Nëse nuk e do Shqipërinë, voto Edi Mavrinë!

Nëse nuk e do Shqipërinë, voto Edi Mavrinë!

Nga Agim Xhafka - 22/10/2018

Titulli i këtyre radhëve i takon djalit të Roland Regan.

Në nëntor në Amerikë zhvillohen zgjedhjet e pjesshme për kongres. Ndaj ai u rrëfen votuesve se votimi majtas sjell dëm e shkatërrim.

Ndërsa ai djathtas rezulton me ulje taksash e hapje vende pune. Ja, shembulli; Trump. Papunësia shkoi në 3%.

Jo më kot ka dalë shprehja se nuk guxon të dalësh nga shtëpia se të fusin drejt e në punë.

Njësoj i shkon ky shqetësim edhe vendit tim.

Shoh çdo muaj faturën e ujit dhe krahasimi me ca vite më parë del se është rritur dyfish. Karburanti kampion, askush nuk na e kalon për shtrenjtësi.

Vende pune ka në ëndrra, provohet nga shifra zyrtare afër 60% e popullatës na ka lënë glasat. Energjia elektrike shtrenjtë, rrogat nuk rriten, pensionet janë lëmosha.

Ndaj më vjen thirrja e sinqertë: ‘Nëse nuk e doni Shqipërinë, votoni Edi Mavrinë!’

Mbushi pesë vjet në tepsi e nuk mbylli asnjë rrugë. Po bëj 100 metër asfalt e veri emrin tënd!

O njeri, si kujtim për brezat!

Mori miliarda borxh dhe serish drejt Elbasanit nuk ecën dot në autostradë. Pushimet verore t’i streson hyrja e dalja nga Fieri. Shëndetësia me siguracion në dorë dhe me euro në xhepin e mjekut. Ilaçet false dhe ajri në qytet katërfish më shumë se ndotja e lejuar. Uji me orar e pa kufizim veç mashtrime e rrena. Në 3D apo 4D.

Qeveria e sotme e armatosur me median më të pafytyrë e më të shëmtuar mbi glob ende i bën jehonë luftës ndaj Berishës. Ikim ne, por vjen Berisha. Na mbani ne se vjen Berisha.

Mos na shani ne se vjen Berisha. E kështu ndër vite.

Trembin një popull i cili nga Berisha siguroi lëvizjen e lirë në Evropë, hyrjen në NATO, thithjen e miliarda investimeve, dyfishim rrogash për mësuesit e mjekët, autostrada jug e veri, shkolla e spitale.

Sot vendi ka lajme se arrestohen deputetë socialistë, KLSH ulëret se afro 500 milionë euro në vit grabiten nga ofiqarët e shtetit, kuvendi mbushet me trafikantë e policia është njësh me mafien.

Ja, pse më vjen thirrja: ‘Nëse nuk e doni Shqipërinë, votoni Edi Mavrinë!’

E keni të sigurt rritjen e taksave, rritjen e çmimeve, varfërimin e mëtejshëm dhe pasurimin e ca njerëzve, shokëve të qeverisë.

Vetë e keni në dorë.

Ose ndryshe, votoni djathtas e jetoni në Shqipëri.

Nga viti në vit mirë e më mirë. Se e djathta është progres dhe diell.

Është gëzim, siguri e mirëqenie...

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shto koment

Denonco