'Korporata grabitqare, sot edhe Presidenti reagoi duke mos e dekretuar ligjin'

'Korporata grabitqare, sot edhe Presidenti reagoi duke mos e dekretuar ligjin'

Nga Jorida Tabaku - 09/11/2019

Gjatë vitit të fundit Partia Demokratike ka zhvilluar një betejë me fakte, të dhëna dhe argumenta se pse Korporata e Investimeve është një projekt antikushtetues dhe grabitqar.

Në betejën tonë nuk kemi qenë vetem. Institucionet ndërkombëtare duke nisur nga BB, FMN dhe BE kanë reaguar duke kërkuar që ky ligj të mos miratohet sepse është në dëm të interesit publik dhe mbledh fuqi në duar të një individi.

Sot dhe Presidenti i Republikës reagoi duke mos e dekretuar ligjin.

Duke përshëndetur aktin e tij, gjej rastin të paraqes arsyet kryesore përse Korporata e Investimeve është një projekt kriminal në kurriz të shqiptarëve.

së pari, kanalizon çdo pronë publike dhe private në duart e kryeministrit (Arkitektit real të këtij projektligji).

Së dyti, me pushtetin ndaj çdo prone publike dhe/ose private në vend, kryeministri do të shpërndajë pronat tek oligarkët. Në këtë mënyrë do marrë tagrin që në vazhdim të koncesionojë edhe shpatet e maleve.

Akti i presidentit ndonëse i dobishëm është shpresë pak pasi mazhoranca e drejtuar nga PROSSH (Partia e Rilindur e Oligarkëve Socialistë të Shqipërisë) duke përfituar nga mungesa e Gjykatës Kushtetuese do ta rrezoje perseri kete ligj siç ka bërë me shumë të tjerë të kthyer nga presidenti.

KISH është akti parafundit dhe pas tij do të vijë ligji i shpronësimeve që do zhvlerësojë pronën private.

Koha për sugjerime, amendime e këshilla ka kaluar. Kur çdo ligj që votohet është në dëm të interesit publik, kur nuk miratohet një ligj i vetëm që t’i japë prioritet të pamundurit, pronarit, studentit e fermerit. Përherë ligjet e kësaj mazhorance janë anti-treg dhe në favor të një grupi të vogël atëherë kjo nuk quhet më qeveri e njerezve dhe për njerezit!

Koha e kësaj qeverie ka mbaruar dhe në arrogancën e vendimeve të atyre që po largohen po bejnë dëm buxhetit ta shtetit dhe pronave të shqiptarëve. Kushdo që abuzon do paguajë. Kushdo që perfiton nga burimet shteterore do paguajë.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

etleva besim zekthi09/11/2019 18:33

futjani pordhes.presidenti e kthen ligjin,parlamenti e voton.e cfare fituam.presdenti te vazhdoje te ndaje dekorata,se ate pune e qan fare.ah,po.le te kerceje edhe gezuar baftjar

krasasi tp09/11/2019 16:52

Për çfarë shtetëzime po flisni Ju zonjë?.GÇG ka qenë motoja e gjithë qeverisjeve nga Essat Pash Toptani, deri te kjo e sotmja ,Përjashtim bën vetëm qeverisja e regjimit monist të Enver Hoxhës.flasim për prona të palujtshme.Ka zënë 2 metro tokë në Sharrë.Nuk vë dorën në zjarr ,që vetë Ai apo Nexhmija, mos të kenë vënë dorë, mbi thesarin e shtetit.Nuk vë as dorën në zjarr, që politikanët pas regjimit monist, në marrëveshje okulte me klane ndërkombëtare, të kenë vënë dorë mbi rezervat valutore, apo floririn e qytetarëve shqiptar në ish bankat osmane. apo brënda vendit.Ilir Floriri nuk është akronim nga këto që po përdorni ju politikanët dhe gazetarët shpesh ,por një epitet i 'ngjitur' për floririn e Krrabës.Kjo besoj do jetë një nga "temat" e SPAK,BKH si shumë "tema" të tjera të KOOPTSH(Komiteti Operacional i Oligarkisë Politike të Tranzicionit Shqiptar).Unë i lirë jam,i mbyll dhe i hap komentet me një akronim, por Ju si pretendente për udhëheqsi të partisë apo qeverisë ardhshme duhet të na paraqesni alternativa për të dalë nga gjithpërfshirja në amulli.

Emigrant 09/11/2019 16:18

Ah çfare don ky. po keta s paskan te ngopur.

Emigrant 09/11/2019 16:15

Ah çfare don ky. po keta s passant te ngopur.

Shto koment

Denonco