Hekurudha trans-siberiane, floriri brenda Tokës dhe fakte të tjera historike

Hekurudha trans-siberiane, floriri brenda Tokës dhe fakte të tjera historike

10:11, 29/05/2024
A+ Aa A-

Një udhëtim me një drejtim në Hekurudhën Trans-Siberiane, shoqërohet me kalimin e 3901 urave

Hekurudha Trans-Siberiane, është jo vetëm hekurudha më e gjatë në Rusi, por edhe më e gjata në botë. Udhëtimi në të zgjat plot 7 ditë, gjatë së cilës pasagjerët kalojnë nëpër 8 zona të ndryshme kohore dhe kalojnë jo pak por 3901 ura.

Në brendësi të Tokës ka aq shumë ar, sa mund të mbulohet e gjithë sipërfaqja e planetit

Duket se planeti ynë përmban një sasi shumë të madhe të një metali të çmuar siç është ari. Por sipas Discover Magazine, problemi është se 99 për qind e tij gjendet në bërthamën e Tokës. Po sa ar ka atje? Mjaftueshëm për të veshur të gjithë sipërfaqen e Tokës me një shtresë me trashësi 47 cm.

Qeniet njerëzore mund të përdorin vetëm një pjesë të vogël të ujit që ka Toka

Në shkollë na është mësuar se 71 për qind e sipërfaqes së planetit është e mbuluar nga uji. Ndërsa kjo është e vërtetë, sipas National Geographic njerëzit mund të përdorin vetëm 0.007 për qind të atij uji. Kjo sepse vetëm rreth 2.5 për qind e ujit të Tokës është ujë i ëmbël dhe mund të mbërrihet vetëm tek 1 për qind e tij. Pjesa tjetër ndodhet tek akullnajat dhe fushat e dëborës.

Njerëzit pinin dikur arsenik për të përmirësuar pamjen e lëkurës së tyre

Ju ndoshta mund të keni dëgjuar se një pjesë e madhe e produkteve kozmetike të preferuara nga mbretëresha Viktoria e Britanisë së Madhe ishin të mbushura me arsenik. Në fakt, në atë kohë gjërat kanë qenë edhe më keq. Sepse në fund të shekullit XIX në treg kishte produkte për lëkurën me arsenik, të prodhuara nga dr.Xhejms P.Kembëll. Ai pretendonte se produktet e tij zhduknin njollat, pikat e zeza dhe “shpërfytyrimet e tjera të fytyrës”.

Personi i parë që hyri në SHBA përmes Ellis Island ishte një vajzë 15-vjeçare nga Irlanda

Më 1 janar 1892, Eni Mur ishte pasagjerja e parë që zbarkoi në Ellis Island në ditën e hapjes së saj si një pikë kufitare. Ajo kishte udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara me dy vëllezërit e saj më të vegjël në bordin e anijes “SS Nevada”, pasi u nis nga Kuinstauni, Irlandë (sot Kobh). Një fakt tjetër mbresëlënës? Dita më e ngarkuar e punës në Ellis Island ishte 17 prilli i vitit 1907.

Japonia ka një makinë shitëse për çdo 40 persona

Japonia mendohet të jetë vendi me dendësisë më të madhe të makinerive shitëse në botë, me 1 të tillë për çdo 40 banorë. Ndërsa shumica shesin lloje të ndryshme pijesh, të tjerat tregtojnë akullore, makarona por edhe kamera.

Disa kërpudha krijojnë insekte-zombi, të cilave pastaj u kontrollojnë mendjen

Kërpudhat tropikale Ophiocordyceps, infektojnë sistemin nervor qendror të milingonave. Pasi depërtojnë në trupin e një insekti për 9 ditë, ato vendosin plotësisht nën kontroll lëvizjet e bujtësit. Sipas National Geographic, kërpudha e detyron milingonën të ngjitet në pemë, pastaj të pësojë konvulsione dhe të bjerë poshtë në tokën e ftohtë dhe të lagësht, ku lulëzojnë kërpudhat. Më pas kërpudhat presin deri në mesditë për ta detyruar milingonën të kafshojë një gjethe dhe të presin vdekjen e ngadaltë.

Portokallet e para nuk ishin ngjyrë portokalli

Portokallet origjinale nga Azia Juglindore ishin një hibrid midis mandarinës dhe pomelos, dhe në të vërtetë ato kishin ngjyrë jeshile. Në fakt, portokallet në rajonet më të ngrohta, si Vietnami dhe Tajlanda, mbeten ende sot të gjelbra gjatë fazës së pjekjes. Pra nëse keni pyetur ndonjëherë veten cila “portokalli” u shfaq e para, ngjyra apo fruti, tani e keni përgjigjen. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco