Lajmi i fundit

LIVE/ Reforma zgjedhore, diskutime në komisionin e ligjeve

Pse jemi të magjepsur pas vrasësve serialë?

Pse jemi të magjepsur pas vrasësve serialë?

12:10, 17/06/2024
A+ Aa A-

Shumë dëgjues të podkastit The Moth mund të kenë gjetur të përbashkëta me tregimtarin, pasi ai tha se ishte një student i vetmuar në Wisconsin në vitet 1980. Ai frekuentonte një bar ku admironte nga distanca një klient të ri biond.

Tregimtari shikonte javë pas jave teksa fiksimi i tij fliste me burra të tjerë dhe shpesh largohej me ta. Ai u përpoq të ndryshonte pamjen e tij, por nuk tërhoqi kurrë vëmendjen e klientit. Vite më vonë, ai e njohu fiksimin e tij në një transmetim lajmesh. Njeriu që kishte dëshiruar të takonte ishte vrasësi serial Jeffrey Dahmer. Dhe klientët e tjerë që ai kishte marrë në shtëpi nuk ishin të dashur, por viktima.

Historia mahniti dëgjuesit dhe mori përgjigje në forumet e rrjeteve sociale dhe komentet e gazetave. Ishte një pjesë e një magjepsjeje kulturore më të madhe dhe të vazhdueshme pas vrasësve serialë. Ka muze, podkaste, libra dhe takime për njerëzit e interesuar në historitë e vrasësve serialë, si realë ashtu edhe imagjinarë.

Kjo magjepsje kulturore po rritet dhe shkencëtarët socialë e shohin të lidhur me peizazhin tonë në ndryshim të mediave. Ata gjithashtu e shohin atë si një pasqyrë në ankthet tona kolektive për botën përreth nesh. Magjepsja jonë pas vrasësve serial është më pak për ta dhe më shumë për ne.

Reflektimi i ankthit 

Mediat që flasin për vrasësit serialë përshtaten në një tendencë më të madhe në përmbajtjen horror. Mediat kryesore të horrorit - duke përfshirë filmat, televizionet, podkastet dhe blogjet, paraqesin histori të frikshme brenda një konteksti që shqetëson audiencën. Përdorimi i anktheve kolektive është një mënyrë për të arritur dhe trembur një shumëllojshmëri të gjerë njerëzish. Filmi i vitit 1982, Poltergeist, për shembull, është konsideruar prej kohësh një reflektim i ndryshimit të dinamikës së familjes në Amerikën periferike, pasi çiftet u divorcuan dhe më shumë gra hynë në fuqinë punëtore. Sulmi i mbinatyrshëm vjen brenda shtëpisë së viktimave dhe, në alarm, nëna e familjes duhet të futet në një dimension fantazmë për të shpëtuar fëmijën e saj më të vogël.

Historitë e vrasësve serialë përshtaten me këtë lloj media horror që reflekton ankthin. Vrasësit serialë të vërtetë dhe të trilluar, shihen si përbindësha njerëzorë. Ata jetojnë mes nesh si njerëz, por kryejnë krime brutale siç e imagjinojmë një përbindësh. John Wayne Gacy, për shembull, jetonte në një periferi të Çikagos dhe bënte një jetë në dukje normale. Ai kishte një shtëpi, vishej si kloun për festa dhe merrte pjesë në politikë. Ai gjithashtu vrau brutalisht të paktën 33 burra dhe djem dhe fshehu mbetjet e tyre në pronën e tij.

Shmangia e frikës

Audiencat mund të tërhiqen nga historitë e vrasësve serialë, por ata zakonisht nuk e admirojnë vrasësin. Vrasësit serialë nuk shihen si antiheronj, motivet ose veprimet e të cilëve mbështeten nga audienca. Përkundrazi, vrasësit serialë fyhen nga audienca. Në këtë kuptim, ne na pëlqen t'i urrejmë, por mënyra se si duam t'i urrejmë vrasësit serialë ndryshon nga ankthet tona kulturore.

Studiuesit e medias kanë zbuluar se ndërsa audienca në Mbretërinë e Bashkuar është më e interesuar për historitë për viktimat, audienca në SHBA fokusohet te vrasësi serial si person. Përpjekja për të kuptuar sfondin psikologjik të një vrasësi serial është pjesë e asaj që disa studiues e shohin si një "kulturë plage", në të cilën ne analizojmë nga afër traumat e njerëzve të tjerë. Motivimet për kulturën e plagëve evoluojnë me frikën dhe ankthet tona kolektive, të cilat shpesh lidhen me ngjarje jashtë kontrollit tonë.

Sulmet terroriste të 11 Shtatorit, për shembull, janë identifikuar nga studiuesit si fillimi i rritjes së përmbajtjeve të lidhura me vrasës serialë. Pjesa më e madhe e përmbajtjes është fokusuar në të kuptuarit e vrasësit serial si person dhe vjen në një kohë kur njerëzit po përpiqen të kuptojnë atë që duket si sulme të rastësishme dhe të dhunshme.

Edhe pse tregimet përqendrohen te vrasësi serial, magjepsja e audiencës është më pak pas përbindëshit në fjalë dhe më shumë pas arsyes pse kemi frikë nga përbindëshi. Pas 11 Shtatorit, përmbajtja mediatike e përqendruar te vrasësit serial meshkuj të bardhë u rrit dhe disa studiues e shohin këtë si një mënyrë që njerëzit të shmangin frikën e tyre ndaj terrorizmit vendas.

Vrasësit serial përshtaten natyrshëm në përmbajtjen televizive seriale në të cilën çdo episod duhet të prezantojë dhe të zgjidhë një histori të re. Me shumë njerëz të përfshirë në përmbajtjen e vrasësve serialë, prodhimi mediatik i këtyre tregimeve është rritur ndjeshëm. Në këtë kuptim, njerëzit përshtaten me përmbajtjen e vrasësve serialë, sepse ajo është e disponueshme në mënyra që nuk ishte në të kaluarën.

Megjithatë, krijuesit e mediave duhet të jenë të kujdesshëm ndaj reagimeve. Audienca nuk dëshiron t'i shohë të lavdëruar vrasësit serialë dhe përmbajtja e fundit është kritikuar shumë. Filmi biografik i Netflix i vitit 2019 për vrasësin serial Ted Bundy Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, u dënua për magjepsjen pas Bundy-it. Dhe në vitin 2021, një kritik kritikoi filmin biografik Hulu's Bundy, American Boogeyman, për mjegullimin e viktimave dhe shkroi se nuk kishte "asnjë arsye tokësore për ekzistencën e këtij filmi"./Discovermagazine - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco