Dy arsye pse Rama po e vonon dorëheqjen

Dy arsye pse Rama po e vonon dorëheqjen

Nga Red Varaku - 01/11/2019

Pas bllokimit të dhunshëm të integrimit europian si dhe pas qëndrimit të prerë amerikan të shpallur nga ambasadorja Yuri Kim dhe ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për çështje të Evropës dhe Euroazisë, Philip Reeker, i cili qartëson se Shqiperia nuk ka rrugë tjetër përveç zgjidhjes së krizës dhe integrimit europian, është e qartë edhe për më naivët, që Ramës i ka mbaruar koha dhe oferta e Partisë Demokratike për zgjedhje të parakohshme politike në të njëjtën ditë me zgjedhjet lokale, përmes një qeverie tranzitore janë e vetmja alternativë.

Por, për shumë qytetarë, mbase të paangazhuar politikisht, akoma është e paqartë, se pse ky njeri nuk e jep menjëherë dorëheqjen, kur dihet që prej fillimit të protestave studentore , nuk ka qeverisur as edhe një minutë të vetme. Për shumë qytetarë është akoma e pashpjegueshme nevrastenia me të cilën ai sulmon Perëndimin. Është i pashpjegueshëm brutaliteti me të cilin sulmon Opozitën, kërcënimet që ai bën për shkarkimin e Presidentit dhe turfullimën për vendimin e Bashkimit Europian.

Por, e gjitha kjo, ashtu si dhe futja e qartë në konflikt me Perëndimin nëpërmjet përfshirjes në projektin e Putin të Eurazisë të Jugosllavisë së Re dhe rritja e retorikës anti-perëndimore, nuk po ndodh ashtu kot, pa qëllim, sepse pas saj fshihet një strategji e mirëmenduar.

Fill pas publikimit të përgjimeve, ai ka pasur vetëm një axhendë, e cila nuk ka asnjë lidhje me axhendën e Partisë Socialiste, e aq më pak të Shqipërisë, por është një axhendë tërësisht personale, që ka si qëllim së pari pastrimin e PS nga kundështarët e projektit të tij për t’i lënë partinë kones së tij të bindur Veliaj.

Rasti i linçimit të Ditmir Bushatit, vetëm se ky i fundit mund të rivalizonte seriozisht Veliajn, është ilustrimi më i mirë i kësaj situate. Ndërkohë, të gjithë janë dëshmitarë të rrënimit dhe degradimit të plotë të strukturave politike të PS në të gjithë vendin dhe luftën mes klaneve kriminale brenda saj për të kapur degët e saj në bazë. Një luftë që ka degjeneruar edhe deri në përplasje me armë si në Durrës apo shkrirjen plotësisht të një dege si në rastin e Shkodrës. Ai e di që këtë operacion mund ta bëjë vetëm tani që është në pushtet, sepse pasi të dalë në Opozitë është e pamundur.

Së dyti, për të garantuar paratë e fituara në mënyrë të paligjshme, të cilat po i administrojnë oligarkët pranë tij.I vetmi shqetësim për të vëllazërinë e tijë është si të gjejnë mekanizma për të pastruar miliardat që kanë fituar gjatë këtyre viteve. Përpjekja e muajve të fundit për të dhënë gjithçka me PPP, si dhe ngritja e Korporatës së Investimeve, që në fakt nuk janë gjë tjetër vetëm taktika të pastrimit të parave ku investohen paratë e fituara në mënyrë të paligjshme, është tregues i qartë se Rama, nuk po e zgjat dorëheqjen ngaqë është kokëfortë, por po e zgjat qëndrimin në pushtet për të garantuar miliardat e fituara në mënyrë të paligjshme, të cilat po i administrojnë me bujari oligarkët pranë tij.

I futur në spiralen e panikut të humbjes së pushtetit, pas publikimeve të BILD dhe sidomos pas fillimit ofensivës perëndimore menjëherë pas 30 Qershorit , Rama e ka të qartë fundin e tij , ndaj po e shtyn dorëheqjen sepse i duhet pak kohë të ‘pastrojë’ krimet, që ka bërë si dhe të plaçkisë edhe atë pak pasuri që ka mbetur nëpërmjet miratimit të ligjeve që legalizojnë vjedhjet masive të pasurisë së shqiptarëve.

Babëzia me të cilën ai ka filluar të zhvatë prona publike, pasuri nëntokësore, pasuri pyjore, naftë, krom, bakër, lumenj, liqene, ndërtesa, livadhe, janë të tilla që asnjë pushtues nuk do kishte mundur t’i bënte. Gjithë pazaret e pambaruara të gjashtë viteve në pushtet, u bënë realitet në këto muaj të fundit, falë VKM-ve të tij dhe qartësisë për të rrjepur çdo lek deri në minutën e fundit.

Ka gati një vit që po hakmerret ndaj shqiptarëve duke u përpjekur natë e ditë të lërë një shtet të shkatërruar, një ekonomi piramidë, një inventar pasurish të plaçkitur dhe një shoqëri të dorëzuar në duar të krimit.

Por, durimit të shqiptarëve po i vjen fundi. Ai nuk mund të vazhdojë të bllokojë më Shqipërinë në emër të pushtetit të tij. Ka ardhur ora që ta lërë sa më shpejt Shqipërinë të ecë në rrugën dhe fatin e saj dhe t’ i hapë rrugë gjykimit nga ligji dhe vota e shqiptarëve.

Kjo do ta bëjë më pak mizor fundin e tij dhe më të sigurt të ardhmen e pasardhësve të tij. Ndryshe, zemërimi dhe urrejtja që mund të shpërthejë si vullkan nga çasti në çast, mund të kthehet njëqind fish mbi atë dhe vëllazërinë e tij kriminale.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

tironci02/11/2019 03:06

Ime cakallit Rama i dhom i ka ngel ke goja e rilindjes i kan ra breket burra e gra. Bile me breke ra si duhen kujt as per mire as per keq. Te ligjte qe ngelin jan biznesmenet kriminela qe do jen gati ta majn sistemin kshu me palle tjeter si Rama. Kto jan shtylla regjimit qe ja hoqen shpresen shqiptareve dhe e bon shtetin tej e tej kriminel. E ca qilizmi duhet me hap Shqipnija qe te shpetoje nga tartakuti post komunist.

Balo Bna02/11/2019 00:03

Ç'do bëjmë me të kur të bjerë nga pushteti.
Vetëm dënimi shëmbullor për ,oligarkët hajdutë,kriminelet që e mbështesin,mediat e blera,Veliaj dhe servilët e tij në PS,"brochardet" qe punojne neper ambasada,Arta dhe Donika,kryetare bashkish qe ishin dhe jane,figura publike që na bënë thirrje dikur të votonim Ramen si Ilir Kerni dhe Igli Tare me shoke,gazetarë tip Lorenc Vangjeli,Anila Basha e Co,putanat qe vijne pas qerres rilindëse,drejtorë dhe drejtore anslfabetë realë jo funksionalë,Carlo Bollinot dhe arkitektet e Ramës,klani i Lindës se tij,kosovarët që na u ngatërruan nëpër këmbë si Batoni,Caka dhe Ministria e Arsimit( nese nuk pranojne te lënë shtetsinë shqiptare dhe të zhduken këtej),Sandri,Vjollca,Saimiri me Gentianin etj etj etj
Shikoni sa duhen denuar....
Mbi të gjitha Edi, dënim i përjetshëm me burg,pa marrë parasysh raportin mjeksor .....ose shporrje nga Shqipëria pasi të ketë dorëzuar çdo pasuri,deri edhe brekët e bythës...ai dhe ajo kurva qe mban ne shtepi...
Lulëzimi nuk e bën dot...
Burgosi këta o djalë dhe pastaj flasim,përndryshe na lër rehat...ne hallin që na zuri...

Skrapari01/11/2019 23:03

Me kete mender popull asgje nuk ka per ti ndodhur ketij qelbesire.

Shto koment

Denonco