Lajmi i fundit

LIVE/ Reforma zgjedhore, diskutime në komisionin e ligjeve

Neftisi, perëndesha egjiptiane e natës dhe mbrojtësja e të vdekurve

Neftisi, perëndesha egjiptiane e natës dhe mbrojtësja e të vdekurve

10:35, 17/06/2024
A+ Aa A-

Ndoshta një nga hyjnitë më misterioze dhe bishtnuese të panteonit të lashtë egjiptian, Neftisi njihej si perëndesha hije e natës, e vdekjes dhe e kalbjes. Ajo ishte motra e errët e Isisit, gruaja e Sethit, nëna e Anubisit dhe një anëtare e Ennead-it të Madh të nëntë, perëndive të para, atyre që mbretëruan.

Image

Ashtu si shumë perëndesha, ajo ishte me bukuri të rrallë, e shfaqur shpesh me krahë madhështorë, duke simbolizuar marrëdhënien e saj me skifterin ose qiftin dhe natyrën e saj mbrojtëse.

Emri i saj i vërtetë ishte Nebthwt, i përfaqësuar në kurorën që mbante sipër kokës, shtëpinë dhe shportën.

Këto simbole hieroglifike përkthehen si "Zonja e shtëpisë", ose më e përshtatshme, "Zonja e tempullit". Si e tillë, imazhi i saj mund të gjendet në vendet e shenjta, të gdhendura në shtyllat që mbrojnë shenjtëroren e brendshme. Ajo ishte gjithashtu mbrojtëse e trupit, e portretizuar së bashku me motrën e saj në varre dhe në sarkofagë. Së bashku, ata shpesh përshkruheshin si roje të kokës dhe këmbëve, duke qëndruar në të dy skajet e një varri funerali. Si të kundërta komplementare, ata të dy siguroheshin që për të vdekurit do të mbaje zi dhe jeta e tyre e përtejme do të ishte e suksesshme.

Një dramë magjepsëse familjare

Image

Si një perëndeshë e gjeneratës së katërt, Neftisi lindi nga qielli, Nuti, dhe toka, Gebi. Krahas saj ishin Osirisi, Seth, Isisi dhe Horus plak. Osirisi sundoi mbi Egjiptin me gruan e tij, Isisin, dhe Sethi u martua me Neftisin. Megjithatë, nuk ishte një martesë ideale. Fundja, Sethi ishte perëndia e kaosit dhe stuhive, veprimet e pamenduara të të cilit shkaktojnë dëme të pariparueshme. Me sa duket, martesa e tyre nuk u realizua kurrë, pasi Plutarku i referohet gruas së Tifonit (Sethit) si, "një imitim i një gruaje", shterpë dhe jopjellore si shkretëtira.

Megjithatë, Neftisi arriti të gjente ngrohtësi dhe adhurim me motrën e saj, Isisin dhe Osirisin. Të tre jetonin bashkë, duke pasur një lidhje jashtëzakonisht të ngushtë. Megjithatë, kjo lidhje përfundimisht do të vihej në provë kur Neftisi vepronte nga dëshira e çmendur. Siç tregon historia, ajo e dehu Osirisin dhe e joshi. Duke qenë se motrat kishin një ngjashmëri të jashtëzakonshme, gjendja e tij e dehur e bëri të besonte se po flinte me gruan e tij. Isisi u shkatërrua dhe për t'i bërë gjërat më keq, Neftisi mbeti shtatzënë.

Image

Shtatzënia iu fsheh Sethit, dhe për një arsye të mirë. Kur erdhi koha për të lindur, Neftisi, nga turpi dhe frika, me trishtim e braktisi djalin e saj. Për fat të mirë, Isisi u përplas me të ndërsa ndiqte intuitivisht udhëzimet e çakejve dhe qenve të tjerë të egër. Duke e shpëtuar atë nga një vdekje e parakohshme, ajo u bë kujdestare e tij, duke e rritur si të sajin. Më vonë ai do të bëhej zoti i të vdekurve, Anubisi. Neftisi e shpërbleu të motrën për bujarinë e saj duke ushqyer foshnjën Horus, djalin e Isisit dhe perëndinë e mbretërve.

Për të shtuar më shumë melodramë, Sethi dhe Osirisi ishin vazhdimisht në mosmarrëveshje. Sethi, me gjithë indinjatën dhe zilinë e tij, e mashtroi Osirisin që të futej në një kuti, të cilën më pas e mbylli dhe e hodhi në Nil, duke e lënë Osirisin për të vdekur. Isisi e mori trupin e tij dhe i kërkoi Neftisit ta ruante ndërsa ajo mblidhte furnizimet e nevojshme për ringjalljen.

Me gjithë përpjekjet e saj, ajo dështoi në mbrojtjen e Osirisit. Sethi e copëtoi trupin e tij të pajetë, duke i shpërndarë eshtrat e tij nëpër Egjipt. Duke dalë kundër burrit të saj, Neftis u zotua të bënte gjithçka në fuqinë e saj për ata që donte vërtet. Ajo kurrë nuk u lëkund kur e ndihmoi Isisin të gjente Osirisin dhe ta kthente; por dëmi ishte bërë, Osirisi në fund sundoi botën e krimit. Djali i tij, Horusi, sundoi të gjallët, sigurisht jo pa kundërshtim nga Sethi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco