Një monolit misterioz shfaqet në shkretëtirën e Nevadës

Një monolit misterioz shfaqet në shkretëtirën e Nevadës

14:11, 19/06/2024
A+ Aa A-

Një monolit misterioz është shfaqur në shkretëtirën e Nevadës gjatë fundjavës, duke ndezur spekulime se çfarë mund të jetë dhe kush qëndron pas tij.

Struktura u pa nga Departamenti i Policisë së Las Vegasit, i cili tha se e pa atë gjatë një misioni kërkim-shpëtimi në veri të Luginës së Las Vegas.

“Ne shohim shumë gjëra të çuditshme … por shikoni këtë!” ka postuar policia në rrjetet sociale.

Monoliti është i ngjashëm me monolitet e tjera të ngjashme të çuditshme që u shfaqën në mbarë globin në vitin 2020. Struktura e gjatë, drejtkëndore, reflektuese u pa pranë Gass Peak, një zonë shëtitjeje në shkretëtirën e Nevadës vetëm rreth një orë në veri të Las Vegasit. Në fotot e publikuara nga policia në rrjetet sociale, monoliti dukej i vendosur në një terren paksa të thyer.

“Si erdhi atje lart?” pyeti Departamenti i Policisë së Las Vegasit në rrjetet sociale.

Monoliti ka disa ngjashmëri me ato të paraqitura në “2001: A Space Odyssey”, një film i vitit 1968 me regji të Stanley Kubrick. Monolite të zeza të krijuara nga një specie aliene e paparë shfaqen në filmin klasik, i cili bazohet në shkrimin e romancierit Arthur C Clarke.

Monolitë të ngjashëm me atë në Nevada u shfaqën në vende të ndryshme në mbarë botën rreth katër vjet më parë, duke përfshirë një në shkretëtirën e Jutës.

Ai i la autoritetet lokale të hutuara pasi u zbulua nga një pilot helikopteri që fluturonte në nëntor 2020. Një tjetër u gjet në Rumani afërsisht në të njëjtën kohë, si dhe një në Kaliforni dhe në ishullin Wight në Kanalin Anglez. Më pas u ngritën spekulime se kush mund të qëndrojë pas tyre. Por nuk u zbulua kurrë se kush ishte pas tyre.

Një tjetër monolit u shfaq kohët e fundit në një majë kodre në Uells në mars. Vëzhguesit thanë se skulptura dukej në nivel të përsosur, por nuk ofronte të dhëna se kush mund ta kishte vendosur atë atje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco