Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

13:43, 21/06/2024
A+ Aa A-

Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat e forta dhe limitet e saj.

Inteligjenca Artificiale mund të jetë në gjendje  që të përdorë informacion për të bërë parashikime, por ajo nuk është e ndërgjegjshme për atë që po bën. Ajo nuk kupton as konceptet dhe as kontekstin, dhe mund të ngatërrohet edhe prej të dhënave të thjeshta, të cilat nuk do mund të ngatërronin as një 4-vjeçar.

Gabimet që bën Inteligjenca Artificiale na duken absurde ne, për shkak se ajo nuk e percepton dot botën ashtu si ne.

Ne njerëzit mendojmë në mënyrë fleksibël, kuptojmë konceptet e gjera dhe jemi në gjendje të fusim në kontekst, edhe rezultate apo situata nga më të papriturat.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco