Një akt antikushtetues me çmim të shtrenjtë për Shqipërinë!

Një akt antikushtetues me çmim të shtrenjtë për Shqipërinë!

Nga Sali Berisha - 12/11/2019

Miq, shkatërrimi me qëllim kapjen e Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese nga Edvin Mafia, ka zhdukur shtetin ligjor në Shqipëri, është njeri nga faktorët kryesorë të bllokimit të negociatave të Shqipërisë me BE, ka krijuar abuzim masiv në dhjetra mijra raste me të drejtat e njeriut, dhe ka shkaktuar vendit jo më pak se 4 miliardë euro dëme në çeshtjet civile, pronat dhe bizneset e bllokuara në fitimet e munguara në detyrime kamatash e në largimin e investimeve të huaja dhe refuzimin e prerë të investitorëve të huaj për të investuar në një vend pa shtet ligjor.

E gjitha kjo erdhi se për të kapur drejtësinë, Edvin Mafia përdori metoden topdown dmth metoden e dekompozimit apo shkatërrimit dhe ndërtimit nga sipër, në rastin konkret nga Edvin Mafia dhe narkohorrat e tij ne krye te Dvoran KED, Kunat KLP të institucioneve të shkatërruara.

Në këtë kontekst, për vendin, ndërtimi dhe funksionimi i Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese është një emergjencë e vertetë.

Por ndërtimi i tyre duke dhunuar në mënyrë flagrante kushtetutën, dmth ndërtimi i tyre jo si institucione kushtetuese të shtetit ligjor por si shpella të reja të mafies së Edvin Mafisë dhe narkoshtetit të tij, është një ndëshkim i ri i Shqipërisë.

Kështu, këto ditë Edvin Mafia, i shërbyer nga një narkohorr si Dvorani që kaloi me sukses vetingun duke përdhos atë pasi nuk justifikonte rreth 100 milionë lekë dhe ishte blerë nga Albtelekomi me apartamente dhe dhjetra mijra euro për procese gjyqësore në konflikt flagrant interesi, zgjodhi dje në narkoparlamentin e tij, në shkellje flagrante të kushtetutës, dy anëtaret e asaj gjykate dhe shpalli të zgjedhur edhe anëtarin që duhet ta emëronte Presidenti, me qellimin më të turpshëm dhe kriminal për të përjashtuar nga mundësia e perzgjedhjes nga ky i fundit të një kandidate, e cila, ndonëse disa herë më e aftë se narkohorra të tipit Dvorani, nuk do të ishte një vegël e verbër e bindur në duart e Edvin Mafisë.

Se fundi, shpreh bindjen time të thellë se ky akt antikushtetues vërtet forcon pushtetin e Edvin Mafise por ndëshkon me tej Shqipërinë dhe mbyll edhe më shumë dyert e saj për hapjen e negociatave me BE!

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

rovena12/11/2019 16:56

me vjene keq z berisha po faji eshte i juai me listat e partive me ata pseudo deputet qe u zvendesuan juve te bler nga edi me ne krye ate debilen e AZEMIT qe ja zgjati jeten parlamentit kriminal me ne krye gramoz krimin faji i juaj qe ata jane sote aty ku jane.

Alfons Malo12/11/2019 15:31

Per mua ato qe thoni zemigrant jane te verteta .Kjo pune terhiq e mos e keput ka mbaruar.Lulzim Basha duhet te ndaj mendjen :O me Demokratet o me Ramen! Kjo per mua duket se ben punen e atij qe diten i kishte frike buajt e naten i vidhte!? A ka ardhur koha qe Lulzim Basha te ndaj mendjen se nuk eshte i afte te çoj demokratet ne krijimin e e qeverise se re te parakohshme, por terhiqet zvarre mbas brekusheve te edi rames?Pse u la pergjysem aksioni i demotstratave çfare po ben tani Kur do te krijohet qeveria e perkohshme?Boll me dokrra por hap krah e leri horizont te rinjeve si Jonida Tabaku qe te riforomoj PD se eshte e pa perfolur dhe ka potencial te larte ekonomik e politik qe te rrezoj kete qeveri qe sa vjen edhe me shume e katandis kete vend me thelle ne gremine. Nga parlamenti dole e nuk te mbeshteti asnje vend i BE dhe amerika,ne zgjedhje te pushtetit lokal nuk u fute e leshove vendin 100% ne PS.E per çfare je ne opozite?Per te nferruar xhelin e flokeve? Po hyme ne 2020 kur do te dalesh ne krah te njerezve per ndryshim? erdhi 2021 e çfare fituam nga keto ne demokratet qe te ndoqem me celular mbrapa ne bulevard? deri tani asgje,asgje.Tall bythen taulant balla me myslim murrizin me ty e ne presim nga ty çfar ? ASGJE HAP RRUGEN E SE NUK PO KEMI BESIM ME TEK TY UNE E SHUME SI UNE>>>>>

Cimi12/11/2019 14:39

Te tere e paskan gabim vetem Doktori e ka ne rregull. Cili eshte mesazhi i dhene nga nderkombetaret per Gjykane Kushtetuese? Nuk pjerdhim me per Presidentin. Do te behet sic themi ne dhe pike. Keto jane perpjekje me breke neper kembe per gjoja strategji ne Shqiperi. Prit kur ta therresin Presidentin per ushtar....
Sa per unazen e re, ku eshte opozita e bashkuar? Pse nuk doli t'i mbeshteste? Ku jane protestat masive apo eshte rene dakort dhe vetem lehin? Levizjen e studenteve e shtypet bashke te tre partite se nuk i interesonte. Tani hane koken e njeri-tjetrit. Gjynah populli qe po iken per lesh. Popull Voto kur! Politikanet te mos kene me makina luksoze, kur pensionin deputetet ta kene sa tendin, kur privilegjet te hiqen. Ne 30 vjet e provuat edhe PD edhe PS edhe LSI. Kush e coi perpara kete vend? Asnje!. Ngri plackat e ik sa nuk eshte vone se me keq do te beht.

Emigrant 12/11/2019 13:36

Duhet motivim dhe radikalizim. O sot o kurre Çfare pritet me te ndodhe dje u kap GJ.K.
Sot unaza......

N.12/11/2019 13:13

7501! 7501! 7501! 7501! 7501! 7501!
POSHTE KUISLINGET 1944-2019!
RROFTE PRONA PRIVATE E INDIVIDIT TE LIRE DHE LEGJITIMITETI I PRONES DHE PRONARIT!
POSHTE KLANET PS DHE PD!
RROFTE SHQIPERIA DHE KOSOVA!

i deleguari12/11/2019 12:04

Perseri nderkombetaret_perseri zv/amb. amerikane,perseri BE-OSBE.,ne krah te Edvin Norieges!!! Komisjoneret e BE kane genjyer ne raportimet e tyre! Por kjo nuk eshte dicka e re! Sali Berisha per raste te ngjashem ,te kryer nga Ambasada Amerikane,eshte pergjigjur tekstualish: "E kam kaperxyer Ambasaden,komunikoj direkt me Departamentin e shtetit" Eshte e pa pranueshme dhe foshjarake kjo sjellje, e koncentruar ne pohimin e Kryetarit te opozites LULZIM BASHA kur thote : "...edhe faktori nderkombetar po ndergjegjesohet" Si po ndergjegjesohet,Kur do ndergjegjesohet ,pas sa vjetesh te tjera. Si do "kompesohen" nga JU sasite marramendese te parave qe kjo qeveri darovit duke kompromentuar edhe nderkombetaret! Si u beka ky ndergjegjesim duke i rene Shqiprise rrethe e qark dhe duke “respektuar” 8 oreshin ,pastaj pushim nga e premte ,deri te henen ...?! Qe pas daljes nga parlamenti,por edhe me pare,opozita kishte vetem nje detyre,_te sqaronte dhe ndergjegjesonte deri ne detaje se kush eshte Edvin Mafija dhe baterdija qeverisese e tij dhe kjo ,jo sot per neser por per me shume se 6 vjet! Nuk kemi pare asnje nga kreret e opozites te shkoje ne selite perendimore per te kryer kete misjon jetik. Pra nuk e keni bere!!! Nuk dini,nuk doni,apo jeni te pa besueshem e nuk ju pret askush,rezultati eshte i njejte!
Sondazhet e Olandezit thone se per here te pare pas dy dekadash,PD del force e pare. Po pas 3 dekadash ,c'thone sondazhet ,kushedi sa mbrapa do t'i lere PD te tjeret...Cjane keto bdallalleqe! Pa le kur thote neper takimet publike, se modeli qeverises i Edi Rames u provua si i deshtuar...Lulzim ,nuk flitet per model,por per nje lukuni gangseresh,hajdutesh e matrapazesh nga qeliza me vogel qeverisese deri ne krye te parlamentit!
Ja edhe turi neper Shqiperi do mbaroje,po pastaj?! Pas premtimeve me buze ne gaz e takimeve plot hare neper dhomat e mbyllura,cfare do ndodhi? A do filloje avazi i kerkeses te zgjedhjeve te parakoheshme,po reforma zgjedhore a do jete pasketaj shpetimi (deklamuar direkt pas takimit me Glover),po Rama a duhet larguar si k/minister,po qeveri teknike do kete ???
Krye-problemi i krijuar nga kreu i Mafijes shqipetare eshte me pasoja disa dhjetra vjecare per shkak te PPP te vulosura nga nje parlament gjithashtu i inkriminuar,te cilat sa vjen e shtohen ne dijeni te plote te faktorit te jashtem e te brendeshem. Keto jane arsyet qe KOHA NUK PRET dhe PD duhet tju dali perpara. Me Lul Bashen kemi pare qe zullumi te trashet,por n uk ka asnje shenje per tu keputur...
PD duhet t'i jape fund 6 vjecarit te "republikes se re",se bashku me Topallin,Patozin,Imamin,Rulin,Bregun! KJo prove duhet konsideruar te kryer ne nje mase pertej se mjaftueshmes ,sidomos pas skandaleve pa fund te "rilindasve" dhe gjendjes alarmante qe ka perfshire cdo qelize te qenies shteterore ! Respekt per ty Lulzim por jo per punen tende ne krye te PD.
Nuk ka shembull me domethenes se ai i Albin Kurtit,i cili deshmoi se nuk mund te jete pengese,as Beogradi,as diplomatet e shitur ,as Sorosi ,as oligarket!
LULZIMI duhet larguar,ndoshta do te jete i vlefshem ne nje kohe tjeter,por sot... shpresa do te shfaqet vetem pas largimit te Lulzim Bashes!

Shto koment

Denonco