARALLIQET E TYRE!
U MBURREM E U KRENUAM TE GJITHE SHQIPTARET ME ZGJEDHJET MODEL QE BENE SHQIPTARET E KOSOVES! POR PASKA QENE KOT!
SHQIPTARET NUK NDRYSHOJNE KURRE DHE TROJET SHQIPTARE NUK KANE PER TE PARE KURRE DITE TE BARDHA PER FAJIN E VET SHQIPTAREVE DHE JO TE SERBISE!
CFARE TE KEQE IU KANE BERE SHQIPTAREVE TE HUAJT ME SHUME SE SA VETE SHQIPTARET????!!!!

Balo Bna26/03/2020 15:57

Amerika pat bërë shumë,jashtë mase shumë për Greqinë,dikur..
Sot në Greqi ,politikanët amerikanë i qëllojnë edhe me gurë....

Zgjohuni!
Vasaliteti si ndaj Portës,Si ndaj Bratstvo-Jedinstvos ashtu edhe ndaj Sam-it.....vasaliteti mbetet!

Dibr26/03/2020 14:22

Duputeteve „PO” Vucici grate

N26/03/2020 14:16

Cdo shqiptar qe don kombin e vet , te huajt amerikan apo te tjere menjehere i behen bllokade dhe gjejne shqipfoles qe u kundervihen atyre derisa ti rrezojne,pra duhet te punosh e te veprosh sic te thone ata perndryshe e peson ai,per popullin kush po pyet rendesi ka te jene mire antishqiptaret

Shto koment

Denonco