Xhunga e xhunglës

Xhunga e xhunglës

Nga Elona Caslli - 11/02/2020

Çdo herë që përballem me opinionin tuaj zonja Xhunga, më duket sikur përplas kokën me një objekt të fortë dhe menjëherë mbi kafkën time, formësohet një xhungë, e cila më djeg.

E njëjta gjë ndodhi sot, teksa u përballa me opinionin tuaj, lidhur me takimin dhe mostakimin e Kryeministrit Albin Kurti me jo të ngjashmit e tij në Tiranë.

Fillimisht, duhet nënvizuar fakti, se nuk është e nevojshme të pohoni se jeni nxënëse e Rexhep Qoses.

Qëndrimet tuaja e dëshmojnë kthjellët këtë fakt dhe publiku i gjerë nuk ka kurrfarë dyshimi për këtë.

Së dyti, jeni shprehur e keqardhur se Kryeministri i Kosovës nuk e ka takuar Kryetarin e Tiranës (sikundër e quani ju), zotin Erion Veliaj.

Madje, nga mënyra se si jeni shprehur, mund të lexohet edhe një lloj revolte, për këtë mostakim, pasi keni guxuar t'i jepni zotit Kurti edhe një leksion politike duke cituar Fatos Nanon.

Nuk marr përgjegjësinë të gjykoj arsyet e mostakimit në fjalë, por marr përgjegjësinë të shpreh opinionin tim, lidhur me zhgënjimin tuaj për këtë mostakim.

Kryetari Tiranës, siç e quani ju Veliajn, është në të vërtetë Vrastar i këtij qyteti.

Është pikërisht ky vrastar i kobshëm dhe i paepur që ka krijuar të gjitha Xhungat në këtë kryeqytet.

Në çdo hap të këtij kryeqyteti ka një Xhungë që mban firmën e tij.

Kjo bashkësi xhungash përbën aktualisht, atë xhungël të madhe, që quhet Tiranë.

Shekulli e gjen kryeqytetin të gjymtuar dhe ajo, çka në botën e qytetëruar quhet kujtesë historike, në Tiranë pothuajse është e mekur.

Bëni një shëtitje në këmbë në Tiranë zonja Xhunga! Hidhini sytë rreth e rrotull, përpiquni të merrni frymë dhe do të shihni se do t'ju zihet fryma dhe mandej kthjellohuni dhe shprehni opinionin tuaj.

Në rast se pas shëtitjes, nuk do të keni ndryshuar mendim, do të thotë se jeni veçse Xhunga në mes të xhunglës.

Post Scriptum- Kurti mund të jetë i ri në pushtet, por është i lashtë në opozitë dhe ky fakt e ka medoemos një domethënie, zonja Xhunga.

 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

krasasi tp12/02/2020 21:03

Unë e inkurajoj Z.Velia të qëndroj si burr dhe hiç mos të jepet nga këcënimet e Z.Rama se 'një ditë do të varet në një nga pemët që po mbjell'.Nuk ka dënim me vdekje.Burg për korrupsion dhe bashkëpunim dhe lehtësira për kriminel dhe shpërdorim detyre po, por ashtu siç theksoj Z.Rama:" Ne, politikanët nuk hetojmë veten".Eshtë SPAK ,BKH.OFL.Z.Velia nuk ka çfarë ti bëj OFL,Ai udhëton me biçikletë,me autobus,kë takon në rrugë e përshëndet 'hë shpirt si je'.I paralajmëroj teknicienët e Makinës të së Vërtetës(BKH) që po lindi nevoja për ta kaluar Lali Erin për kontroll,ta shmangin, se do tu prishet aparatura.Por fundja Lali Eri ,çuni i fiqëve,mund ti sfidoj të gjithë."Burgu për burra është".

Selman Dervishi-Mani,USA.poet12/02/2020 20:32

HEU,XHUNGA XHUNGËS;EU,XHUNGLA XHUNGLES;CA KËLYSHË KRYKRIMINELI,SA
MËLYSHË SHFRYSHFRIMI NGELI;VUÇIQA RAMA THAÇIQA;TRUHIQA DRAMA DAÇIQA;
DUKE DHENË KRAH BANDAVE TERRORISTE,KUKE NGRENË RRAH TRANDAVE FERRO-
RPISTE;GADI TERË TROJET SHQIPTARIE;ZHVATI VRER PLOJE SHTIPKAGRIE;DUKE NA
SJELLË,KUKE A,NDJELLË,PJELLË;GADI MBARË SHQIPTARINË;ZHVATI NGRER SHTIP-
KAGRINË,PRER,NGRER;KASARUAR,MASAKRUAR;SIKUR CUKLA OUUH,XHUNGLA;MU
AFRIKANE;UH,TRAFIKANE;MOJ MJERANE,OJ DJERANE;QË NA VRANË,DHE NA SHANË,
EDHE NA THANË,DHE NA LANË;GJËJA,PREJA,SI VAJHORË;OUUUH SHI,SI FAJËTORË!"
MANI,USA.

