Udhëheqësit më famëkeq që kanë sunduar botën e krimit

Udhëheqësit më famëkeq që kanë sunduar botën e krimit

14:03, 27/05/2024
A+ Aa A-

Mafia është një nga aspektet më magjepsëse dhe të popullarizuara të krimit të organizuar. Kur dikush imagjinon një shef ekipi, imagjinon një burrë të veshur bukur me një puro dhe një armë zjarri. Figura të shumta famëkeqe kanë trashëgimi të vazhdueshme.

Al Capone

Image

Al Capone, "Njeriu me shenjë" origjinal, sundoi rrugët e Çikagos gjatë epokës së Prohibicionit në vitet 1920. Ai ishte dikush i gatshëm të përdorte dhunën për të përmbushur qëllimet e tij dhe Masakra famëkeqe e Ditës së Shën Valentinit e vitit 1929 e forcoi statusin e tij.

John Gotti

Image

I quajtur "Teflon Don" për aftësinë e tij të çuditshme për shmangien e pasojave ligjore, Gotti doli i padëmtuar nga gjykimet e shumta të profilit të lartë, duke përfshirë ato që e akuzonin atë për vrasje dhe sjellje të pahijshme. Megjithatë, fati i Gotti-t u zbeh në vitin 1992, duke kulmuar me dënimin e tij për vrasje, shantazh dhe shumë vepra të tjera.

Lucky Luciano

Image

Luciano u tërhoq me shpejtësi drejt një jete krimesh, duke krijuar një vend brenda rrjetit italo-amerikan. I nderuar si arkitekti i sindikatës moderne të strukturuar, ai revolucionarizoi tokën mafioze duke krijuar një komision kombëtar për të mbikëqyrur të gjitha operacionet mafioze në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Meyer Lanksy

Image

I lindur në vitin 1902, Meyer Lansky u ngatërrua në një sindikatë të organizuar që në moshë të re. Falë intelektit të tij të mprehtë dhe mendjemprehtësisë për biznes, ai u shfaq si një figurë kryesore në formimin e Sindikatës Kombëtare të Krimit. Përtej mbretërisë së fshehtë të paligjshmërisë, Lansky shfaqi gjithashtu një anë filantropike.

Carlo Gambino

Image

A e dini se personazhi ikonë titullar i filmit më të njohur të mafias mori frymëzim nga një burrë gjatë epokës së artë të Cosa Nostra-s? Ai burrë ishte Carlo Gambino, Doni origjinal i një prej Pesë Familjeve gjatë krijimit të tyre në New York City.

Vito Genovese

Image

Vito Genovese vdiq pas hekurave në vitin 1969 në moshën 71-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi si një nga mafiozët më të fuqishëm dhe më të frikshëm. Gjatë kohës së tij, ai ishte pjesë e disa aktiviteteve të paligjshme, duke përfshirë lojërat e fatit, huamarrjen dhe zhvatjen.

Benjamin "Bugsy" Siegal

Image

Benjamin "Bugsy" Siegal mori emrin e tij për shkak të reputacionit të tij si "i çmendur si një çimkë", i karakterizuar nga temperamente të paqëndrueshme dhe shpërthime të vazhdueshme dhune. Një nga aktivitetet e tij më famëkeqe u shpalos në vitin 1931 me vrasjen e Joe "The Boss" Masseria-s.

Tony Accardo

Image

Djalë i një këpucari italian, përpjekjet e hershme të Tony Accardo-s për një punësim legjitim përfshinte qëndrimet si një djalosh transportues lulesh dhe një nëpunës ushqimore. Së shpejti, besnikëria e tij u zhvendos në Circus Café Gang, veçanërisht te Al Capone kur ai operoi si vrasës me pagesë përpara se të bëhej truproja i tij.

Frank Costello

Image

Deri në vdekjen e tij nga shkaqe natyrore në vitin 1973, Frank Costello vazhdoi të ishte i përfshirë në botën e krimit. Ai emigroi në SHBA në 1895 dhe hyri me shpejtësi në Bandën Five Points të Lower Manhattan. Ngjitja e tij në pushtet ishte për shkak të lidhjeve të tij me kontrabanduesit e rumit irlandez të udhëhequr nga Bill Dwyer.

Joe Bonanno

Image

Ndryshe nga homologët e tij, Joe Bonanno iu shmang veshjeve të ndezura dhe takimeve luksoze. Ai preferonte t'i orkestronte punët e tij kriminale nga komoditeti i shtëpisë së tij, ku me sa duket i trajtonte mysafirët me biftek dhe makarona të bëra vetë. Çuditërisht, Bonanno i problemet ligjore për pjesën më të madhe të jetës së tij, duke u përballur me arrestimin e tij të parë në moshën 75-vjeçare.

Joe Colombo

Image

Joe Colombo kishte lidhje të rëndësishme me grupin amerikan, veçanërisht përfshirjen e tij aktive në familjen Profaci gjatë viteve 1960. Në vitin 1971, ai ra viktimë e një atentati, duke marrë një plagë me armë zjarri në kokë, pas së cilës mbeti i paralizuar përgjithmonë dhe në gjendje kome deri në vdekje.

Albert Anastasia

Image

Saga e Albert Anastasias është e egër dhe e frikshme, dhe ai ka një rol kyç në ekzekutimin e Guiseppe Masseria-s. Ai ka edhe një karrierë pjellore ushtarake. Ai u regjistrua në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe shërbeu deri në vitin 1944 në Nju Jork. Shërbimi i dha atij shtetësinë dhe një lirim tërë nder.

Vincent Gigante

Image

Gjatë gjithë viteve 1960 dhe 1970, Vincent Gigante ngjiti në mënyrë të qëndrueshme shkallët, duke arritur përfundimisht pozicionin e shefit brenda familjes së tij. Ai mbajti kontrollin e pushtetit derisa fitoi zyrtarisht titullin e liderit më me ndikim të krimit amerikan në vitin 1992.

James "Whitey" Bulger

Image

Një anëtar i shquar i klanit irlandez në Boston nga vitet 1950 deri në fillim të viteve 2000, pa e ditur bashkëpunëtorët e tij, James Bulger, mori rolin e një informatori të FBI-së në vitin 1974. Pas disa qëndrimeve në burgun federal, ai bashkëpunoi me agjentin e FBI-së John Connolly për të shkatërruar rrjetin italian.

Matthew Madonna

Image

Ngatërrimi i Mathew Madonna-s me ligjin daton që nga viti 1959, kur ai u arrestua për pak kohë për akuzat e drogës, duke çuar në një takim me Nicky Barnes. Ai orkestroi një skemë të madhe shantazhi dhe u angazhua në ndërmarrje të ndryshme kriminale, duke gjeneruar rreth 400 milionë dollarë të ardhura./Shebudgets - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco