Lajmi i fundit

LIVE/ Protesta e dymbëdhjetë para bashkisë Tiranë për largimin e Veliaj

Pesë artefakte të pashpjegueshme që i kanë hutuar arkeologët

Pesë artefakte të pashpjegueshme që i kanë hutuar arkeologët

10:48, 20/05/2024
A+ Aa A-

Arkeologët vazhdimisht bëjnë zbulime që na bëjnë të kuptojmë të kaluarën tonë. Megjithatë, disa artefakte janë thuajse të pashpjegueshme, duke ndezur teori dhe spekulime të mëdha. Këtu janë pesë objekte të tilla misterioze:

Topi i gdhendur

Topi i gdhendur, një sferë prej 531g prej guri, daton mbi 5000 vjet më parë në Skocinë neolitike. I zbuluar në vitin 1860, ky top i gdhendur në mënyrë të ndërlikuar është një nga rreth 430 gurët e ngjashëm të gjetur përgjatë bregut lindor të Skocisë. Pavarësisht teorive të shumta, duke përfshirë përdorimin e tij si armë e statusit të lartë, qëllimi i tij i vërtetë mbetet i panjohur. Dr. Chris Stewart-Moffitt nga Universiteti i Aberdinit sugjeron se topat mund të kenë pasur kuptime simbolike të lidhura me shtëpitë dhe peizazhet, por nuk ka asnjë provë përfundimtare.

Mekanizmi i Antikiterës

I zbuluar në vitin 1900 në një anije të mbytur pranë Antikiterës në Greqi, mekanizmi i Antikiterës është një pajisje e lashtë greke që daton rreth viteve 60-70 para Krishtit. Kjo makinë llogaritëse komplekse astronomike, me ingranazhet dhe numrat e saj të ndërlikuar, mund të parashikonte lëvizjet qiellore me saktësi të jashtëzakonshme. Pavarësisht se e kuptojmë funksionin e saj, teknologjia e saj e përparuar mbetet një enigmë, duke sfiduar perceptimet tona për aftësitë e Greqisë së lashtë. Mungesa e artefakteve të ngjashme vetëm sa e thellon misterin.

Qypi me vrima

Qypi romak me vrima, një enë qeramike e mbushur me vrima, ka habitur ekspertët që kur u rimontua nga 180 pjesë në Muzeun e Arkeologjisë së Ontarios. Funksioni i tij mbetet një mister, me sugjerime që variojnë nga ruajtja e gjerëve të gjallë deri te përdorime të tjera të panjohura. Historia e zbulimit të qypit shton konfuzionin, pasi origjina dhe qëllimi i tij i saktë janë të pasigurta. Nuk janë gjetur objekte të ngjashme për të pasur një kontekst.

Dodekaedrat romake

Dodekaedrat romake, objekte bronzi dymbëdhjetëfaqëshe me vrima të madhësive të ndryshme në secilën anë dhe topa në qoshe, kanë habitur studiuesit. Të gjetura në të gjithë ish-Perandorinë Romake, duke përfshirë 33 në Britani, qëllimi i tyre nuk dihet. Pavarësisht teorive të shumta, si përdorimi si mjete ndihmëse për thurje ose pajisje astronomike, nuk ka asnjë provë përfundimtare. Arkeologia Lorena Hitchens thekson zhgënjimin e kësaj "lojë joproduktive hamendësimi", duke vënë në dukje mungesën e përshkrimeve romake ose teksteve për këto objekte.

Sferat e Dikuis

Sferat Dikuis, gurë të mëdhenj të rrumbullakët që gjenden në Deltën Dikuis dhe Isla del Caño të Kosta Rikës, janë sfera pothuajse të përsosura deri në gjashtë metra në diametër. Besohet se janë krijuar nga njerëzit e zhdukur Dikuis midis viteve 700 dhe 1530 pas Krishtit, qëllimi i tyre mbetet një mister. Pushtimi spanjoll fshiu njohuritë e kulturës Dikuise, duke mos lënë asnjë shënim apo legjendë. Edhe pse ato u krijuan nga skalitja e granitit, kuptimi dhe përdorimi i tyre i vërtetë humbet, duke nxitur teoritë rreth origjinës jashtëtokësore.

Këto artefakte ilustrojnë kufijtë e të kuptuarit tonë dhe joshjen ndaj mistereve të lashta, duke nxitur spekulime dhe duke frymëzuar kërkime shkencore dhe imagjinative.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco