17 dështimet e mëdha kur njerëzit dolën kundër natyrës

17 dështimet e mëdha kur njerëzit dolën kundër natyrës

11:02, 15/04/2024
A+ Aa A-

Natyra është si një enigmë komplekse, dhe ndonjëherë kur përpiqemi të rregullojmë një pjesë, katranosim një tjetër. Historia është plot me përpjekje tona për t'u treguar më të zgjuar se natyra, të cilat kanë pasur rezultate të kundërta. Le të hedhim një vështrim te 17 nga këto raste:

Ndjekja e bishtave të minjve në Hanoi

Kur autoritetet koloniale në Hanoi ofruan shpërblime për bishtat e minjve për të luftuar murtajën, ata nuk prisnin që qytetarët të mbarështonin minj për të marrë shpërblime, duke e përkeqësuar pa dashje vetë problemin që kërkonin të zgjidhnin.

Zjarri i pambarimtë i Centralias

Zjarri i minierës së qymyrit që digjet nën Centralia që nga viti 1962 është një kujtesë e zymtë se si keqmenaxhimi i mbetjeve industriale mund të çojë në fatkeqësi të pafundme. Është një zjarr që refuzon të thotë lamtumirë.

Futja e ketrave gri në Britani

Futja në Britani e ketrave gri nga Amerika e Veriut u shndërrua në një fiasko të jetës së egër, pasi këta të sapoardhur rezultuan më kompetitivë se ketrat e kuq vendas, duke tronditur ekosistemet lokale. Është një rast klasik i një bixhozi ekologjik që nuk dha rezultat.

Argjinaturat e Misisipit

Ndërtimi i argjinaturave përgjatë Misisipit për të parandaluar përmbytjet solli humbje të tokës dhe cenueshmëri mjedisore, një tregim kompensues i përpjekjeve njerëzore për të zbutur sistemet natyrore të ujit për përfitimin e tyre.

Lufta ndaj emuve

Lufta ndaj emuve e vitit 1932 mishëron paparashikueshmërinë e natyrës. Fermerët australianë, të mbështetur nga ushtria, u përpoqën të frenonin popullsinë e emuve duke shkatërruar mjediset e tyre. Megjithatë, emutë mbizotëruan, duke shfaqur elasticitetin e natyrës dhe çmendurinë e nënvlerësimit të saj.

Zgjidhjet elektrizuese

Barriera elektrike nënujore e ngritur për të ndaluar krapin pushtues që të mësynte Liqenet e Mëdha ishte një ide e zgjuar me kufizime, duke nënvizuar betejën e ashpër kundër specieve pushtuese pasi ato të vendosen në një mjedis.

Futja e lepujve në Australi

Sjellja e lepujve në Australi për sport u shndërrua në një katastrofë ekologjike pasi ata u shumuan në mënyrë të pakontrolluar, duke ngrënë të korrat e bimët vendase. Është një shembull se si futja e kafshëve jovendase diku mund të ketë pasoja të rënda.

Operacioni hedhja e maceve

Në një përpjekje për të frenuar malarien në Borneo, Organizata Botërore e Shëndetësisë spërkati insekticidin DDT, duke shkatërruar pa dashje jo vetëm mushkonjat, por një sërë speciesh të tjera, duke çuar në një shpërthim të popullatës së minjve. Zgjidhja? Hedhja e maceve me parashutë në zonë për të luftuar brejtësit, mbetet një nga shembujt më të çuditshëm të historisë së ndërhyrjes ekologjike.

Tharja e detit Aral

Tharja e detit Aral, e shkaktuar nga devijimi i lumenjve për bujqësi, tregon efektet dramatike të ndërhyrjeve njerëzore në ekosistemet ujore në shkallë të gjerë.

Futja e bretkosës së kallamit të sheqerit të Australisë

Plani i Australisë për të luftuar brumbujt e kallamit të sheqerit që u shndërruan në një histori tmerri ekologjik, me bretkosat që u bënë një makth pushtues dhe bënë kërdinë në ekosistemet vendase. Një shembull i qartë i "ki kujdes çfarë dëshiron".

Një mësim në rigjenerimin nga yjet e detit

Prerja e yjeve të detit për të frenuar numrin e tyre dha një rezultat krejt të kundërt, pasi aftësia e tyre për t'u rigjeneruar bëri që ata të shumoheshin. Ky gabim nxjerr në pah nevojën jetike për të përmirësuar biologjinë kur njerëzit përpiqen të kontrollojnë parazitët.

Pushtimi i hardhisë Kudzu në SHBA

Mbjellja e hardhive kudzu në SHBA për të luftuar erozionin e tokës u shndërrua në një makth pushtues, ku kudzuja gëlltiti peizazhe të tëra.

Midhjet pushtuese zebra në Liqenet e Mëdha

Futja aksidentale e midhjeve zebra në Liqenet e Mëdha u shndërrua në një krizë ekologjike, pasi ato bënë kërdinë në sistemet dhe infrastrukturën lokale të ujit. Një gabim me pasoja të mëdha.

Katastrofa e lumit Kolorado

Ndarja e ujërave të lumit Kolorado bazuar në një përllogaritje tepër optimiste të rrjedhës çoi në probleme të mëdha me ujin - një paralajmërim i fortë ky për rreziqet e bazimit të planeve afatgjata në të dhëna afatshkurtra.

Fushata e Maos me harabelat

Përpjekja e Mao Ce Dunit për të zhdukur harabelat në Kinë, duke shpresuar për të mbrojtur të korrat, shkaktoi një çekuilibër ekologjik dhe zi urie - një mësim tragjik mbi pasojat e ndërhyrjes në natyrë pa plan.

Gabimi me mushkonjat e plantacioneve të sheqerit në Havai

Futja i mangustave në plantacionet e sheqerit në Havai për të kontrolluar minjtë, por që në vend të kësaj u shkatërruan zogjtë vendas, nxjerr në pah nevojën kritike për shtrirjen ekologjike dhe kuptimin e rrjetave ushqimore.

Trashëgimia toksike e Love Canal

Ndërtimi i një lagjeje mbi mbetjet toksike industriale në Love Canal çoi në një krizë të shëndetit publik - një kujtesë e zymtë e pasojave të neglizhimit të mjedisit për shkak të menaxhimit të gabuar të mbetjeve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco