Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët, tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Misteri/ UFO-t mund të jenë rezultat i një 'civilizimi të fshehtë' të avancuar mes nesh

Misteri/ UFO-t mund të jenë rezultat i një 'civilizimi të fshehtë' të avancuar mes nesh

16:01, 21/06/2024
A+ Aa A-

Shkencëtarët e Harvardit shprehen se misteri i UFO-ve mund të jetë rezultat i "qytetërimit të përparuar të fshehtë" që jeton në Tokë mes nesh, ndërsa zbulojnë se ku mund të ndodhen bazat e tyre sekrete.

Në një dokument kërkimor novator, dy shkencëtarë të Harvardit propozojnë që UFO-t mund të mos jenë vizitorë jashtëtokësorë, por më tepër rezultat i një qytetërimi të avancuar "kriptotokësor" që ka jetuar në Tokë gjatë gjithë kohës. Kjo hipotezë sugjeron se këto qenie mund të fshihen në rajone të paeksploruara të planetit tonë, si oqeanet e thella, nën tokë, apo edhe në anën e errët të hënës.

Studiuesit, dr. Michael Masters dhe Tim Lomas, parashtrojnë se Toka jonë e madhe dhe kryesisht e paeksploruar ofron shumë vende të mundshme fshehjeje për një qytetërim të tillë. Vende të dukshme përfshijnë "Trekëndëshin e Alaskës", i cili ka qenë një pikë e nxehtë për shikimet e UFO-ve dhe zhdukjet e pashpjegueshme, dhe strukturat prej guri të zhytura në brigjet e Yonaguni Jima-s në Japoni, që besohet nga disa se janë mbetje të një qytetërimi të lashtë.

Teoria e tyre, megjithëse jokonvencionale, mbështetet nga fakti se pjesë të mëdha të sipërfaqes dhe nëntokës së Tokës mbeten të paeksploruara. Për shembull, 80% e dyshemesë së oqeanit është e paeksploruar dhe rajone të gjera nëntokësore teorikisht mund të strehojnë forma të avancuara të jetës. Studiuesit theksojnë gjithashtu zonën e tranzicionit të mantelit, një shtresë e brendshme e Tokës që mund të mbajë potencialisht jetë për shkak të rezervuarëve të saj të ujit.

Studimi rishikon gjithashtu mundësinë e bazave të fshehura në Hënë, veçanërisht në anën e saj të errët, e cila mbetet kryesisht e paeksploruar. Pavarësisht se NASA hodhi poshtë disa teori, si për shembull "kulla e jashtëtokësorëve", potenciali për struktura të pazbuluara mbetet. Dr. Masters, i cili ka eksploruar më parë idenë se UFO-t mund të pilotohen nga njerëz që udhëtojnë në kohë, bashkëpunon me Lomas dhe Brendan Case nga Instituti për Shkenca Sociale Kuantitative të Harvardit për të mbrojtur një hetim serioz shkencor mbi hipotezën kriptotokësore. Ata argumentojnë se përulësia dhe mendjehapësia janë vendimtare, pasi kufijtë e njohurive tona nuk duhet të përjashtojnë eksplorimin e mundësive të tilla.

Ky kërkim synon të nxisë një dialog të ri dhe të inkurajojë komunitetin shkencor të marrë në konsideratë dhe të hetojë hipotezën kriptotokësore pa stigmën që shpesh lidhet me studimet për UFO-t.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco