Kur shteti çmendet më keq se Mihali

Kur shteti çmendet më keq se Mihali

Nga Armand Shkullaku - 21/08/2019

 Kur erdhi në pushtet, rreth 6 vite më parë, Edi Rama deklaroi se “do të qeveriste me forcën e shembullit dhe jo me shembullin e forcës”. Midis dhjetra rasteve që vërtetojnë të kundërtën e këtij premtimi, shkëlqeu sot aksioni “i fuqishëm” për të shembur lokalin e Mihal Kokëdhimës në Porto Palermo.

Pasi e burgosi, damkosi, e shpalli armik të imazhit të Shqipërisë në botë, gjithë shteti u ngrit në këmbë për të shembur një ndërtesë, që bënte hije tash sa vite në sytë e të parit të vendit, sa herë që ai kalonte ndër ato vise ku ka bërë ndërmend edhe të pleqërojë (me ose pa Koçon). Ndaj Mihalit të ish “Panoramës”, tani ka mbetur vetëm masa e dëbim- internimit familjar dhe heqja e të drejtës së studimit për fëmijët e nipërit.

Një dhunë e tillë shtetërore, që transmetohet live që në pikë të mëngjesit, është ku e ku më shqetësuese sesa çmenduria e Mihalit mbi një makinë turistësh. Sepse kur çmendet shteti pasojat nuk janë më tek imazhi i Shqipërisë në botë, por tek jeta e gjithësecilit prej nesh që kemi të bëjmë çdo ditë me një shtet të tillë. Fadromat e shfaqura në një spektakël populist të hakmarrjes, nuk ishin gjë tjetër veçse metaforë e një fenomeni që e përjetojmë prej kohësh: shteti jam unë, ligji jam unë!

Kryeminstri nuk arriti dot në asnjë ditë të vetme që të qeverisë nëpërmjet forcës së shembullit. Entuziastët që brohorisnin aksionet e tij të fillimit për kontrollin e territorit, u ftohën shpejt kur panë shembullin e selektimit dhe të standarteve të dyfishta. Disa ndërtime në Jug, por edhe në shumë vende të tjera, pronë e njerëzve pranë kryeministrit, jo vetëm nuk u prekën, por u rritën me ritme të shfrenuara duke gërryer kodra e duke zaptuar edhe bregun e detit. Mbiemri i Mihalit, përsa kohë Edi Rama do pleqëronte me Koçon, ishte garanci e lulëzimit të një biznesi, që tani “u zbulua” se paskërka qenë pa leje. Sigurisht që nuk është vetëm Mihali. Drejtorët aksionsitë të Ramës mjafton të bëjnë një verifikim të thjeshtë të zonës dhe do dalin plot mihalë që janë shembulli i dëshmtimit të kontrollit të famshëm mbi territorin.

Dhuna shproporcionale dhe e zhurmshme e shtetit ndaj individi, qoftë ky edhe në një aktivitet ta paligjshëm, u manifestua pikërisht për të shurdhuar dështimin 6 vjeçar dhe aferat korruptive me pronat në bregdet. Kjo dhunë u transmetua live për të treguar se Ai nuk fal, se Ai është i ndjeshëm ndaj shkelësve të ligjit, se Ai nuk duron dot t’i preket imazhi i Shqipërisë…  Se Ai të bën gjëmën. Ai dhe jo ligji, lideri populist dhe jo kryeminstri i zgjedhur për të qeverisur dhe respektuar shtetin ligjor.

Mihali u burgos në emër të këtij populizmi. Në një vend normal, burgu është masa më ekstreme dhe për një rast të tillë nuk do të ishte aplikuar. Mihali mund të dërgohej në një spital psikiatrik apo të detyrohej të paguante dëmin e shkaktuar, material dhe shëndetësor, por në Shqipëri nuk vendos ligji i ftohtë por vullneti i nxehtë i të parit të vendit, sepse ai nuk mund të qeverisi veçse me shembullin e forcës.

Ky shembull force shkatërroi sot edhe godinën në Porto Palermo, pa respektuar asnjë procedurë ligjore, pa verifikuar nëse ishte në proces legalizimi, pa pyetur për të drejtën e ankimimit. Sepse kryeministri do të tregojë se shteti dhe ligji është ai vetë, ndërsa çmënduri të tilla populiste i paguajmë ne të gjithë. Kemi paguar miliona për pallatin e famshëm të “Lul Bashës” në Vlorë, do paguajmë shumë të tjera për mbylljen e Agon Channel, vazhdojmë të paguajmë për dhjetra raste, ku nuk është përfillur ligji e procedura por ka vendosur vullneti i kryeministrit.

Çmenduria mbi makinë, bashkë me mbiemrin, i kushtoi shtrenjtë Mihalit, kurse çmenduria e shtetit sa herë hipën mbi fadroma na kushton shumë më shtrenjtë të gjithëve. Prandaj përpara se të mbërthehemi nga histeria kolektive për të linçuar atë që na “prishi imazhin”, të kërkojmë që ai dhe kushdo tjetër të gjykohen e ndëshkohen me metrin e ligjit dhe jo me humorin e kryeministrit. Përndryshe, mihalët e çmendur nuk do të na mungojnë asnjëherë në krye të vendit dhe halli ynë do jetë shumë herë më i madh se sa ankthi që përjetoi miliarderi spanjoll.

* Nga Armand Shkullaku, shkruar për Lapsi.al

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

men22/08/2019 12:27

fuck vetingu i leshi te zbatohet ligji ligji ligji kjo eshte .

patosaraku22/08/2019 10:49

TE ADMIROJ

krasasi tp21/08/2019 20:07

Armand, kurseu pak ne prononcime, qe mos te perseritesh veten.Shtatori po vjen dhe "kazani mediatik" i Tiranes do organizoi me dhjetra emisione per 'vakine' e Mihalit dhe pergjegjesite e mikut te Kokedhimeve .Por nuk e besoi qe ndonji(emision) ti kushtohet pas vakise, se çdo behet me tej pas pastrimit te inerteve.Te paret e Kokedhimeve mesa duket e kane ndier veten me ngrohte 'afer detit se afer mbretit'.Ne keto kushte, shteti mendoi une, duhet te organizoi nje tender nderkombetar dhe bankat duhet te investojne per ndertimin e resorteve turistike mbi bazen e studimeve, se cili eshte kapaciteti akomodues dhe turistik i atij gjiri dhe gjithe bregdetit.Kokedhimet apo pronar te tjere gjate vijes bregdetare ,duhet te jene aksioner ne nje perqindje te caktuar ,por edhe te perfshire si te punesuar .Investitor te huaj sjellin edhe flukse turistesh qe nuk sjellin me vete kursimet e vitit por edhe turiste 'elitar'.Nderkohe qe shteti kujdeset edhe per plazhe publike per ata qe marin buken me vete, por nxisin edhe ndertime nga investitor vendas me studime dhe ndertime me leje.Nese keta investitor po i quajme me termin e vjeter kulak edhe bujtesit e tyre do jene me te ardhura mesatare.Rruga e ndjekur deri me sot, rezultoi nje deshtim per ekonomine kombetare.

Askushi 21/08/2019 19:57

I dashur Armand, gangesteri Rama e ndien veten te plotfuqishem te ketij vendi, te ketij populli, rama eshte shteti, rama eshte jeta, rama eshte paraja, rama eshte ligji, rama eshte policija, rama eshte prokurorija, rama eshte gjykata, rama eshte buxheti, rama eshte tenderi, rama eshte gjitheshka. Rama nuk eshte i korruptuar, Rama e quan shqiperine, pronen e tije dhe ai munde te beje cte doje, dhe shqiptaret jane sklleverit modern te gangesterit rama. Persa koh qe njerzit si ju jane te paket, persa koh qe njerzit si ju nuk flasin, persa koh qe njerzit si ju shiten e blihen, persa koh ky popull do te rri si penisi i rames, persa koh opozita do ti lutet rames qe te iki.......rama vetem se behet stalini modern.

Shqiptari21/08/2019 18:52

Asnje politikan, asnje qeveritar ne bote nuk e do vetingun! Asnje politikan dhe asnje qeveritar ne bote nuk e do shtetin ligjor! Historikisht ligjin e kane vendosur sundimtaret, mbreterit, diktatoret, jo per vete por si nje vullnet i tyre i shkruajtur ne leter per te nenshtruar popullin e justifikuar ligjerisht. Por me permbysjen e regjimeve diktatoriale, sunduese dhe me vendosjen e demokracise, lirise dhe barazise midis njerezve, ligji vepron ne menyre te barabarte, te drejte dhe te pavarur mbi te gjithe shtetasit. Prandaj bota demokratike ka vendosur dhe ka pranuar sistemin e pavarur te drejtesise.
Ai shtet qe nuk ka nje sistem drejtesie te pavarur nga pushteti eshte nje shtet diktatorial qe e perdor drejtesine padrejtesisht per te shtypur popullin e vet.
Ky shtet fatkeqesisht ne mes te Evropes, ne vitin 2019, po ndertohet dhe po merr forme ne Shqiperi dhe duke perkrahur dhe perfshire ne politike dhe ne qeveri edhe elementet kriminal, ky shtet po kthehet ne nje shtet mafioz diktatorial!
Nese nuk i thuhet NDAL sa me pare ketij diktatori, atehere ta gezojme DIKTATUREN E RE!

Shto koment

Denonco