Alfons Malo12/02/2020 13:59

Po ku ka byth xhunga te bej analize Ajo dihet se eshte kok e kembe me erjonin.Mire beri qe se takoi sepse nuk do te takonte edhe pastruesit e qytetit te tiranes boll me ramen e rucin.Duhet tekuar edhe ky si kerpudha pas shiut

Rame vucic bergovic cubrollovici12/02/2020 11:10

Po ti shikoje ne fytyre kete menxyrenqe ngjan me down sikur ta kene sjelle nga tibeti apo taivani. Kjo jevgjite me gjithe ate thithlopen Hila qe ngjan si jashteqitje derri dhe bejne dhe te zgjuarin. A nuk eshte kjo kunadhe qe na merrte taksi per te vajtur te vendi i shurres me fal i punes se i bllokuan rrugen zonjes se shenjte protesta tek unaza e re. A nuk eshte kjo qe i thote Fefziut mos na jep video nga ata te sirise, ( inshallah nuk vijne ne shqiperi keto te sirise, se nuk ka me). Kjo ka dhe mision te dhjere qe mbron pedofilet, vrasesit, perdhunuesit, drogaxhinjte e tj etj ejt. Kjo e ben kete pasi dhe vete eshte produkt i morrave te kuq. Cfare presim nga kjo e perdale-te mbeshtese kosoven. Larg qofte, e shiten te paret e tyre pasi e masakruan, tani mundohet ta shese dhe ky handikapi qe kemi kryemendedhjere. Po kesaj bushtre nuk i ben pershtypje qe i semuri dhe trdhetari rama sulmon eliten shqiptare te kosoves ne prani vellait te tij serb vucic, celsin e tiranes bergovicit dhe politikat e cubrollovicit. Eshte koherente,e mire planifikuar, strategjike, endyre e gjithe kjo strategji nga news 24, etj te shitura tek serbet. Shikoni Imam nacin ende vazhdon me heshtjen e tij 9por bashpunues ne hije me tradhetarin me te madh te kombit rame, psikopat, handikap, idjot drogaxhi, pervers hedonist e me radhe e me radhe duke mledhur fonde nga trevat me fisnike shqiptare dhe ja jep ketij plehri. Ende nuk flet Naci, vazhdon arrogancen e tij, se me fene Islame dy gjera bejne me shume dem se dy uqer ne nje kope. Pozita e larte ne detyre dhe pasuria e tepert. Keto pastaj te kthejne arrogant, dhe arroganti poshtrohet nga I Gjithfuqishmi. Tani na vajton dhe Ylli Rkipi, na fajson Bashen ky Zoteri. Po si ka mundesi O Rakipi, qe ti nuk ke pa bere per ta sjelle ne pushtet kete pusht dhe tani kerkon qe basha te marre dyfekun A je ti more Zotrote qe e mbrojte te cmendurin ku permbyti tiranen, a je ti more zotrote qe kur ishte pd ne qeveri nuk le gje pa gerrmuar. vetem per ta sjelle ne qeveri kete pis-hone. Andaj mus u cudisni o popull, morrat e kuq, kjo bushter,Hila, vangjel kurva, Luaras laraska, pula me buze bregu jane per te shkaterruar familjet shqiptare. Lusim Zotin qe keto menxyra te endedn rrugeve te botes per kafshaten e bukes dhe per kulmin mbi koke.

albana12/02/2020 08:16

bukur

t12/02/2020 08:07

Pergezime znj.Caslli,pergjigje e merituar, por xhunga e ka hak pergjigje me te ashpra se e juaja.te dy ,si kjo edhe i shoqi Hil(e)a qari,jane veç puthadores te pushtetit,por i rre mendja se jane gazetare.

Arber12/02/2020 02:41

Kaq e veshtire eshte te gjeje Xhunga pse nuk takoi "Kryetarin e Tiranes" Albini? Ngaqe "Kryetari eshte i peshtire, fjalet qe nxjerr nga goja jane me te ndotura e me te peshtra se e vjella. Te vjen ndot ti rrish afer e lere me ti degjosh edhe brockullat e ketij plehere, ketij mashtruesi ordiner, njeriu te dgraduar, e injorant. E vetmja pune qe ka bere ne jete eshte shitja e fiqve kurse te tjerat i ka emerime nga palloshi drogaxhi me poture e me mjeker.

Daj Jaku12/02/2020 00:09

Megjithëse shkruan rrallë, me pak rrjeshta, mbetet në kujtesë gjërësia e panoramës dhe madhësia e problemeve që trajtohen në ato pak fjalë. Ju përgëzoj për pastërtinë e mendimit dhe për stilin origjinal, pavarësisht faktit që ndokush del me nofulla të shtrëmbëruar ose me kokë të fashuar.

ArT11/02/2020 23:58

Ju lumte, Caslli. Me kete artikull keni nderuar Tiranen, tironasit dhe mbiemrin fisnik qe mbani.

Laci11/02/2020 23:48

Mos i sugjero kesaj gunges te beje nje xhiro neper Tirone, sepse do takoje prape rastesisht ndonje taksixhi qe edhe ai do jete merzitur pse Kurti nuk takoi fikun....

Shto koment

Denonco