BE gatshme të anëtarësojë Ballkanin, shkak demokracia dhe kërcënimet nga jashtë

BE gatshme të anëtarësojë Ballkanin, shkak demokracia dhe kërcënimet nga jashtë

Nga SYRI.net - 22/01/2018

“Ose duhet të eksportojmë stabilitet ose do të na duhet të importojmë instabilitet”, ka thënë Johannes Hahn lidhur me afrimin në BE të 6 vendeve të Ballkanit. 

Teknokratët në Bruksel kanë dhënë argumentat përse duhet që 6 vendet e Ballkanit, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipëria, Kosova dhe Bosnia e Hercegovina, sipas axhendave individuale, të bëhen anëtare të BE:

A)Këto vende janë të kërcënuara nga:

•“sulmi” rus;

•Autoritarizmi turk;

B)Këto vende vuajnë nga probleme të mëdha, të tilla si

•Korrupsioni;

•Krimi i organizuar;

•Autoritarizmi

Të cilat mund të zgjidhen vetëm nëse këto vende bëhen pjesë e BE.

Kriza e emigrantëve dhe largimi I Britanisë nga BE janë arsye të ”forta” në favor të afrimit të këtyre vendeve në BE. Kjo është analiza e teknokratëve në Bruksel, ndërkohë që vendimi është në dorë të vendeve anëtare.

Përgatitur nga SYRI.net 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

fredi29/01/2018 19:03

keta shkrdhata e mbajne shqiperin si nje lope vetem per ta mjelur prane daj e kane lene kurven koke kuqe ketu te ne

fery22/01/2018 20:56

Por z.Johanes Hahnn , ju vete i ngritet dhe i mbeshtetet keta " politikan " autoritar te vendeve te Ballkanit Perendimor duke shkelur edhe ligje dhe regulla elementare zgjedhore qe ata me patjeter duhet ti fitojne zgjedhjet.Ata erdhen ne poste ku erdhen kurse , pasi erdhe ne poste te deshiruara me mbeshtetjes tuaj dhe me vota te vjedhura , per popullin dhe votuesit , tani s donin te dinin fare por , ata filluan edhe me ju te tallen...bile , si shembull po ua sjelli ne kujtesen tuaj transkripti ne disa pergjimeve te publikuara ne kosove ( afera PRONTO ) ku , nji politikan " i fuqishem " i Kosoves thote deri sa bisedon ne telefon me nji bashkebisedues te tije se ai "do te luaj koce me Ameriken " ...nga kjo deklarate e politikanit tr Kosoves ju z.Hahnn duhet ta merreni me mend se cfare karakteri dhe profilu te politikaneve ju keni mbeshtetur. Tani , strategija e BE po na dele e deshtuar ...joo z.Hahnn joo, BE nuk ka gabuar ne strategjise e saje dhe ndihmen qe i dha avancimin te reformave ne shtetet e Ballkanit Perendimor por , gabimi ishte se keto reforma iu lane ne dore personave te gabuar te cilet reformat i luftonin ne format me perfide , me brutale dhe me idioteske te mundeshme , ngase personat qe BE mbeshteti ne keto shtete te Ballkanit , ata kishin instrumente te fuqishme ne duart e tyre per ti deformuar ato reforma dhe , ky instrument ishte cenimi i sigurise se brishte ne keto shtete te Ballkanit , pikrishte aty ku BE dhe SHBA kishin investuar me se shumti z.Hahnn , aty ku investimet e BE dhe SHBA ishin shumefish me te medha se investimet ne proceset demokratike te ketyre shteteve . ... Por ,mose e harroni nji fjale popullore te shqiptareve qe thote z.Hahnn se "... se kishte fajin sepata qe e preu malin rrafshe me token por , fajin e kishte Ai qe sepates ia vuri bishtin " , z.Johanes Hahnn...

Shto koment