Ekspedita në detin e rrallë zbulon më shumë se 100 specie të rralla

Ekspedita në detin e rrallë zbulon më shumë se 100 specie të rralla

10:37, 02/03/2024
A+ Aa A-

Ekspedita në detin e thellë zbulon më shumë se 100 specie të rralla dhe një mal të madh nënujor në brigjet e Kilit

Mbulon gati 70 për qind të sipërfaqes së Tokës, megjithatë vetëm pesë për qind e oqeaneve tona janë eksploruar.

 

Shkencëtarët që eksplorojnë ujërat në brigjet e Kilit kanë zbuluar një mal të madh nënujor që është shtëpia e një sërë krijesash të çuditshme dhe të mrekullueshme.

Nga koralet e detit të thellë deri te karavidhet, ekspertët nga Instituti i Oqeanit Schmidt besojnë se më shumë se 100 specie të reja mund të fshihen atje.

"Ne i tejkaluam shpresat tona në këtë ekspeditë," tha dr JavierSellanes, i cili drejtoi ekspeditën.

"Gjithmonë pret të gjesh specie të reja në këto zona të largëta dhe të pak të eksploruara, por sasia që gjetëm, veçanërisht për disa grupe si sfungjerët, është befasuese".

Ekipi e zbuloi malin e ri ndërsa eksploronte kreshtën Salas y Gomez.

Ky zinxhir malor nënujor 2900 km i gjatë përfshin më shumë se 200 male detare që shtrihen nga Kili në det të hapur deri në ishullin e Pashkëve.

Duke përdorur një robot nënujor, shkencëtarët zbritën në thellësi prej 4500 metrash.

Atje, ata hodhën në hartë gjithsej 52,777 kilometra katrorë të shtratit të detit.

Kjo rezultoi në zbulimin e katër maleve të reja detare - secila me ekosistemin e vet të veçantë.

Më e larta nga këto male detare, të cilat ekipi jozyrtarisht e quajti Solito, është 3530 metra.

Për perspektivë, kjo është më shumë se katër herë më e lartë se ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa e Dubait!

Ndërsa krijesat e reja ende nuk janë emërtuar dhe identifikuar zyrtarisht, ato u kapën në kamera nga roboti nënujor.

Një peshk i kuq i njohur si Chaunax u vu re në një thellësi prej 1388 metrash, ndërsa iriqët Oblong Dermechinus u dokumentuan në 516 metra.

Një karavidhe kurioze u pa e ulur në koral në një thellësi prej 669 metrash, ndërsa fotot mahnitëse tregojnë një kallamar që shihet rrallë në 1105 metra.

Krijesa të tjera të reja të zbuluara gjatë zhytjes përfshijnë një sfungjer në formë rrjete, një koral spirale dhe një iriq me gjemba.

"Identifikimi i plotë i specieve mund të zgjasë shumë vite", tha dr Jyotika Virmani, drejtoreshë ekzekutive e Institutit OqeaniSchmidt.

"Dr. Sellanas dhe ekipi i tij kanë një numër të jashtëzakonshëm mostrash nga kjo pikë e nxehtë biodiversiteti jashtëzakonisht e bukur dhe pak e njohur."

"Schmidt Ocean Institute është një partner me NipponFoundation – Nekton Ocean Census Program, i cili ka vendosur një objektiv për gjetjen e 100,000 specieve të reja detare në dhjetë vitet e ardhshme dhe, pasi të identifikohen, këto specie të reja do të jenë pjesë e saj."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco