Kap-Dwa, legjenda e një gjiganti 3.7 metra dhe me dy koka

Kap-Dwa, legjenda e një gjiganti 3.7 metra dhe me dy koka

12:29, 21/06/2024
A+ Aa A-

A keni dëgjuar ndonjëherë për gjigantin legjendar me dy koka, Kap Dwa? Kjo krijesë mitike thuhet se ka ardhur nga Azia Juglindore. Ishte 3.7 metra i gjatë me një peshë prej mbi 453 kg. Për shekuj me radhë, tregimet e këtij gjiganti me dy koka janë përcjellë nga brezi në brez.

Po cila është e vërteta pas kësaj krijese misterioze? Pavarësisht origjinës së saj ende enigmatike, kjo krijesë pretendohet është parë në vende të ndryshme në të gjithë rajonin, përfshirë Ngushticat Sunda dhe Malaka. Dhe ajo që e dallon nga krijesat e tjera mitike, është niveli i i inteligjencës dhe roli i mundshëm si një mbrojtës i jetës së marinarëve në det.

Besohet se ai kishte një ngjyrë unike. Disa raporte flasin për ngjyrë kafe me një nuancë të errët, ndërsa të tjerë thonë se ishte i zi. Po ashtu, pretendohet se 2 kokat e tij ishin shumë të dallueshme. Po ashtu gjiganti kishte 4 këmbë, secila shumë muskuloze dhe e fuqishme, duke i dhënë mundësi Kap Dwa të ecte shpejt dhe në distanca të mëdha.

Goja e madhe dhe me dhëmbë të mprehtë, i jepte një pamje të frikshme që mund të tmerrontesulmuesit e mundshëm. Po ashtu thuhej se sytë e tij përflakeshin kur ai zemërohej apo emocionohej, ndërsa disa raporte thonë se mund të ulërinte mjaftueshëm sa të shkaktontedridhjen e ndërtesave përreth.

Për më tepër, lëkura e tij ishte aq e ashpër saqë nuk shpohej nga shigjetat e qëlluara në të nga gjuetarët. Legjendat mbi Kap Dwa, janë përcjellë nëpër kultura të ndryshme për shekuj. Në disa histori, thuhet se gjiganti i mbronte marinarët nga rreziku gjatë lundrimit në det.

Ndërsa në të tjera ai përshkruhet si një forcë shkatërruese. Po ashtu Kap Dwa është përdorur gjithashtu si simbol i forcës dhe fuqisë në shumë kultura të ndryshme. Në Japoni, krijesa shihet si një hyjni mbrojtëse, dhe disa njerëz madje kryejnë rituale për ta “qetësuar” atë.

Në Kore, ai besohet të jetë një mishërim i drejtësisë dhe së vërtetës, që mbron nga gënjeshtrat dhe mashtrimet. Në Tajlandë, Kap Dwa shihet si një shpirt i fuqishëm që u sjell fat dhe bollëk atyre që e nderojnë siç duhet. Legjenda e Kap Dwa është bërë popullore në të gjithë globin. Kjo krijesë është shfaqur në libra, filma, video lojëra, vepra arti dhe forma të tjera argëtimi.

Por çfarë dëshmie ka për ekzistencën e këtij gjiganti me dy koka? A ka ndonjë provë shkencore ose anekdotike për të mbështetur ekzistencën e tij? Edhe pse nuk është gjetur asnjë provë fizike e Kap Dwa, shumë njerëz besojnë se ai nuk është gjë tjetër veçse një mit apo legjendë.

Megjithatë, ka pasur disa zbulime që mund të tregojnë për ekzistencën e një krijese të tillë. Në vitin 2016, arkeologët zbuluan në Malajzi gdhendje në gurë që përshkruanin një gjigant me dy koka dhe 3.7 metra të gjatë, dhe që dukej se mbante një pemë të madhe. Kjo u pa nga disa si një provë se kjo krijesë ka ekzistuar në kohët e lashta.

Ndërkohë për Kap Dwa ka pasur edhe disa referenca historike. Për shembull, eksploruesi kinez i shekullit XVI-të Ma Huan, shkroi për takimin e tij me një “krijesë gjigante me 2koka” në udhëtimet e tij nëpër Azinë Juglindore.

Edhe italiani Marko Polo pretendon se ka parë një krijesë të tillë gjatë udhëtimeve të tij në Kinë në librin “Udhëtimet e Marko Polos” të vitit 1271. Këto rrëfime sugjerojnë se ky gjigant i çuditshëm me 2 koka, mund të ketë ekzistuar ekzistuar vërtet në kohët e lashta.

Përgjatë shekujve, ka pasur raporte të shumta nga marinarë që pretendojnë se e kanë parë këtë krijesë kur udhëtonin në det. Në 1717, kapiteni Uilliam Mur raportoi se kishte parë “një bishë të zezë monstruoze me dy koka” pranë ishullit Mauritius në brigjet e Afrikës.

Detarë të tjerë kanë raportuar pamje të ngjashme me kalimin e kohës, por për shkak të mungesës së provave fotografike ose mbetjeve fizike, këto pretendime mbeten të paverifikuara. Por çfarë mund ta shpjegojë se pse mund të ketë ekzistuar vërtet një gjigant i tillë?

Disa teori ia atribuojnë ekzistencën e tij të mundshme mutacioneve gjenetike të shkaktuara nga faktorë mjedisorë si rrezatimi ose disa kimikate të pranishme brenda ekosistemeve, ku krijesa si minjtë ekspozohen për periudha të gjata kohore. Të tjerë besojnë se këto krijesa janë formuar nga forca të mbinatyrshme, të cilat janë përtej të kuptuarit tonë. Ndërsa të tjerë akoma këmbëngulin në faktin se ky gjigant është thjesht një mit, pa asnjë bazë në realitet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco