Disa nga taksat më të çuditshme në botë

Disa nga taksat më të çuditshme në botë

10:06, 22/06/2024
A+ Aa A-

Taksat janë një pjesë e pashmangshme dhe disa nga taksat më të zakonshme përfshijnë tatimin mbi të ardhurat, taksat e dividendit, taksat mbi pronën dhe taksat e shitjeve, ndër të tjera. Disa vende vendosin gjithashtu taksa për gjëra të tilla si trashëgimia, fitimet kapitale afatgjata dhe afatshkurtra, si dhe taksat e akcizës dhe primet e sigurimit. Por ka edhe disa taksa të tjera të çuditshme që do t’ju habisnin si më poshtë:

1-Taksa e boronicës

Taksa e boronicës vendoset kryesisht në shtetin amerikan të Maine, një shtet i famshëm për boronicat e tij. Si rezultat, shteti i Maine ka zbatuar taksën e boronicës, e cila aktualisht vendoset në një cent e gjysmë për kile boronica të egra. Kjo kryesisht për të parandaluar vjeljen e tepërt të frutave, gjë që do të ishte e dëmshme për ekonominë e shtetit. Kjo taksë ndahet ndërmjet përpunuesit dhe kultivuesit të frutave.

Komisioni Wild Blueberry of Maine, megjithatë, kohët e fundit e ka kundërshtuar këtë. Ai përmend rritjen e normave të interesit, kostot e punës dhe inflacionin, të cilat të gjitha po i hanë marzhet e fitimit të boronicës. Në mënyrë të ngjashme, ndryshimet klimatike, paqëndrueshmëria në çmim dhe konkurrenca në rritje po shkaktojnë gjithashtu shqetësim. Komisioni ka kërkuar një pauzë të përkohshme njëvjeçare për taksën e boronicës, për t’i dhënë mundësi industrisë të rimëkëmbet.

2-Taksa e robotit

Taksa e robotëve është një taksë e Koresë së Jugut e zbatuar që nga viti 2017. Ajo ka ulur në mënyrë efektive avantazhet fiskale për investimet në robotikë, në përpjekje për të ngadalësuar humbjet e vendeve të punës të shkaktuara nga robotët në industri. Këto humbje të vendeve të punës nuk janë vetëm të dëmshme për punëtorët dhe familjet e tyre, por edhe për qeverinë në tërësi, duke ulur të ardhurat nga taksat, sepse, natyrisht, robotët nuk paguajnë taksa.

3-Taksa e gromësirës së lopës

Taksa e gromësirës së lopës ishte jetëshkurtër në Zelandën e Re, e propozuar fillimisht nga ish-kryeministrja Jacinda Ardern. Kjo u sugjerua kryesisht për të reduktuar emetimet e serrave si metani, për të cilin industria e bujqësisë zakonisht luan një rol të rëndësishëm. Megjithatë, ajo u kundërshtua shumë, për shkak se fermerët në Zelandën e Re tashmë ishin dukshëm më efikas ndaj karbonit sesa në shumicën e vendeve të tjera. Kritikët kanë theksuar gjithashtu se vendosja e më shumë taksave të emetimeve ndaj fermerëve pa një plan të qartë ose mjete vepruese se si t’i shkurtojnë ato ka të ngjarë të shkaktojë më shumë humbje të vendeve të punës, rritje të çmimeve të ushqimeve dhe ulje të të ardhurave nga eksporti.

4-Taksa e patatinave

Taksa hungareze e produkteve të shëndetit publik, e njohur në gjuhën e folur si taksa e patatinave, është një taksë për një shumëllojshmëri ushqimesh të padëshiruara me shumë kripë, sheqer dhe përbërës të tjerë që zakonisht konsiderohen të pashëndetshëm. Kjo u imponua në përpjekje për të inkurajuar popullatën drejt zgjedhjeve më të shëndetshme, si dhe për të reduktuar obezitetin tek adoleshentët. I miratuar në vitin 2011, ai vjen në formën e një akcize prej 4% për ushqimet dhe pijet e paketuara, duke përfshirë ëmbëlsirat, erëzat, pijet joalkoolike, patatet e skuqura dhe reçelrat e frutave.

Vende të tjera si Meksika gjithashtu kanë një taksë për ushqimin e padëshiruar, në këtë rast një taksë prej 8%, të zbatuar në vitin 2013 për artikujt përfshirë ëmbëlsirat, ushqimet e përpunuara me bazë drithëra, gjalpë arra dhe ushqime, të gjitha të klasifikuara si jo thelbësore. India, gjithashtu, ka një taksë të yndyrshme në disa shtete, duke përfshirë Kerala dhe Gujarat, të bartura për ushqime të tilla si burgerët dhe picat.

5-Taksa e emrit të foshnjës

Taksa suedeze e emrit të foshnjës është një taksë për emrat e çuditshëm të foshnjave, veçanërisht ata që janë dukshëm më të vështirë për t’u shqiptuar. Prindërit mund ta shohin veten që duhet të kollën rreth 770 dollarë (717,06 €) për këto lloj emrash. Disa emra si “Allah” dhe “Ikea” janë të ndaluar plotësisht, ndërsa emra të tjerë paksa të pazakontë si “Lego” dhe “Google” janë ende të pranuara. Emra të tillë si Veranda, Metallica dhe Superman nuk lejohen. Emrat e fëmijëve suedezë duhet të miratohen nga agjencia tatimore e vendit përpara se një fëmijë të mbushë ditëlindjen e tij të pestë. Disa vende të tjera kanë gjithashtu kufizime për emrat e foshnjave, me Japoninë dhe Francën që vendosin ligjin kundër emrave të turpshëm ose poshtërues, ndërsa Zelanda e Re ndalon përdorimin e çdo titulli zyrtar si emra.

6-Taksa e shkarkimit të tualetit

Taksa e shkarkimit të tualetit është një taksë e vendosur nga shteti amerikan i Maryland-it, për numrin e herëve që banorët lajnë tualetet, me paratë e mbledhura nga rregullorja që shkojnë për restaurimin e Gjirit Chesapeake, i cili ishte prekur keq nga një rritje e algave që jetonin jashtë fosforit dhe azotit. Zbatuar në 2004, fillimisht filloi me 30 dollarë (28 €), përpara se të dyfishohej në 2012. / tpz.al /

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco