Astronomët zbulojnë vrimën e zezë më masive yjore në Rrugën e Qumështit deri më sot

Astronomët zbulojnë vrimën e zezë më masive yjore në Rrugën e Qumështit deri më sot

11:39, 16/04/2024
A+ Aa A-

Astronomët kanë zbuluar vrimën e zezë më masive yjore në Rrugën e Qumështit deri më sot.

Vrima e zezë e sapo zbuluar është 33 herë më e madhe se Dielli dhe është 2000 vite dritë larg, raportoi Sky News.

Një vrimë e zezë yjore ose vrimë e zezë me masë yjore është një vrimë e zezë e formuar nga kolapsi gravitacional i një ylli, dhe ato që janë gjetur deri më tani në Rrugën e Qumështit kanë qenë rreth 10 herë më e madhe se Dielli.

Shkencëtarët nga misioni Gaia i Observatorit Jugor Evropian e vunë re vrimën e zezë pasi një yll u vëzhgua duke u “lëkundur” ndërsa rrotullohej rreth zonës, të quajtur Gaia BH3.

“Askush nuk priste të gjente një vrimë të zezë kaq të madhe afër, e cila nuk është zbuluar deri më tani”, tha Pasquale Panuzzo, një astronom në Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore në Observatorin në Paris.

Sipas tij, një zbulim i tillë ndodh një herë në jetën e një studiuesi.

Gaia BH3 është vrima e dytë e zezë më e afërt me Tokën dhe ndodhet në konstelacionin Shqiponja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco