The bells toll for the living

The bells toll for the living

By Sali Berisha - 19/04/2019

The decision of the Parliament of Kingdom of the Netherlands is a heavy accusation to the narco-state and its narcos, but it is also an alarm bell for the Albanian citizens.

The Netherlands, the first country that supported visa-free movement for Albania, happened to be the first country to vote for the returning of visas, nine years later.

This decision was not a lightning in clear skies, but it came after Albania has been declared for two successive years as an international operational center of the criminal organizations from Europe, the Americas, and Asia. Only last week, Europol and other serious agencies declared the organized crime a bigger threat than terrorism for the security in Europe and the Albanian criminal organizations topped the danger pyramid.

The decision came after Albania was dubbed by the international media as Canabisstan or the Columbia of Europe, after being dubbed repeatedly since 2017 as a narco-state.

The decision was taken after the Albanian nationals top the list of asylum seekers in the Netherlands and France, leaving behind Syria, Sudan and Afghanistan. A recent Gallup survey showed 60% of Albanians want to leave the country. Albania tops the list of countries where its nationals want to leave and do not plan to come back, behind Sierra Leone, Liberia and Haiti. But, if for the first three the motives were the deadly epidemics of Ebola and cholera, and the devastating earthquake, the main motive for Albanians is the insecurity, criminality and the murder of hope that are directly linked to the head of the medusa, Edi Rama.

The Parliament of the Netherlands decided after a report of the law-enforcing agencies of the Kingdom of the Netherlands confirmed a dramatic increase of the criminality and drug traffic from the Albanian citizens in the country. It was taken after a number of delegations from Holland visited our country in the last two years, with two minister of the government of Holland visiting Albania in the last two month only. It was not a sudden and unexpected decision, it was anticipated by the Dutch authorities for two years.

The decision of the Dutch parliament is also a strong alarm bell for all Albanians. I’d like to appeal to the Albanian citizens to choose between Edi Rama’s narco-state and the visa-free movement and their European future.

  © SYRI.net

  Lexo edhe

  Komentet

  Shkodran prej Firit 19/04/2019 19:54

  Po pse z.kasapi tp,kush duhet me e ba rolin e hamallit?
  Edvini,Saimiri,FrrokuNdoku,Balili,Balla!?
  Jo miku jem,qendra operacionale ose dispeceria,asht ne TIRANE.Ne te t’paken tri ministri dhe disa fije ne parlament!

  Ervin19/04/2019 18:34

  @ Krasasi tp. Bie dakord me komentin tend per klasen politike por jo per kriminalitetin shqiptar. Duam apo s'duam ne shqiptaret kane emer te keq ne Europe. Ne raport me emigrantet qe kemi neper shtetet europiane komunitetet shqiptare kane perqindje me te larte kriminaliteti.
  Sa per limanin e Roterdamit fatkeqesisht eshte e vertete.
  Duhet ta themi te verteten dhe te thellohemi te gjejme shkakun dhe c'duhet te bejme per te ndaluar kriminalizimin e shoqerise shqiptare.
  Partite politike ne Shqiperi funksionojne si organizata mafioze. Ne baze nuk ka diskutime serioze dhe te hapura edhe per publikun e gjere.
  Vendimet merren nga lart dhe nuk diskutohet pse dhe cfare synimi kane vendime te caktuara. Nuk ka rregulla se si ngrihesh ne hierarki.
  Kur vete pushteti dhe politika punojne si organizata mafioze edhe fryma mbizoteruese ne popull ashtu do te jete.
  Imediate tani per tani eshte qe te iki kanceri Rilindje & Rama.
  Por po aq imediate eshte dhe reformimi i partive dhe jetes politike ne Shqiperi qe te mos kemi perseritjen e rrethit vicioz te ketyre 30 viteve .

  Loni nga fieri19/04/2019 15:38

  Doktor idashur! Mund tja beje te qarte Astrit Patoz halese,dhe haleve te tje ,se na pelqen apo jo Hoxha Xhamia eshte e jona

  krasasi tp19/04/2019 15:34

  E domosdoshme eshte ulja e burrshtetasve, per nje pakt kombetar per integrim.Brenda dhe jashte partive, brenda dhe jashte parlamentit.Me ndermjetesimin e SHBA dhe BE.Kjo eshte emergjence kombetare.Cdo alternative tjeter eshte e paragjykuar dhe nuk i sjell asnje kredit me shume opozites dhe asnje shprese me shume qytetareve qe kerkojne ndryshim..Alternimi i pushtetit do shkoj nepermjet kesaj rruge.Te fokusohemi ketu dhe jo te vrapoje opozita qe me balten e hollandezeve apo te tjereve, te ç'suvatoj ngrehinen e shtetit, ashtu sikurse mazhoransa ka per detyre te bashkepunoj me sherbimet partnere kunder kontrabandisteve dhe kriminineleve qe fshihen ne Shqiperi dhe jo qe kete ta zevendesoj me retorike, per te mbuluar gjithe 'vrimat e murit" qe vikan nga te huajte qe nuk e dashkan qeverine.Une mendoj qe as opozita nuk duhet ti bej jehone me shume nga cdo duhej ,votimit ne Parlamentin Hollandez per heqjen e vizave, pasi opozita e perdor nje retorike sipas te ciles fajin e kane ambasadoret.Kesaj retorike ju kthye Z.Rama, fajin e kane Parlamentaret Hollandez, dhe mikja e Z.Basha.Ja po i bashkohem edhe une retorikes se opozites dhe mazhorances se fajin e kane te huajt dhe po pyes.Cila eshte perqindja qe ze perfshirja e emigranteve shqiptar ne trafikun nderkombetare droges dhe ne trafikun e njerezve nga Hollanda per ne Angli kryesisht,ne raport me qytetaret e Mbretesise se Hollandes.Po ne vende te tjera.Po neper burgje?.Shqiptaret na qenkan kthyer ne kapot e kokaines se " limanit" te Roterdamit.Une nuk e besoj.Kryesisht ata (shqiptaret) bejne hamallekun, ngarkim shkarkim, ndaj dhe zihen me "presh ne duar'.Kjo kategori sociale eshte e vetmja ne bote qe i neneshtrohet dy kodeve, atij te mafjes dhe kodit te beses, ndaj e hane edhe me thelle dhe denohen per te njejten veper penale shume me teper nga vendallinjte apo te tjere.'Kadrinjte Dipllomatik"duhet te meren me te gjitha pasi jane perfaqesues te shtetit dhe jo te partive.

  Shto koment

  Denonco