Prapë KÇK?!

Prapë KÇK?!

Nga Çlirim Gjata - 13/01/2020

Sot, në një ceremoni për 107-vjetorin e krijimit të policisë, Edi Rama solli edhe njëherë në vëmendje të ashtuquajturin ligj për KÇK.

Pa hyrë shumë në përmbajtjen e këtij projekti sa antikushtetues, aq dhe diktatorial(nuk është gjë tjetër, veçse kontroll i gjyqtarëve dhe prokurorëve nga policia), pasi e kemi bërë dhe do ta trajtojmë përsëri, me të drejtë kujtdo i lindin pyetje:

Pse Edi Rama u kujtua tani pas dy muajsh prapë për këtë projekt? Pse po u bën presion gjyqtarëve dhe prokurorëve me të ashtuquajturin ligj kundër KÇK??

Ndërkohë që duhet të bëhen hetime dhe të merret vendim nga prokuroria për shitblerjen e votave, aferën e Astirit (20 milion euro/km), falsifikimin e dokumenteve të tenderit të unazës së re(17milion euro me një dorë), koncesionet, PPP, pastrimin e parave, industrinë marramendëse të drogës në Shqipëri, etj.,etj.,etj... Fantazma e frikës duket në horizont.

Ka një mekanizëm kontrolli për gjykatësit dhe prokurorët, që është VETINGU dhe institucionet e reja të drejtësisë.

Ato mund të hetohen nga SPAK, apo të kontrollohen nga KLP dhe KLGJ. Këto organe kanë çdo mekanizëm reagimi ndaj prokurorëve dhe gjykatësve, që mendohet se janë të korruptuar.

Ekzistojnë ligjet për këto çështje.

Por problemi qëndron në faktin se koka e KÇK është vetë Rama. Nuk mund të luftojë Rama, Ramën.

Shikoni vetëm rastin e kryebashkiakëve të inkriminuar; kush i zgjodhi? Ndaj dhe deri në largimin e tij do të lulëzoj vetëm krimi dhe korrupsioni. Ndaj dhe duhet larguar Rama që të fillojë eliminimi KÇK-s.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shqipo13/01/2020 21:01

Ore po ky mjeker papucja eshte bere si qeni gjahut te Llaz Pupit,e pyeti Llazi komshiun Ore ca ike ber qenit tend qe gjuan lepuj ,se ky zagari im sja ka haberin ,dhe komshiu mori nje lekur lepuri dhe ja dha Llazit ,verja ne hunde zagarit itha ashtu beri ,e shikon e shoqja cfare ke bere I tha ,ja vura ne hunde qe ti vije era ,e ne darke kur vajten per te fjetur gruaja hoqi mbathjet dhe ja vuri Llazit te hunda cfare ben I thot Llazi ,ti vura te hunda se ty te ka ikur nuhatja per vete

Shto koment

Denonco