Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

10:10, 29/05/2024
A+ Aa A-

Toka mund të goditet nga një stuhi tjetër e fuqishme diellore këtë javë, që parashikohet të shkaktojë ndërprerje të komunikimit dhe shfaqje të pabesueshme të dritës veriore.

Në fillim të këtij muaji, dielli lëshoi ​​rrymat më të fuqishme të plazmës, të njohura si nxjerrjet e masës koronare (CME), në 20 vjet, duke shkaktuar ndërprerje të komunikimit në mbarë botën.

‘Njolla’ diellore që shkaktoi kaosin është kthyer prapa dhe ka lëshuar një shpërthim të fuqishëm drejt rajonit të Tokës të hënën.

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) ka njoftuar se ekziston një shans prej 60 për qind për ndërprerje të komunikimit gjatë gjithë pjesës tjetër të javës.

NOAA paralajmëroi për ​​një orë stuhie të fortë gjeomagnetike më 11 maj, kur e njëjta njollë dielli po godiste planetin tonë me dhjetëra rryma plazme energjike.

Një stuhi diellore ose gjeomagnetike është një shqetësim i madh i magnetosferës së Tokës – zona rreth Tokës e kontrolluar nga fusha magnetike e planetit.

Alarmi i NOAA ishte i pari i dhënë që nga viti 2005, kur Toka u godit me dozën më të lartë të rrezatimit në një gjysmë shekulli.

Ngjarja e pazakontë në fillim të këtij muaji ndërpreu GPS-në, rrjetet e energjisë, pajisjet bujqësore dhe satelitët në orbitë – dhe ekspertët po monitorojnë shpërthimin e së hënës në përgatitje të të njëjtave çështje.

Njolla diellore, e emërtuar AR3664, ka lëshuar 17 ndezje këtë javë, por më e forta ka tërhequr vëmendjen në mbarë botën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco