Pluhuri i Saharasë/ Ndikimi në energjinë diellore

Pluhuri i Saharasë/ Ndikimi në energjinë diellore

21:32, 19/06/2024
A+ Aa A-

Çështja e pluhurit të Saharasë që po godet prodhimin e energjisë diellore është bërë më e përfolura sidomos pasi Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike Copernicus zbuloi se maji i vitit 2024 ishte më i ngrohti i regjistruar, me temperatura 0.65 gradë Celsius mbi mesataren 1991-2020.

Është muaji i 12-të me radhë që dëshmojmë temperaturat më të ngrohta për muajin përkatës. Në maj 2024, pamë mot ekstrem në shumë zona. Përmbytjet në Brazil shpërngulën më shumë se gjysmë milioni njerëz, rajoni Delhi i Indisë goditi një rekord të ri mujor prej 49.9 gradë Celsius dhe Finlanda lëshoi ​​një paralajmërim për valë të nxehti pasi goditi 27 gradë Celsius.

 

Në Europë, reshjet e dendura të shiut çuan në përmbytje në Gjermaninë jugperëndimore, Belgjikë dhe Italinë veriore. Pluhuri Saharian është më i njohur në Europë për ngjyrosjen e qiellit në portokalli, duke reduktuar cilësinë e ajrit dhe duke lënë një shtresë të imët pluhuri nëpër çatitë dhe makinat. Megjithatë, ajo gjithashtu është përgjegjëse për një çështje në rritje, të ashtuquajturën ‘ndotje’ e qelizave diellore.

Marsi i vitit 2022 ishte një ngjarje ekstreme, por edhe sasi të vogla pluhuri mund të zvogëlojnë rrezet e diellit që arrijnë në qelizat diellore me 15%, dhe me rritjen e shpejtë të energjisë diellore në Europë, humbjet nga ndotja mund të arrijnë në miliarda euro në vit. Disa shkencëtarë përqendrohen në zhvillimin e veshjeve rezistente ndaj pluhurit, ndërsa të tjerë hetojnë se si sillet pluhuri sipas kushteve të motit më të ngrohtë ose më të ftohtë, më të thatë ose më të lagësht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco