Danieli nga Unaza e Re dhe Zaho nga Surreli...

Danieli nga Unaza e Re dhe Zaho nga Surreli...

Nga Basir Çollaku - 25/11/2018

Daniel Dobraj është fëmijë, njëlloj si Zaho Rama. Pavarësisht moshave janë të mitur të dy. Baballarete e të dyve i kane banesat në një gjendje juridike të njëjtë. Pronësi të diskutueshme. Njëri tek Unaza e Re, tjetri në Surrel. Njëri banese normale nga puna plot djersë e prindërve, tjetri Saraj i pakuptimtë dhe dyshimplotë për nga marramendësia e investimit. Danieli një nxënës ekselent, Zaho një etje pikture, siç lajmet e pushtetit na e kanë servirur trashegiminë qeveritare. Qoftë talent i mirë. Por telashet janë për Danielin.

Projekti korruptiv i babait të Zahos te Unaza e Re, do të shembë jashtëligjshmërisht banesën e babait të Danielit. Kështu Danieli do kthehet i pastrehë dhe Zaho as do dëgjojë për të derisa ngjarjet të rrokullisen në vëmendje më vonë. Duke përdorur shëmtuar, shpifur, në trajtë neveritëse incidentin ku mbeti e dëmtuar oficerja e policies Ina Nuka, gjithnjë e pavërtetë se si dhe sa është dëmtuar, babai i Zahos nis dhunimin e Danielit se mbrojti babanë e tij. Adoleshenti i shkëlqyer dhunohet nga policet e trimëruar nga babai i Zahos. Ata vënë dorë mbi të miturin dhe janë gati ti thyejnë gishtat, duke e lënduar kafshërisht. Sepse ndjen triumf babai i Zahos!!

A ka kohë Ministri i Brendshëm Sander Lleshi të urdhërojë SHÇKB, Shërbimin e Çështjeve të Kontrollit të Brendshëm, në varësi të tij, hetimin e kësaj ngjarje të rëndë?

A ka kohë të hetojë policët kur tërheqin zvarrë qytetarët dhe një 7-vjeçar mbetet në shi, i braktisur se nuk shkon dot në shtëpi?!

A është e ligjshme të mbrosh dhunshëm diçka të paligjshme?

A mund të ketë nesër një projekt udha e të cilit bie nga Surreli, bash në banesën e stërmadhe hanitshme e mistershme për nga përmbajtja të babait të Zahos?

Mund ti bjerë radha e shembjes dhe kur i zoti pretendues nuk do jetë kreu i pushteteve por një moshë e tretë e lodhur a do e djegë dëshpërimi për fatet e fëmijëve të tij kur duan ta mbrojnë mbase nga një investim publik?

Ka shume ngjarje në sfond të cilat së shpejti do të rrokin dhe babanë e Zahos, ndërsa babai i Danielit do ia ketë dalë me drejtësinë dhe banesën. Duhen mbrojtur gishta policësh, fëmijësh, të miturish, sepse janë e ardhmja e këtij vendi. Nuk mund të marrësh të pandehur një popull. Sepse vjen një dite kur populli edhe me shpirt ndër dhëmbë, të degdis tej imagjinatës. Në një Shqipëri ku sundon e drejta dhe ligji, Danieli nesër mund të jetë ministër, Kryeministër, shumëçka. Dhe Zaho të jetë një qytetar, me babanë dikur kryeministër. Një baba i padobishëm, për çka u bëri qytetarëve të tij. Dhe njerëzit do të duan të kenë më shumë Daniele nga Unaza e Re. Ata luftojnë për të drejtën...

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Keni26/11/2018 17:45

Basir, po Thot Salihu ti ose jeton vertete ne 3D e fantazise tende dhe nuk e sheh urrejtjen me te cilen po te rrethojne cdo dite e me shume shqiptaret ose je kthyer papritur ne trim te cartun e nuk po don me dit… Fund te tmerrshem do kesh”, Po thot Luli, le Palok le boll se u bam Hor

PeTro26/11/2018 08:11

Besir Te lumte , nje skrim i persosur me vertetesi,ndjenje sidhe nje parashikim i te ardhmes qe pritet te behet realitet.

Shto koment

Denonco