Po përhapet me shpejtësi të madhe, merimanga pushtuese Joro tolerante ndaj mjediseve urbane të ngarkuara

Po përhapet me shpejtësi të madhe, merimanga pushtuese Joro tolerante ndaj mjediseve urbane të ngarkuara

11:47, 26/02/2024
A+ Aa A-

Ndërsa merimanga Jorō vazhdon të përhapet në të gjithë Shtetet e Bashkuara juglindore, rrjetat e saj mund të shihen pothuajse kudo.

Merimangat tipike dhe shumica e krijesave priren të shohin zhurmën dhe shqetësimin e erës nga rrugët e zëna aty pranë si shumë stresuese, por merimangës Jorō duket se nuk i intereson shumë, sipas një studimi të ri të botuar në Arthropoda më 13 shkurt.

Ky studim mund të shpjegojë pse merimangat dallohen rregullisht në zonat urbane dhe sugjeron që krijesat janë të përshtatshme për të lulëzuar dhe përhapur në vende të ngjashme në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

“Nëse ndonjëherë shikoni një rrjetë merimangash pranë një rruge, ato po tunden dhe dridhen, dhe kjo është një kakofoni stimujsh. Anët e rrugëve janë një vend vërtet i ashpër për të jetuar një kafshë. Por Jorōs duket se është në gjendje të jetojë pranë tyre”, tha autori kryesor i studimit Andy Davis, një shkencëtar kërkimor në Shkollën Odum të Ekologjisë të Universitetit të Gjeorgjisë.

“Është për të ardhur keq për ne këtu në SHBA, ndodhi që të ishte vendi ku merimanga u depozitua rreth 10 vjet më parë dhe se janë të afta të bashkëjetojnë shumë mirë me njerëzit”, tha ai.

Tolerancë për të qenë rreth makinave dhe njerëzve

Merimangat Jorō, ose Trichonephila clavata, u vunë re për herë të parë në Shtetet e Bashkuara rreth vitit 2013, sipas një njoftimi për shtyp të Universitetit të Gjeorgjisë. Krijesat të cilat rriten deri në 10 centimetra në gjatësi, rreth madhësisë së pëllëmbës së dorës së njeriut,  që atëherë janë përhapur me shpejtësi në të gjithë shtetet juglindore.

Të klasifikuara si endëse rruzullash, merimangat kapin prenë duke përdorur rrjetat e tyre gjigante tredimensionale. Jorō do të ulet në mes të rrjetës dhe do të presë të ndiejë një dridhje, që do të thotë se një insekt është kapur në kurthin ngjitës, duke e lejuar merimangën të vrapojë poshtë dhe ta kapë atë.

Studiuesit pas studimit të ri, duke përfshirë Davis dhe studentë të ekologjisë, kryen më shumë se 350 teste mbi merimangat në 20 rrugë duke përdorur një pirun akordues në rrjetën e merimangës për të simuluar sjelljen e gjahut. Ndërsa studiuesit kishin pritur që anët e zhurmshme të rrugëve të ndërhynin në aftësitë e gjuetisë së merimangës, testet zbuluan se merimangat pranë rrugëve me trafik të moderuar dhe të rëndë kishin vetëm pak më pak gjasa të sulmonin gjahun e simuluar sesa ato pranë rrugëve me trafik të ulët. Merimangat pranë trafikut të rënduar sulmuan 51% të rasteve, ndërsa ato në zona më pak të ngarkuara sulmuan 65% të rasteve. “Kjo na ndihmon të marrim parasysh një aspekt të mundshëm të kësaj specie për t’u parë, sepse vendos një lloj kufijtë, sa larg do të përhapet? Dhe a nuk do të qëndrojë e kufizuar në jug dhe në zonat pyjore, apo do të zhvendoset në qytete ku rriten gjasat për të bashkëvepruar me ta midis merimangave dhe njerëzve?” tha Floyd Shockley, menaxher i koleksioneve për Departamentin e Entomologjisë në Muzeun Kombëtar Smithsonian të Historisë Natyrore në Uashington, DC.

Jeta urbane ofron një lehtësi të caktuar për merimangat Jōro sepse ato duket se preferojnë t’i bëjnë rrjetat e tyre në struktura ku dritat janë afër, të tilla si midis ndërtesave ose në shtylla telefonike, tha Shockley, duke shpjeguar se drita priret të tërheqë insektet që hanë. Autorët e studimit cituan studimet e kaluara që kishin zbuluar se rrugët kishin një ndikim negativ në bollëkun dhe diversitetin e insekteve, por merimanga Jorō dhe shumë nga kushërinjtë e saj brenda gjinisë Trichonephila, janë çuditërisht tolerantë ndaj urbanëve, tha Davis, dhe zgjedhin t’i ndërtojnë shtëpitë e tyre afër zona të ngarkuara.

Studiuesit thanë se nuk e dinë pse këto merimanga janë më të përshtatshme për jetën në qytet se të tjerët. Por Davis tha se shpreson të gjejë një përgjigje me studimet e ardhshme, ku ai planifikon të hulumtojë fiziologjinë e një merimange Jorō dhe reagimin e krijesës ndaj stresit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco