How Borchardt unmasked Rama’s media

How Borchardt unmasked Rama’s media

By Artan Cena - 14/10/2019

OSCE Ambassador in Tirana Bernd Borchardt, unconsciously, put himself in a very unpleasant situation for an international envoy.

On Sunday evening, Borchardt, known for his closeness to Edi Rama and his government, fell prey to the calls of several citizens that were protesting outside Tirana’s Police Department against the arrests of their fellow protesters.

Despite knowing pretty well there was a protest taking place there, the Ambassador and his Lady decided to walk in that sidewalk instead of the other, where there were tens of police forces and no one would address him.

He walked in their middle and while he was passing by someone called “Rama ik” (Rama go) and “Shame on you” (in English). The Ambassador could not bear at and gave the finger to the protesters. Later, his wife reacted as well.

After making a few steps, Ambassador Bernd Borchardt decided to give the finger again to the protesters. If the first time could be taken as an instinctive response to the citizens’ calls, the second one totally puts the blame on the OSCE Ambassador in Tirana, the man that should lead the electoral reform in the country.

Strangely enough, there were efforts to let Borchardt’s gesture go in silence. The media controlled by Rama kept their mouths shut, because they could not besmirch the Prime Minister’s crony. The footage taken by Syri TV’s cameraman became viral. Everyone watched it except the media owners/oligarchs that ordered the silence.

There were plenty reactions by the opposition, requesting from the Ambassador’s dismissal from OSCE to declaring him non grata for offending the Albanian people.

After a 12-hours silence, Borchardt decided to react, apologizing to those who might have been offended and trying to leave the bastard behind tweeting “I support the peaceful protests”, suggesting that the protest was violent.

As soon as the message appeared, Rama’s media hurried to publish it first, despite not having published the original incident that brought Borchardt’s apology for the offense to the Albanians with the middle finger.

Would this apology of the Ambassador be enough to clear the scandal he created in person?

Would a few words in Twitter be enough to undo the offence to the persons that were there protesting and to thousands of others that reacted?

The apology on Twitter cannot undo such a gesture that should it have happened in his country, Germany, would have caused a real media and popular storm.

That’s why the Ambassador’s apology cannot be accepted either from the protesters or the people in general.

The best way of apologizing for Bernd Borchardt would be leaving Albania and make space for someone with much more dignity than him.

  © SYRI.net

  Lexo edhe

  Komentet

  Populli16/10/2019 20:29

  Duhet ta kishin lare me peshtyte dhe ta pastronte baskeshortja me gishtin e mesit

  Mos u merni me nje gjerman te dshtuar15/10/2019 09:11

  Një veprim rrugaçror që po ta kishte bërë ndonjë qytetar i thjeshtë shqiptar, me siguri do të hante një dru të fortë nga banorët e Astirit që kanë një vit që luftojnë për të drejtat e tyre.
  Paturpësisht zotëria përfiton nga imuniteti dipllomatik, e kujton se me një ndjesë formale, mund ta kalojë këtë sjellje rrugaçërore.
  Në fakt, kjo ngjarje nuk duhet të na bëjë që të përgjithësojmë tek ky person, politikanin gjerman., apo politikën gjermane.
  Gjesti i tij, është i afërt me veprimet prej karagjozi të Ramës.
  Ka qenë pra vetëm një shenjë e nervozizmit të humbësit, pasi vetë u fshi nga lista e politikanëve të Gjermanisë, e duke e ndjerë se edhe "miku" i tij shqiptar sëshpejti do të ketë po ate fat, i iku mendja të gjorit, e haroi se akoma figuron si ambasador i OSBE.
  Me këtë gjest që bëri, jo vetëm që e përjashtoi veten nga aktiviteti publik, por e mbylli "karrierën" e tij si një gjerman i përbuzur që turpëroi edhe vendin e tij.
  Të mos harojmë se ishte parlamenti gjerman ai që ja futi gishtin e mezit Ramës e mikut të tij gjerman, duke mbështetur shqiptarët edhe të Astirit, e duke demaskuar qeverinë shqiptare me 9 kushtet që i vuri për çeljen e negociatave.
  Ato 9 kushte , demaskuan edhe qëndrimin korruptiv të këtij ambasadori, prandaj i iku mendja të gjorit.
  Ai është thjesht një gjerman me preajardhje nga Gjermania lindore

  Gladiator.15/10/2019 05:18

  E keqja me e madhe sot per sot ne Shqiperi e ka emrin Edvin Kristaq qelbesira. Ky bandit po mban peng gjithe shqiptaret. Vendi i tij eshte BURGU.

  krasasi tp14/10/2019 19:34

  Për një javë do harrohet gishti i ambasadorit.Celja e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë këtë javë, është një ngjarje e madhe.Këtu fillon edhe zgjidhja e halleve të 'astirianëve'.Kryebashkiakët dhe Kryeqeveritarët e Tiranës janë përgjegjësit kryesor të halleve dhe humbjes së kursimeve të qytetarëve.Të më tregoj kush që këtu e 25 vjet kan?7 një proçes -verbal të policisë bashkiake apo të ndonji institucioni publik ku i paralajmëron qytetarë që mos të ndërtojnë brënda këtij perimetri apo trajektoreje të caktuar.Pa leje kanë ndërtuar pothujse të gjithë.Po legalizimet apo hipotekimet me urdhë partije, apo me Euro janë bërë.Qeveri(të)a si bashkëfajtore, duhet të kthehen edhe në 'bashkëvuajtëse.Ku vajti qindi të vejë edhe mijta thoshin pleqtë e moçëm dikur.

  FILANTROPI dt. 14 tetor 201914/10/2019 17:32

  Ai nuk ikën nga Shqipëria se nuk e le Tao tao bashkë me Kryekaridhaton e ripjerdhjes.

  PATRIOTI DT 14 tetor 201914/10/2019 17:27

  Me gishtin e mezit lart ambasadori i OSBE BORSCHARD jo vetëm që fyeu ata protestues në rrugë por në opinionin tonë ai ka dashur tju thotë të gjithë shqiptarve dhe xhon turqve të rinj të politikës se BE jua ka futur në këto momente sepse nuk ka çelje të negociatave për Shqipërinë. Por le ti kthehemi edhe njëherë "xhestit" të palaços Borschard. Por sikur ta bënte këtë sjellje në atdheun e tij në Gjermani çfarë mund ti bënin këtij "shkërdhate" gjermanët?..

  sx14/10/2019 17:21

  ate gisht, thuajeni cope, ta fuse ne b e tij dhe te se shoqes.
  ky qelbesire duhet paditur e ne mos kane guximin ta bejne, duhet rrahur qe ta mare vesh.
  nuk i thuhet me turp i thuhet bq

  Ani14/10/2019 17:10

  Mather fack borschart.

  PATRIOTI DT 14 tetor 201914/10/2019 16:53

  Me gishtin e mezit lart ambasadori i OSBE BORSCHARD jo vetëm që fyeu ata protestues në rrugë por në opinionin tonë ai ka dashur tju thotë të gjithë shqiptarve dhe xhon turqve të rinj të politikës se BE jua ka futur në këto momente sepse nuk ka çelje të negociatave për Shqipërinë. Por le ti kthehemi edhe njëherë "xhestit" të palaços Borschard. Por sikur ta bënte këtë sjellje në atdheun e tij në Gjermani çfarë mund ti bënin këtij "shkërdhate" gjermanët?..

  Albi14/10/2019 16:17

  Plak matuf

  Skrapari14/10/2019 16:15

  Jo te largohet por te zhduket bytheq...

  Shto koment

  Denonco