'Çamët e Dibrës' revoltohen nga marrëveshja e detit!

'Çamët e Dibrës' revoltohen nga marrëveshja e detit!

Nga Flamur Vezaj - 01/02/2018

Pas marrveshjes se paralajmeruar mes qeverise shqiptare dhe asaj greke, te paret qe jane ngritur ne proteste dhe revolte jane “çamet e Dibres”! Te armatosur me tuba hekuri, shkopa bejzbolli, bishta lopate, thika e ndonjeri me pistolete ne brez e Kallashnikov ne makine jane drejtuar dyerve te “konsullates greke” qe ndodhet ne qender te Dibres! Aty, duke perfituar nga njohja e terenit kane hyre nga dera e pasme e kesaj ndertese shteterore, ne kerkim te zyres se “konsulllit” te cilin pak muaj me pare e kishin “emeruar” ne ate detyre!

Por duke qene se ate nuk e kishin gjetur ne zyre, ashtu te armatosur i jane drejtuar zyres se te deleguarit te kryeministrit  nga “tepelena” duke i kerkuar nje kopje te marrveshjes me palen greke! Por meqense ky rioshi nuk kishte informacionin e kerkuar, vazhdoi te luante me fjale duke mos ju pergjigjur pyetjeve te turmes se irrituar!

“Çamet e Dibres” me zgjuarsin qe i karakteriozon, duke pare se rioshi nga tepelena po i shmanget pyetjeve te tyre kane kerkuar qe te liroj zyren dhe populli “çam i Dibres” te drejtoj vet ate “konsullat” qe sipas tyre ia ka grabitur qeveria bashke me “konsullin”! Por rioshi me shoket e tij ka kundershtuar kete kerkese, ku per pasoj “çamet e Dibres” kane vene ne funksion armet e ftohta qe kishin me vete! Pas dhunes, disa prej zyrtareve “grek” kane perfunduar ne Spital dhe “konsullata” u pushtua nga trimat “çam te Dibres”! Por u desh nderhyrja e forcave te rendit, disa prej tyre kusherinje te “çameve” qe “konsullata” te lirohet! Per te mbajt situaten dhe “çamet e Dibres” ne kontroll nga Tirana zyrtare jane derguar Forca te Nderhyrjes se Shpejt te cilet po mundohen te mbajne te pandare tepsin e marrveshjes se “detit”!

E kjo ngjarje, kaloi e do te kaloi shume shpejt me disa te shpallur ne kerkim dhe me nje note proteste nga “ambasada greke” per daljen nga kontrolli te “çameve te Dibres”!!! Nderkohe Tirana zyrtare vazhdon te mbroj ne te gjitha mediat edhe ne ate te krijuar rishtas “marrveshjen e detit” duke kaluar ne heshtje revolten e “çameve te Dibres” te cilet jane betuar tashme se “konsullata” ne Diber nuk do te funksionoj sic ka funksionuar deri tani!

#suksese_ne_zbardhjen_e_ketij_incidenti_diplomatik#

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

CUCO 02/02/2018 15:51

I ka ndare ne dy etapa qeverisjen kryedoçi! Ne te paren:: Orgjira me viçiçin, ne te dyten kurverira me greket, e thka pas shpine Shqiperise! Te habit fakti se si nje popull mban mbi koke nje qeveri doçerish !Ps; E di o çim qe nuk e publikon sepse jeni edhe ju ne mut deri ne gryke, bashkepunetore te llumit kombetar! Nuk justifikohesh dot; mediat edhe ato qe me demek jane te pavarura, si kjo e ytja jane gjitjsesi antikombetare, e ne sherbim te haleqeverise, e olgarkeve hajdute!!

Shto koment