Ermal Mamaqi, si sapun i zhulit të fytyrave të korrupsionit

Ermal Mamaqi, si sapun i zhulit të fytyrave të korrupsionit

Nga Ergys Mërtiri - 03/01/2019

Për të disatin vit rradhazi, Ermal Mamaqi hap dyert e emisionit të tij, duke ia kushtuar hapësirën televizive të festave Edi Ramës dhe Erion Velisë.

Detyra e Mamaqit është t’iu çojë shqiptarëve në tryeza, kontrabanduar mes humorit banal dhe batutave bajate, fytyrat e padëshiruara të këtyre dy personave, për të zbutur, mes gëzimeve të festës, neverinë e përgjithshme që i shoqëron. Mamaqi pranon të bëhet sapuni që shkumon zhulin, fytyrave të tyre të lyrosura nga korrupsioni.

Në klipin e emisionit të fundit, Rama paraqitet sikur po shkon tek Mamaqi i detyruar nga këmbëngulja e tij e papërballueshme, duke mos e lënë të qetë as në dush e në shtrat, me kërkesën për dialog. Në fakt, është Rama i dëshpëruar për të dalë në emisionin e tij, qoftë edhe pa brekë, për të zbutur e normalizuar sa të mundet, situatën e menderosur ku ndodhet, ku studentët i kthejnë krahët dhe e pështyjnë sa herë që ky i del përpara për dialog. Për këtë ai është gati të bëjë çdo lloj marrëzie, sepse çdo figurë tjetër, sado qesharake, e çliron sado pak nga kjo ku është.

Humori, si të gjithë format e tjera të artit është dhe duhet të jetë gjithmonë opozitar me pushtetin. Një humorist që pranon t'i shërbejë pushtetit është vetëm një klloun oborri.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Kopetenti i Vlores05/01/2019 21:55

O Nardi, o king stalle, ka edhe nje varg tjeter ajo puna e historise se Kopetentit te Vlores...motren vetes...hahahaha

Daj Jaku04/01/2019 16:26

Çfarë pret nga një person që quhet Mamaqiu, pra Ermal q* mamën e vet.

Skrapari04/01/2019 13:08

I nderuar Nardi! Te falenderoj per komentin. Po shtoj vetem kaq: koletentit nga Vlora robt ku ti kete.

Nardi04/01/2019 12:03

O kopeten i Vlores , e di ate historine qe qarkullonte ne Vlore ne vitet '80 " motren , motren kopetentit "

Nardi04/01/2019 11:55

O kopetent i Vlores e di ate historine qe qarkullonte ne Vlore ne vitet '80 "motren , motren kopetentit

Askushi04/01/2019 11:10

Ai nuk eshte Ermal, por Ermut. Nga mbiemri e thot vet ma ma qi. Uturaku e i Rames., jo sapuni, se sapuni eshte i mire. Ai eshte uturaku. Nje gje e ka te mire, Amin e ka top sex, Cekja e di me mire kete gje.
Ky legen pranon te shkerdhehet vetem per para, doke mashtruar njerzit me programin e tij banal, vulgar, pa shije dhe pa humor... furce bythe ...

Kopetenti i Vlores04/01/2019 08:18

Si do te jete Rama, eshte shume me king se fytyra e zgjebosur e Saliut dhe horrave te tij qe e lane pas Shqiperine me shume se e lane turqit per 500 vjet

Shofer Petro04/01/2019 08:13

Ergys, Ermali mund te jete kushdo, bajat, i pa shijshem, por edhe ti s'i mbetesh pas. Je vecse nje kellire e pa lare prej vitesh...

OpenMindet04/01/2019 00:46

Artikull i artikuluar ne menyre perfekte bravo !!

malo04/01/2019 00:28

a ty te folte hoxha ne rronxe te veshit o edvin llapaqeni

toni03/01/2019 23:34

DY rreshta per ata qe lodhen dhe shajne ermalin/ shikoni emisjonet e fundit te tija,me budallalleqet qe ben jo vetem me ,o,o,oedoo duke pellitur sikur ai krriqi qe theret gomarin,nuk mundet me ju ashitur shqiptareve si spetakel por; si realitet ku ka perfunduar televizjoni yne qe ne vend qe te tregoje realitetin ku ndodhet vendi tregon vetem shale dhe breket shum ngjureshe te ftuarave qe nuk mundet te shihen ne televizjonet publike,ku edhe grate e tyre i vejne ne sherbim per ca shikues me teper,nuk mund te jete kultur ,shprehija dhe pozimi jo i duhur.kto qe bejne disa tv!.por ermali tregon shum bukur injorancen ku kemi perfunduar si shtet dhe tvte e servilave ku pervec milonave nuk din gje tjeter.

toni03/01/2019 23:12

DY rreshta per ata qe lodhen dhe shajne ermalin/ shikoni emisjonet e fundit te tija,me budallalleqet qe ben jo vetem me ,o,o,oedoo duke pellitur sikur ai krriqi qe theret gomarin,nuk mundet me ju ashitur shqiptareve si spetakel por; si realitet ku ka perfunduar televizjoni yne qe ne vend qe te tregoje realitetin ku ndodhet vendi tregon vetem shale dhe breket shum ngjureshe te ftuarave qe nuk mundet te shihen ne televizjonet publike,ku edhe grate e tyre i vejne ne sherbim per ca shikues me teper,nuk mund te jete kultur ,shprehija dhe pozimi jo i duhur.kto qe bejne disa tv!.por ermali tregon shum bukur injorancen ku kemi perfunduar si shtet dhe tvte e servilave ku pervec milonave nuk din gje tjeter.

pacavure03/01/2019 20:20

Nje palo qurrash si Ermali jo vetem ia ka harryar ymrin kusheririt te tij qe u be per rahmet por edhe dhe eshte bere lecka e nje pacavure KM, keshtu kusheriri I tij nuk gjen paqe.

Hiqi nje vize mamaq se ta qeras KM-ja per sherbimin qe i ben, por kujdes se mos te fut ne krevat se ai fle me sy hapur. :)

ArT03/01/2019 16:36

Skrapari -t,
Komenti juaj i shkon per shtat mire atij komikut kaps. Ju lumte!

koi03/01/2019 15:43

Me pelqen kjo fotoja e llumit. Me kujton surratin e bollave, qe vrisnim ferrave kur shkonim per tu lare ne lume fshehtas prinderve, kur ishim te vegjel!

gramoz03/01/2019 15:08

Ermali i Amit, sa shpejt e harroi kengen qe beri per edvin bajgen!? Ma kthe qytetin tim, keshtu titullohej kenga kur edvin qelbesira shkaterronte Tiranen si kryetar bashkie. Tani ç'far ndodhi Ermal sumçpumi? Ta ktheu qytetin edvin zorraxhiu, apo ti zgjebs bashke me Amin gelltitet ndonje luge çorbe te prishur. Ne perfundim pyete nji here Amin tat, si ishte Cekja i Beratit ne seks?

Dietologu Open Society 03/01/2019 13:26

Humor Ermal Mamaqi?!?! ai eshtë vetëm një lubrificant "social" tragjievaziv i perkohshem. Mjerani kujton se Rama do e mbroje nga evazioni fiskal që ka bërë bashkë me balerinen ne tentative që shet fustane dasmash. O Ermut ska vend ne zorren e trashe te Ramës ku te fshihesh. Kush te futet me parë aty mor bole klinikisht i skaduar. Është rradhe e gjatë. Bëj "humor" O qime çibani. Me humorin tend vetëm adhuruesit e Amit "qeshin"...

malo03/01/2019 12:32

Ku pjerdh ai. para lekut .Edhe gruan e nxorri lakuriq me gjokse perjashata vetem e vetem qe ti bente qejfin pronarit.Cfare mund te presesh nga nje i degjeneruar ne themel,pune b...q/...

Skrapari03/01/2019 12:01

I nderuar Ergys! Sic e meriton ky sharlatan i ashtuquajtur humorist ja ke dhene pergjigjen. Une personalisht asnjehere nuk e kam ndjere humorin e tij i pershtatshem per nivele katunaresh dhe provincialesh. Aq me teper qe e di mire se eshte nipi i Dashnor Mamaqit ish antar i Komitetit qendor shok i babait te Edin Kristulla Sumes.

Ay03/01/2019 11:58

Asnje presje nuk i heq këtij shkrimi me finesë, përveçse duhet shtuar edhe nje fjali e shkurter: "Pjesë e uturakut qe kuterbon ere eshte edhe media që e promovon....... si përherë sahanlepires i felliqur

shqiptari i revoltuar03/01/2019 11:51

ropt ermalit

Skenderbeu03/01/2019 11:40

O ermal o plehre, si e merr mundimin e tallesh me njerezit. Je nje bythelepires , per para e shet dhe ...

Ajo03/01/2019 11:29

Mamaqi eshte nje klloun oborri i neveritshem!
Nuk eshte aspak cudi qe “ artisti” dhe shitesi i fustaneve te nuserise na u be kaq i pasur, sigurisht nese vihesh ne sherbim te pushtetit te korruptuar.

Lali kurva03/01/2019 11:17

Mama-uqi vetem gruan ka te mire ....ja mer ndonje here rama me pushime por ermalit nuk I ngel hatri. Ptyyy palaco djale!!!!

Loran shehu03/01/2019 11:04

Ermal mamaqi dihet nje cop zgjepsi esht ca prisnit ju as mos e beni lajm at turi mut

Shto koment

Denonco