Shkencëtarët arritën të klononin dhitë tibetiane

Shkencëtarët arritën të klononin dhitë tibetiane

13:30, 28/02/2024
A+ Aa A-

Për herë të parë, shkencëtarët kinezë kanë klonuar dhitë tibetiane, të cilat, së bashku me kuajt dhe delet, janë bagëti të rëndësishme tregtare për banorët e Rrafshnaltës Tibetiane, por raca e të cilave ka degjeneruar vitet e fundit.

Për të parandaluar humbjen e kafshëve të rëndësishme për ekonominë lokale, qeveria e provincës veriperëndimore kineze të Qinghai ka kryer një program kërkimor mbi aplikimin e teknologjisë së inxhinierisë embrionale në dhitë tibetiane që nga viti 2018.

Programi i klonimit pritet të ndihmojë në përzgjedhjen e individëve më të mirë të racës së dhive tibetiane, ruajtjen e popullsisë së tyre dhe rritjen e të ardhurave të fermerëve dhe barinjve vendas.

Si pjesë e hulumtimit, ekspertët zgjodhën katër të rritur dhe përdorën qelizat e tyre për të krijuar klone. Si rezultat, ata morën dy dhi të shëndetshme të klonuara që peshonin rreth 3.5 kg secila.

Sipas shkencëtarëve, klonimi i suksesshëm i individëve më të fortë dhe më të përshtaturve për jetën është një përparim i madh në teknologjinë tibetian të mbarështimit të dhive dhe do të ndihmojë racën e tyre të rifitojë përshtatshmërinë dhe të shmangë degjenerimin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco